Quantcast
Channel: artnews.lt
Viewing all 6791 articles
Browse latest View live

Donato Jankausko (Duonio) paroda „Darželis“ galerijoje „si:said“

$
0
0

Iki lapkričio 23 d. galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda) veikia Donato Jankausko (Duonio) personalinė paroda „Darželis“.

Donatas Jankauskas (Duonio) kūryboje lieka ištikimas primityvumo, primatų paieškai. Menininkas kuria masyvias, zoomorfines skulptūras pasitelkdamas savitą humorą, monumentalumą, formų ir medžiagų dinamiką, platų ikonografinių ir ikonologinių reikšmių spektrą. Pastarojoje parodoje menininkas ironiškai kalba apie didaktiką, kurioje tarsi atrakcionuose sukasi vizijų ir realybės socialiniai konstravimo modeliai ir mechanizmai.

Donatas Jankauskas (Duonis) (g. 1968) 1994-aisiais Vilniaus dailės akademijoje baigė skulptūros studijas. Nuo 1990–ųjų aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir svetur. Nuo 1994-ųjų yra grupės „DDD“ narys. D. Jankauskas kuria skulptūras, videomeną, instaliacijas, lėles teatrui, rengia menines akcijas, organizavo gatvės meno festivalius Telšiuose („Gatvės meno projektas“ 1997 m., „Skelbimai“ 1998 m., „Apie kultūrą“ 1999 m., „Ženklai mieste“ 2000 m.). Gyvena ir kuria Vilniuje.

Parodą iš dalies remia Klaipėdos miesto savivaldybė.

Galerijos darbo laikas III‒V 16‒18 val. arba iš anksto susitarus.

Nuotraukos: Si:said galerija ir Gintaras Zinkevičius

The post Donato Jankausko (Duonio) paroda „Darželis“ galerijoje „si:said“ appeared first on artnews.lt.


Laukiamasis, tikėtina. Viktorijos Damerell paroda „Kasablanka” Profsąjungų rūmuose

$
0
0

I.

Parodoje esama šio to iš pažiūros keisto. Maža, ankšta, aukštų lubų, skardžiai aidinti patalpa išlenkta pusapvaliu lankstu. Jos forma primena natą (ketvirtinę, pusinę) ar batą. Kaip tik ties tuo pusapvaliu lankstu medinis vieno piešinio rėmas išgaubtas. Kaip ir piešinį dengiantis stiklas. Parodoje, greta kitų, kabo du identiški kūriniai. Jeigu šviesdėžės apskritai gali būti identiškos…

Šviesdėžės – nedidukės, įžambiais kampais – apžviečia spalvotą fotografiją. Kadras „pagautas” Kasablankoje: ant apskritu ornamentu dekoruoto šaligatvio vaikštinėja gaidys. Gaidys neįprastas, mūsuose tokio nepamatysi. Skiauterė ir pagurklis raudoni, bet pentinai ir plunksnos it dažyti ryškiai gelsva, šviesiai žalia, kone salotine spalvomis. Kojos raibos, dešinė primynusi patį apskrito ornamento centrą. Viršutinėje horizontalios, tačiau įstrižokos kompozicijos dalyje „prisiparkavęs” baltas automobilis. Jo viso nesimato – iš po šaligatvio atbrailos išilgai kyšo tik apatinė automobilio dalis. Gal veikiau dengia visą „atlikusį” vaizdą.

Šviesdėžės kabo daugmaž „akių lygyje”, gal šiek tiek žemėliau, prie pat durų: kairėje ir dešinėje. Po viena iš jų pastatyta sena medinė skrynia. Skrynia uždaryta. Atrodo, ir užrakinta.

II.

Minėtas išgaubtai įrėmintas piešinys ties masyvios sienos lankstu apšviestas iš viršaus. Atrodytų, toje vietoje aiškiai pastebimas patalpos praplatėjimas. Tačiau šis įspūdis pasirodo esąs klaidinantis, mat palyginus siauro koridoriaus gale, už lanksto pasisukus kairėn, patenkama į kitą, ne ką platesnę patalpos dalį. Ją tarsi iš už nugaros „įrėmina” išorinė siena. Sienoje – langas, po juo – palangė. Abu baltai dažyti. Langas dengtas storomis, sraigtuotomis metalinėmis grotomis, palangė – masyvi, blizganti. Šiuo metų laiku, vėlyvą rudenį, patalpoje vėsoka.

Piešinys, anot autorės, vadinasi „Bagažo takelis”. Jame iš tiesų vaizduojamas oro uosto bagažo takelis, tik jo ilga, vingiuojanti juosta piešnyje tarsi sukibusi nareliais. Šie gana stambūs, neatitinkantys tikrovės. Labai primena medines lazdeles gerklės paraudimui tikrinti. Plastikinės užuolaidėlės taipogi nariuotos. Ir primena miniatiūrinius kėglius. Išdėstytus, tiesa, abiejose takelio pusėse. Tie „kėgliai” tokie smulkučiai, kad užuolaidėlės, dengiančios abi mažytes angas, tarsi dengia pelės urvelius. Piešinyje dar pavaizduotos dvi stambios atraminės kolonos, dvi didelės sienos ir tolumoje atsiverianti erdvi patalpa. Laukiamasis, tikėtina.

III.

Dviuodegis pilkas arklys – žaislinis arklys, vaikams suptis – pastatytas atokiausiame šios ankštos patalpos kampe ant seno mokyklinio staliuko. Viena jo uodega – tarsi delnas, tarsi sparnas, tarsi lapas ar lapų pluoštas – styro virš balno, iš arklio nugaros. Tiesą sakant, ne tiek styro, kiek lošiasi atgal. Žvelgiant iš tolėliau, imi pastebėti nuo palubės tarsi nuožulniai ant plastilininio dviuodegio krintančią šviesą. Prasitariau autorei, kad taip apšviestas arkliukas ima atrodyti „minimalistiškai monumentalus”. Šiaip, mano manymu, jis gan dekoratyvus.

Apsigręžus, priešingoje pusėje, ankšto ir nuo lubų neapšviesto koridoriaus gale, kone „akių lygyje”, tik šįkart truputėlį aukščiau – dar du piešiniai. Vienas – piešinio lapo formato, kitas – kiek didesnis už atviruką. Pirmasis kabo ant sienos, „atsiknojusia” apačia. Antrasis, pieštas ant kartoninio popieriaus – padėtas ant dviejų vinukų spindinčiomis galvutėmis. Didesnysis lyg ir primintų kaligrafinį piešinį iš trijų „dėmenų”: dešiniau viršuje tarsi boluoja pogoda, po vidurinę dalį taipogi iš dešinės kariojon lyg krenta lygūs moters plaukai, apačioje kairėliau ryškėja apskritimo kontūras. Ryškėja ir šiek tiek dvejinasi. Atvirai tariant, šita kaligrafija kažkokia it apčiuopiama, ne itin kaligrafiška. Tarsi sprūstanti lapo paviršiun santūriu, bet dėmėtu gestu.

Atvirukas peizažiškas. Tarsi kalnai, tarsi saulėlydis. Siluetai susimaišo su kontūrais, tad visada gali šį tą ne itin konkretaus įžiūrėti. Labai krenta į akis neįprastas atviruko dydis. Įsimena ir tai, kad kai paimi jį į rankas, kitoje pusėje ant blizgiai pilko paviršiaus žaidžia smulkūs šviesos atšvaitai. Nei adresato, nei datos, nei pašto ženklo, nei palinkėjimo, nei kokio nors įrašo čia nebėra.

Kai išeini iš parodos, reikia ne tik užgesinti šviesas, bet ir išardžius kiekvieną iš šviesdėžių, išimti jų viduje po vieną bateriją. Kai lemputės nustoja šviesti, jau gali rakinti duris.

The post Laukiamasis, tikėtina. Viktorijos Damerell paroda „Kasablanka” Profsąjungų rūmuose appeared first on artnews.lt.

Šiuolaikinio meno centras „BALTIC“ kviečia Baltijos menininkus teikti paraiškas rezidencijoms

$
0
0

Šiuolaikinio meno centras „BALTIC“, įsikūręs Šiaurės Rytų Anglijos mieste Gateshead, skelbia trejų metų trukmės rezidencijų programą „BALTIC | States“! Rezidencijų programa yra skirtą kylantiems menininkams iš trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos, Estijos – ir kitų Baltijos regiono šalių.

Pirmoji rezidencija, į kurią kviečiamas kylantis menininkas iš Lietuvos, įgyvendinama bendradarbiaujant Lietuvos kultūros institutui ir šiuolaikinio meno centrui „BALTIC“!

2018 m. lapkritį startuojančią programą „BALTIC | States“ sudarys rezidencijų ciklas, suteiksiantis galimybes pradedančiųjų menininkų vykdomiems tyrimams ir profesiniam tobulėjimui. Programos dalyviai bus kviečiami apmąstyti aktualius Europos geopolitinius poslinkius ir vystyti kūrinius, tiriančius tapatybės, pilietybės ir priklausomumo idėjas. Menininkai taip pat bus skatinami ieškoti jungčių tarp Baltijos ir Šiaurės rytų Anglijos regionų, kurti juose veikiančių menininkų tinklą ir pradėti politinių sienų bei geografinių kliūčių nepaisantį dialogą.

Rezidencijų metu menininkai taip pat turės galimybę susitikti su kuratoriais ir kitais meno profesionalais, dirbančiais Šiaurės Rytų Anglijoje, o taip pat lankytis šio Jungtinės Karalystės regiono meno erdvėse. Programos dalyviai taip pat bus kviečiami savo studijose priimti lankytojus, rengti atviras kūrinių peržiūras, pokalbius, performansus, organizuoti kūrybines dirbtuves ir jų metu dalytis savo tyrimų idėjomis ir patirtimis su platesne publika.

Rezidencijos trukmė – 2019 m. vasario 4-28 d.

Menininkui bus skiriama 2000 svarų sterlingų stipendija, padengiamos kelionės išlaidos, suteikiamas apgyvendinimas ir studija.

Paraiškos priimamos iki 2018 m. gruodžio 5 d. 23 val. 59 min.

 Pretendentai turi pateikti:

  • užpildytą paraiškos formą (ją rasite pagal šią nuorodą);
  • motyvacinį laišką, kuriame būtų paaiškinta, kodėl ši rezidencijos galimybė būtų svarbi kūrybinei praktikai ir būtų aprašytas siūlomas kūrybinis tyrimas (iki 500 žodžių);
  • gyvenimo aprašymą (CV), kuriame būtų nurodyta kontaktinė informacija;
  • iki 6 ankstesnių/dabartinių kūrinių fotografijas (atvaizdus).

Rezidencijai atrinktas menininkas bus informuotas asmeniškai iki 2018 m. gruodžio 17 d.

Daugiau informacijos https://goo.gl/eM1BWg

Rezidencija įsteigta bendradarbiaujant su kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Juste Kostikovaite. Galimybė bendradarbiavimui su šiuolaikinio meno centru „BALTIC“ susiklostė centro atstovų vizito Lietuvoje metu, vykdant Vizitų programą.

 

The post Šiuolaikinio meno centras „BALTIC“ kviečia Baltijos menininkus teikti paraiškas rezidencijoms appeared first on artnews.lt.

Alekso Andriuškevičiaus ir Česlovo Lukensko piešiniai ir objektai galerijoje „Akademija“

$
0
0

Lapkričio 26 d. 17 val. VDA galerijoje “Akademija” atidaroma paroda „ ALEX + CHESIUX “, kuriame pristatomi Alekso Andriuškevičiaus  ir Česlovo Lukensko piešiniai ir objektai. Kuratoriai Algimantas ir Remigijus Gataveckai.

Parodoje ALEX + CHESIUX susitinka du menininkai, grupės „Post Ars“  nariai ir vieni iškiliausių Lietuvos avangardistų, konceptualaus meno pradininkų – VDA Kauno fakulteto docentas Aleksas Andriuškevičius ir VDA Vilniaus fakulteto dekanas, docentas  Česlovas Lukenskas.

Abu menininkus domina teksto, mintijimo, mechaninio judesio sukurtos  struktūros pajungtos prasmių dekonstravimui piešiniuose ir objektuose.  Kūrėjų pristatomuose piešiniuose tampa svarbus kasdienybės, rutininis  atsikartojimo lygmuo. Sąmoningai atsisakius prasmės „įguldymo“ į popieriaus  lakštus, nuskendus mechaniniuose, tarsi (ne)svarbiuose veiksmuose kuriant piešinius, svarbiausias tampa laikiškumo dėmuo,  pasklidęs piešinių objektus apibrėžiančiose erdvėse. Tariamai atsitiktiniai,  mechaniškai generuojami vaizdiniai sukuria paradoksalią, veiksmo procese chaotiškai išsiskleidžiančią prasmę, kuri kiekvieno žiūrovo suvokiama savaip, paliekant erdvės žiūrinčiojo sugeneruotam suvokimui. Tiek parodoje eksponuojami objektai, tiek piešiniai neturi išankstinės užmačios – prasmė čia tampa procesualia.

Kūrėjai yra tarsi nuolatinėje kelionėje, kuri prasidėjusi viename konkrečiame taške – pieštukui prisilietus prie tuščios popieriaus erdvės dvimatėje plokštumoje, baigiasi netikėtai, atsisakant asmeninės ambicijos tradiciškai perteikti menininko sugalvotą užmačią. Autoriai kūrybos procese ieško netikėtų sprendimų ir tarpinių medijų suteikiamų galimybių.

Šiuo atžvilgiu paroda yra unikali, perteikianti kolektyvius, individo pasąmonėje glūdinčius vaizdinius-struktūras, turinčius daugiaplanę raišką, atveriančią  ne tiek konceptualius, kiek sąmoningai mechaniškai įvaizdintus, įkalintus savo kūniškume atviro teksto kūrinius –  piešinius ir objektus.

 

The post Alekso Andriuškevičiaus ir Česlovo Lukensko piešiniai ir objektai galerijoje „Akademija“ appeared first on artnews.lt.

Letmefix: ką fiksuoja ar taiso (ne)institucinis meno archyvas?

$
0
0

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga kviečia į kelis metus vykdyto projekto „Letmefix“ viešą pristatymą, kuris vyks lapkričio 29 d., ketvirtadienį, 18 val. Vilniaus dailės akademijos doktorantūros skyriaus 102 auditorijoje (Malūnų g. 3).

„Letmefix“ – tai nuolat pildoma nuo 1987 m. iki šių dienų sukurtų Lietuvos video, instaliacijų, garso bei performanso meno kūrinių internetinė biblioteka, kurios pagrindinis tikslas yra suteikti plačiajai visuomenei bei meno profesionalams ir studentams laisvą prieigą prie galbūt mažiau žinomų ar primirštų, rečiau eksponuojamų lietuvių tarpdisciplininio meno kūrinių kuruoto archyvo. Tokiu būdu yra papildoma ir praplečiama kitų Lietuvos meno institucijų kaupiamų archyvų pristatoma panorama, pateikiamas iš dalies alternatyvus, pačių menininkų perspektyvai artimesnis žvilgsnis į šalies šiuolaikinio meno istoriją, o kūriniai ir jų dokumentacija ištraukiami iš kolekcijų saugyklų, menininkų asmeninių archyvų bei parodų salių.

Pristatymo metu vyks diskusija, kurioje dalyvaus „Letmefix“ projekto kuratorė Gabrielė Radzevičiūtė ir archyvo videomeno, performanso bei garso meno skilčių kuratoriai Danutė Gambickaitė, Kęstutis Šapoka ir Tautvydas Bajarkevičius. Diskusiją moderuos kultūros ir meno tyrėjas Jurijus Dobriakovas.

Bet koks archyvas neišvengiamai pristato tam tikrą ideologinį požiūrį ir pasaulėžiūrą, todėl diskusijos metu kartu su publika bandysime kritiškai išsiaiškinti, ką ir kam sako, ką būtent fiksuoja, ir kokias skyles lopo „Letmefix“ archyvas. Ieškosime atsakymų į šiuos klausimus: kiek atviras gali būti tokio archyvo turinys, ką jame pakeičia „wiki“ technologija, ir kokios jo perspektyvos ateityje? Ar tokius archyvus kada nors galės pildyti ir keisti kiekvienas panorėjęs? Kokia yra „Letmefix“ ir panašių laisvai prieinamų archyvų (ne)nauda menininkams? Kodėl verta prisiminti praėjusių dešimtmečių meno kūrinius, kai neretai nespėjame sekti šiandien vykstančių meno procesų, ir ar „Letmefix“ archyvas nėra dar vienas „tarpdiscipliniškumo kapinynas“? Galiausiai, kai 90-ųjų mados ir estetika įgyja fetišo statusą, o nauji meno muziejai, pasak rinkodaros specialistų, gali tapti madingu reiškiniu, galbūt kada nors į madą ateis ir meno archyvai?

Įėjimas į renginį atviras.

The post Letmefix: ką fiksuoja ar taiso (ne)institucinis meno archyvas? appeared first on artnews.lt.

Kristos Kurilionok paroda „Nepatogus trikdymas“ VDA parodų erdvėje „Krematoriumas“

$
0
0

Lapkričio 27 d. 18 val. Vilniaus Dailės Akademijos parodų erdvėje “Krematoriumas” (Maironio g. 6, Vilnius) bus surengta personalinė menininkės Kristos Kurilionok paroda “Nepatogus trikdymas”, kurios kuratorius Antonio Bruno Umberto Colosimo. Paroda organizuojama kartu su italų galerija Pramantha Arte.

“Nepatogus trikdymas” pristato naujausius lietuvių menininkės darbus ir pasakoja apie jos tiriamojo proceso brandą, kurį nuo pat pradžios jungė vizualiąją praktiką su psichologiniu tyrimu. Kristos Kurilionok darbai atliepia figuratyvią, vizionierinę, simbolinę tapybą, kuri telpa į savianalizės tapybos kryptį, prasidedančią XVI amžiaus figuratyvioje Vakarų dailės istorijoje ir besitęsiančią iki mūsų dienų. Šis gilus tikrovės matymas, kurio pamatus padėjo Leonardo Da Vinci, tęsė Bosch’as, Goya, Baconas nuolatos siejamas su žmogiškosios tiesos ieškojimu.

Nepatogiu trikdymu” Krista Kurilionok prieina prie savotiškos ekspresyvios savo tyrinėjimų sintezės, t. y. klausimo apie tapatybę ir psichologinį konfliktą, kurį sukelia subjektas-pasaulis-Ego santykiai. Šis konfliktas pasirodo kaip ryškiai matomas nepatogus nerimas. Nerimas, kuris vaizduojamas kaip provokacija teatrinėje formoje. Mėsa, kaulai, skysčiai, impulsai, jausmai ir mintys slepiasi išskaidytose pozose, haliucinuojančiuose žvilgsniuose, pakitusioje atmosferoje. Iškraipyti, lyg gundantys kūnai lydimi atšiaurių zoomorfinių būtybių. Žiūrovas provokuojamas išorės ir vidaus žaidimų, kurie destabilizuoja suvokimą ir ištrina ribą tarp intymaus autoriaus ir stebinčiojo vartotojo matymų.

Kristos Kurilionok darbe dominuoja kategoriškas imperatyvas: tapyba kaip proto veikla. Savęs pajutimas lygiavertis savęs abstrahavimui nuo pasaulio, kuris menininkės darbe pasirodo kaip gilus pasinėrimas ar įkvėpta kelionė į tamsiausius žmonių jausmus, o gal spoksojimas į tamsų pirmykštės pasąmonės urvą… Savo darbais menininkė sutrikdo paprastą sąmoningą individo gyvenimą, pripildydama jį paradoksalia vaizdine jėga, tokių būdų aktualizuodama tamsius, išstumtus, bet universalius aspektus.

Parodos atmosferai praturtinti italų kompozitorius Simone Bortolotto specialiai šiai parodai sukūrė muziką, kuri pristatoma kartu su video darbu “Stebėtojas”.

Paroda truks iki gruodžio 20 dienos ir kviečiame ją lankyti darbo dienomis 9.00–17.00 val.

(Teksto autorės Maria Rosaria Gallo ir Marija Turlinskienė)

The post Kristos Kurilionok paroda „Nepatogus trikdymas“ VDA parodų erdvėje „Krematoriumas“ appeared first on artnews.lt.

Kol manęs čia nebuvo. Tauro Kensmino paroda „Levitavimas“ AV17 galerijoje

$
0
0

Dažnai kartu žengiantys distopinės ir mokslinės fantastikos kūriniai siūlo hipotetinius siužetus, kokiomis aplinkybėmis žmonija priartėtų prie pražūties slenksčio, vedančio kovoti už rūšies išlikimą. Persipinančių žanrų literatūros ar kino pateikiamose situacijose žmogų – civilizacijos valdovą – nukarūnuoja jo paties tvariniai (robotai ar dirbtinis intelektas). Kitose situacijose, civilizacijos destrukcija vyksta ją paveikus hiperbolizuotų bruožų ideologijoms ar vyksta ekstremalių iššūkių metu (paplitus mirtiniems virusams; nykstant resursams) ir panašiai, taip tęsiantis apokaliptinių pasakų siužetų begalybei. Šiems žanrams būdinga vizualinė išraiška ir nuotaikos vyrauja lietuvių jaunosios kartos skulptoriaus Tauro Kensmino kūryboje vaizduojamame mene, kur distopinė ir mokslinė fantastika atrodo sutinkama rečiau.

Ketvirtojoje personalinėje parodoje „Levitavimas“ menininkas kuria vizionierišką peizažą, dvelkiantį post-apokaliptinėmis nuotaikomis, kurios tęsia ankstesniuose jo kūrinių cikluose (pvz.: „Ateities fosilijos“) pradėtus gvildenti klausimus apie ateities niūriąją pusę. Tokios prognozės nuojautą perša kūrinių šalto kolorito medžiagiškumas, kurio pagrindu jungiami skirtingų pavidalų objektai. Jų įvairovė įžiebia bent kelias naratyvo gaires linijinio pasakojimo neturinčiai ekspozicijai. Tai susiję su tuo, kad menininkas atsisako vertinimo, kas atsakingas už nelaimių pasekmes – žmogus, katastrofa ar neįtartinas atsitikimas. Pastarąjį fantastiniam apsakymui „Nudundėjo griaustinis“ (A Sound of Thunder, 1952), dar ir šiandien skambančiam kaip sapnas, rinkosi Rėjus Bredberis, aprašydamas medžiotojų kelionę į Safarį su laiko mašina. Apsakymo veikėjai iš 2055 metų atsidūrė, rašytojo žodžiais tariant, žiloje, žiloje senovėje, kur vaikšto levituojančiais takais, kad nekontaktuotų su pirmykšte aplinka ir nepakeistų ateities. Tačiau nutinka, kad vienas veikėjas nuo tako nužengia ir tik grįžęs į savo laikus pastebi prie bato pritrėškęs plaštakę (referencija į drugio efektą). Rodos, ką nedidelės, vienos iš begalybės jos rūšies gyvybių, sustabdytas sparnelių plazdėjimas galėjo pakeisti? Visgi po incidento pasaulis buvo, vėl rašytojo žodžiais tariant, ne visai toks pat. Tad galbūt koks neįtartinas atsitikimas, kaip nekaltas sapnas, skleisti post-apokaliptinės nuotaikos kerus parodos žiūrovams paskatino ir Kensminą?

Ilgiau žiūrint pasitvirtina nuojauta, kad įvardyti pražūtingo likimo priežastis Kensminas keliais būdais perleidžia atsakomybę auditorijai. Pirmiausia, kol skulptoriaus nėra parodoje, jis – scenografas, palikęs pasakojimo priešistorę sukurti žiūrovui. Taip iš statisto Kensminas žiūrovą paverčia režisieriumi ar scenaristu, kuriančiu istoriją remiantis vidinėmis baimėmis, nerimu, patirtimi ar besikliaujančiu intuicija, kuriai sufleruoja kūriniuose užkoduotos skulptoriaus užuominos. Kadangi intuicija yra viena varomųjų jėgų paties Kensmino kūrybai, perduodamas estafetę ja kliautis žiūrovui, menininkas kuria ryšį su auditorija apsimainydamas pareigomis. Antra, skulptoriaus betono skulptūrų ir galerijos grindų formuojama vientisa aplinkos kompozicija sustiprina žiūrovui įteigiamą jo padėtį parodoje. Tai yra, medžiagiškumo integralumas kuria aliuziją į scenovaizdį, kuriame sukūręs scenarijų žiūrovas gali pasijusti atsidūręs, kiekvienam skirtingame, mokslinės fantastikos „filme“. Kensmino aikštelių alternatyviuose pasauliuose atsiranda galimybė svarstyti: kas čia nutiko, kol manęs nebuvo?

Nors ekspozicijos perpratimas pagrįstas asociatyviniu principu, tuo pat metu suprantama, kad atpažįstami realybės ženklai ne visai tokie pat, prie kokių esame pratę. Tad, dviejose galerijos salėse skulptorius instaliuoja skirtingų distopinių prognozių scenografiją. Juose panašiai kaip Bredberis, Kensminas levitavimo sąvoką naudoja apibūdinti skirtį tarp persipinančių laiko plotmių, kurios reikšmingos viena kitai, ir simbolizuoti pokyčius, kurie paveikia žmogaus jausenas neužtikrintumo, dvejojimo link pravėrus akis. Kadangi būtent levitavimo būsenoje, kaip priešinantis gravitacijai taip ir atitrūkstant nuo realaus pasaulio, galima pažvelgti į tam tikras situacijas „iš viršaus“.

Scenovaizdis 1: Nutrūkęs ryšys (Lost Connection)

Sekant Kensmino paliktomis užuominomis kūriniuose be antropomorfinių atvaizdų, galima intuityviai nujausti, kad regint jau susiformavusi post-apokaliptinį kraštovaizdį. Jame gamta susigrąžina ankščiau jai priklausiusias, šioje kompozicijoje išnykusio žmogaus okupuotas teritorijas. Dabarties tikrovei inversišką gamtos grįžimą karaliauti planetoje įprasmina kūrinys „Missed opportunities“ (2018), kur natūrali samanų žaluma užšliaužia ant sustingusių cemento „maišų“ – urbanizacijos artefaktų. Paslėpdama žmogaus praleisto laiko Žemėje įkalčius, gamta nutraukia su juo ryšį. Santykių nebuvimui antrina ant atskirų akmenų, kuriančių išdraskyto Žemės reljefo įspūdį, stovintys deformuoti geležiniai elektros stulpai (Dance, 2018), kurie nejungiami elektros (ryšio) laidų tampa atskiromis vienovėmis – pavienėmis ryšio stotelėmis. Kartu tai gali būti objektiškai vaizduojama dabarties žmonių susvetimėjimo levituojant internete simbolika. Antra vertus, galima svarstyti apie stulpų tarpusavio bevielio ryšio tinklą, kuriame įsipainiojęs žmogus įstrigo virtualybėje, įgyvendinęs utopinį amžino gyvenimo tikslą. Tačiau transcendentavusio žmogaus ryšys nutrūko su materialiu kūniškumu, pradėjęs skaitmenizuotos civilizacijos formą.

Scenovaizdis 2: Istorijos kaleidoskopas

Stanley Kubricko filmo „2001: Kosminė Odisėja“ (2001: A Space Odyssey, 1968) schemą, apimančią istoriją nuo žmogaus aušros Žemėje ir pasibaigiančią naujos tarpplanetinės gyvybės formos Starchild embrionu, primena Kensmino lakoniškų pavadinimų kūriniais sudėliota antroji ekspozicijos dalis. Joje susipinantys laiko fragmentai primena žiūrėjimą į istoriją kaleidoskopu, kur praeitis ir ateitis sudaro vis naujas konfigūracijas. Tuščiavidurė betoninė „Galva“ (2018) referuoja į kruopščiai šepetėliais nuvalytą archeologinę dinozauro liekaną, leidžiančią apčiuopti priešistorinius laikus, kuriamus mokslu paremtoje legendoje. Kadaise Žemę valdė gigantiški padarai, kuriuos, anot vienos teorijų, sunaikino kometos (kūrinys „Žvaigždė“ (gelžbetonis, 2018)) susidūrimas su Žeme. Po katastrofos planetoje liko gyvi primatai, iš kurių išsivystė žmonės, perėmę valdančiųjų sostą. Išmokę kalbėti jie negalėjo nulaikyti „Liežuvio“ (plienas, akmuo, 2018) už dantų. Tad kaip statant Babelio bokštą kalba iš pradžių žmones darė nenugalimais, taip Dievo atimta viena kalba sugriovė harmoniją. Sukiršinti žmonės pamažu pamiršo esą viena rasė, vientisos gyvybės grandinės dalis ir pradėjo vardyti tarpusavio skirtumus – žmogus ir antžmogis. Šį beveik tikroviškai susijungiantį naratyvą, paskutiniuoju geležies ir gelžbetonio kūriniu „Trains‘ blossom“ (2018), vaizduojančiu stočių žibintus, kurie referuoja į paskutinę kelionę, galėtume sustabdyti ties tikros istorijos laiko juostos stotelėmis – nacizmo okultizmas arba tremtys. Tačiau patys būdami įrodymu, kad tada viskas nesibaigė, važiuojame toliau vildamiesi, kad žibintais imituojama šviesa tunelio gale, palieka vilties properšą, jog žmonija sugalvos, kaip išsigelbėti iš bet kurios paskutinės stotelės, turint omenyje, kiek jų matyti priešakyje pagal dabartyje besiklostančias situacijas. Politiniai konfliktai, karo grėsmės, nusitaikymas ginklais vienas prieš kitą mokyklose, ekologinės katastrofos, technologiniai iššūkiai ir t.t. Antropomorfinių atvaizdų nebuvimo tęstinumas ekspozicijoje byloja apie stoką, tuštumą, nebūtį, praeities aidų fone besiformuojančiai ateičiai.

Bet kurio scenovaizdžio atveju, galima suprasti, kad distopinė ir mokslinė fantastika vaizduodama ateitį ar jos atributus, iš tiesų referuoja į tam tikro esamojo laiko ar istorinius klausimus, siekiant situacijų filosofinės apžvalgos. Apsiribojant Kensmino kūryboje keliamais klausimais, fiktyvūs fantastikos siužetai naudojami kaip metaforos apžvelgti potencialią žmogaus reakciją į savo rūšies ir planetos naikinimą bei išnykimą, jų egzistavimo ekstremalias permainas bei apskritai gyvosios gamtos ir žmogaus, pamirštančio esant gyvojo pasaulio dalimi, koegzistavimas.

Galiausiai tai, kad prieš kiekvieną žmogų istorija buvo ir bus, atskleidžia, jog visada gyvename pasaulyje, kuriame mūsų nebuvo, nes istorija tęsiasi iš abiejų – praeities ir ateities – pusių. Ta prasme, kad atsirandame jau kažko post faktum ir pre faktum. Tad visada esame situacijoje kas čia nutiko, kol manęs nebuvo. Taip ir levituojama tarp buvimo ir nebuvimo.

The post Kol manęs čia nebuvo. Tauro Kensmino paroda „Levitavimas“ AV17 galerijoje appeared first on artnews.lt.

„YPP 2009-2018“ knygos pristatymas VDA „Titanike“

$
0
0

Lapkričio 29 d., 17:00 val. VDA „Titanike“ (II a. ekspozicijų erdvėje, Maironio g. 3, Vilnius) vyks Jaunojo tapytojo prizo „YPP 2009-2018“ knygos pristatymas.

Meno rezidencija Lisabonoje, paroda Vilniuje ir piniginė premija – tokį rinkinį šiemet gavo geriausias Baltijos šalių jaunasis tapytojas. Tarptautinė komisija labiausiai atspindinčia šiuolaikinės tapybos tendencijas pripažino lietuvę Moniką Plentauskaitę.

Jaunojo tapytojo prizas (YPP) Vilniuje įteiktas 10 kartą. Ta proga sostinėje atidarytos net keturios X YPP projekto parodos: 2017 metų laimėtojo esto Alexei Gordin ir YPP projekto iniciatoriaus Vilmantas Marcinkevicius personalinės parodos, YPP kolekcijos bei 2018 metų projekto finalininkų parodos. Projekto dešimtmečio renginius praturtino ir dvi lydinčios YPP projekto prizininkų parodos, kurias organizavo The Rooster Gallery ir Galerija MENO NIŠA / gallery MENO NISA.

Apibendrinant projekto Jaunojo tapytojo prizas dešimtmetį, išleidome knygą, kurioje galėsite susipažinti su trijų menotyrininkių tekstais. Čia rasite lietuvės Juste Auguste, latvės Līna Birzaka-Priekule ir estės Merilin Talumaa tekstus.

Knygoje priminsime dešimties YPP renginių detales bei kviesime išsamiau susipažinti su visais YPP projekto laimėtojais: Andrius Zakarauskas, Jolanta Kyzikaitė, Jurcikas Jonas, Zane Tuča, Martynas Petreikis, Egle Butkute, Andriumi Ivanovu, Rosanda Sorakaitė, Alexei Gordin ir Monika Plentauskaitė.

Knygos pristatymo metu vyks diskusija apie jaunąją menininkų kartą bei YPP – išorine iniciatyva gimusio projekto vietą meno lauke.
Diskusijoje dalyvaus: Dr. Lolita Jablonskienė ( Nacionalinė dailės galerija ), Giedrė Šileikytė ( autoriai ), Jurgita Juospaitytė-Bitinienė (The Rooster Gallery) ir Neringa Bumblienė ( Šiuolaikinio meno centras ).

The post „YPP 2009-2018“ knygos pristatymas VDA „Titanike“ appeared first on artnews.lt.


Savojo „aš“ paieškos Kauno menininkų namų gimtadienyje

$
0
0

Kauno menininkų namams (KMN) šiemet sukanka 47 metai. Gimtadienio šventę KMN pasitinka lapkričio 29 d. 19 val. su specialiai šiai progai ir vietai sukurtu performansu „Behind Closed Doors“, pristatomu paskutinių šių metų KMN rezidentų iš Vokietijos Daniel Neubacher ir Lukas Zerbst. Po performanso dalyvių laukia subtili šventinė programa, kurioje, skambant DJ muzikai, bus pristatomos KMN infocentro naujienos, reziumuojami praėję metai ir aptariamos ateities vizijos.

Performanso ašis – santykis tarp atlikėjo ir publikos: betarpiškas, asmeniškas, intymus bendravimas. Pasitelkdamas performatyvų meną, eksperimentinę elektroninę muziką ir daugiasluoksnį, gyvą skaitmeninį turinį, kūrinys „Behind closed doors“ siekia nupasakoti dabartinę visuotinę ir individualią jauseną, veikiamą socialinės medijos, kontakto nebuvimo ir kitų iššūkių. Atlikėjai bando atrasti ryšį su savo publika, tačiau lieka vieni, įkalinti kreivų veidrodžių kambaryje. Kaip stebėjimo satelitas, skriejantis orbitoje aplinkui save.

Šis kūrinys sujungs dviejų skirtingų menininkų praktikas ir tyrimo laukus, kels skaitmenizacijos, tapatybės, socialinės menininko rolės ir produktyvumo klausimus. Pasitelkdama performatyvaus meno praktikas, eksperimentinę elektroninę muziką ir daugiasluoksnį, gyvą skaitmeninį turinį, „Behind closed doors” kūrybinė komanda pakvies permąstyti santykius tarp veikiančiojo ir stebinčiojo, atlikėjo ir publikos, uždaro ir viešo.

D. Neubacher ir L. Zerbst mokėsi Brėmeno menų universitete. D. Neubacher įvairaus tipo skulptūrose nagrinėja skaitmenizacijos, tapatybės, socialinės menininko rolės klausimus, tuo tarpu L. Zerbst praktikoje figūruoja darbas su erdve ir šiuolaikinio produktyvumo klausimais. Performansą „Behind Closed Doors“ menininkai vysto su kompozitoriumi Arūnu Perioku, ir šokio teatro „AURA“ šokėjais Julija Mintaute, Matthew Woodcock-Livingston ir Mei Chen.

Daugiau informacijos – internetinėje Kauno menininkų namų svetainėje www.kmn.lt

The post Savojo „aš“ paieškos Kauno menininkų namų gimtadienyje appeared first on artnews.lt.

Prano Gailiaus retrospektyvinė paroda „Gyvenimo scenos“ M. Žilinsko dailės galerijoje

$
0
0

Lapkričio 29 d., ketvirtadienį, 17.30 val. M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) įvyks Prano Gailiaus retrospektyvinės parodos „Gyvenimo scenos” („Scènes de la vie de Pranas”) atidarymas.

Pranas Gailius – vienas žinomiausių lietuvių dailininkų pasaulyje. Jo vardą (Pranas Gailius, dit Prӓnas) meno pasaulis pradėjo mokytis nuo 1955 metų. Pirmoji personalinė dailininko paroda Paryžiuje, Galerie du Haut Pavé, sulaukė palankių atsiliepimų spaudoje bei televizijoje ir atvėrė kelią į pripažinimą. Paskui vyko parodos Berlyne, Miunchene, Štutgarde, Tokijuje, Ženevoje, Liuksemburge, Čikagoje, Geteborge. Tačiau gimtajame krašte su jo kūryba pradėta susipažinti gana vėlai. Pirmoji Gailiaus paroda Lietuvoje įvyko tik 2004 m. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje buvo parodytos autorinės, pagal Oskaro Milašiaus eiles sukurtos knygos „Pirmoji lietuviška siuita” ir „Jūra”.

Praną Gailių kaip menininką suformavo Paryžius, o lietuviški vaikystės prisiminimai bei liaudies menas tapo įkvėpimo šaltiniu, suteikusiu jo kūriniams originalumo. Tarp daugybės dailininko kūrinių yra keturi tapybos darbai, pavadinti „Scène de la vie de Pranas” (Prano gyvenimo scena). Iš tiesų, visi jo darbai vaizduoja jo gyvenimą. Apie savo kūrybą jis sakė: „Mano menas yra mano biografija.” Dailininkas kūrė ciklais, kurie atspindi jo mintis ir požiūrį į gyvenime vykstančius procesus. Dailininkas sakė, kad visus jo darbus galima vadinti jautriais paviršiais, nes visuose jis jautriai vaizduoja skirtingas emocines būsenas.

Paskutiniuosius beveik porą dešimtmečių P. Gailius kūrė tarp Paryžiaus ir Provanso. Netoli miestelio Sannes, Roque Colombe, jis nuomojosi dirbtuvę. Nuo jos šiek tiek paėjus, buvo matyti Šv. Viktorijos kalnas (Mont Sainte-Victoire) prie Ekso (Aix-en-Provence). Postimpresionistą Paul’ą Cézanne’ą įkvėpęs gamtos vaizdas veikė ir Gailių.

Nuo 2004 m. vykstančiose P. Gailiaus darbų parodose buvo galima susipažinti su daugeliu jo kūrybos etapų. Šioje retrospektyvinėje dailininko parodoje pirmą kartą galima išvysti juos visus. Tarp eksponuojamų darbų yra ir niekur anksčiau nerodytų, tokių kaip medinės bei metalinės skulptūros.

Menininkas turėjo unikalų gebėjimą sudominti žiūrovą, pašnekovą, nors niekada nesistengė sukurti ilgaamžių kūrinių. Jo energija, vitališkumas, charizma priviliojo kūrybos gerbėjus, taip tarsi kompensuodama gana sudėtingus jo biografijos momentus.
Po dailininko mirties jo kūrinius saugo duktė Nathalie Gailius.

Parodos kuratorės: Kristina Civinskienė, Iveta Dabašinskienė

Paroda veiks: 2018 11 29 – 2019 03 03

Parodos rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba
Parodos mecenatas: Menų galerija „Menų tiltas”
Parodos partneris: Vilniaus aukcionas

 
M. Žilinsko dailės galerijos darbo laikas:
Antradienis-sekmadienis 11.00 – 17.00 val., ketvirtadienis 11.00 – 19.00 val.

The post Prano Gailiaus retrospektyvinė paroda „Gyvenimo scenos“ M. Žilinsko dailės galerijoje appeared first on artnews.lt.

Alvydo Donėlos paroda „Paraiškos“ Vilniaus fotografijos galerijoje

$
0
0

Gruodžio 4 d. 17.30 val. Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4 / Didžioji g. 19) atidaroma Alvydo Donėlos fotografijų paroda „Paraiškos“.

Parodoje pristatomi darbai iš 2016–2018 m. kurto ciklo tuo pačiu pavadinimu „Paraiškos“ (angl. applications). Alvydą Donėlą domina kompleksiško požiūrio į kūrybinį procesą aspektai fotografijoje. Projekte „Paraiškos“ autorius ieško būdų kalbėti apie fotografiją per dinaminius dėsnius, skatinančius įsivaizduoti ateities galimybių tapsmus ir tuo besiskiriančius nuo išbaigto statiško tobulumo.

Kūrybinio proceso metu A. Donėla siekia priartėti prie momento, kuriame buvusios ir būsimos įvykio reikšmės reiškiasi maksimaliai vienodai, taip įgydamas atsvarą prieš fotografiją įkalinančias atminties ir praeities jėgas, sužadindamas išlaisvinantį vaizdinių generavimo veiksmą. Belaikė fotografija tampa trukmiška, kuomet dabartyje vaizdinius organizuojantis suvokimas, veikiantis pasiūlytame neapibrėžtume ir nepaslysdamas ant atminties nostalgijos, imasi gaminti gyvus, linijinę atminties ir laiko chronologiją griaunančius vaizdinius. Tokiomis sąlygomis kuriamame fotografiniame atvaizde kylanti įtampa suteikia galimybę patirti kompleksinį fotografinį laiką, kuris nutįsta ne tik į praeitį, bet ir į ateitį, o gal net laužo įprastus linijinio, matematinio laiko principus.

Autorius paraišką apibrėžia kaip atskaitos tašką, kuris savyje turi laiko kreiptį, tačiau negarantuoja konkretaus rezultato. Tai tarsi veiksmą atpalaiduojantis aktas, forma, tam tikras būdas ar principas, kuriuo provokuojamas ar iškviečiamas kismas, įgalinantis skverbtis už cikliško pastovumo.

Alvydas Donėla (g. 1980 m.) baigė taikomosios fotografijos studijas Vilniaus dizaino kolegijoje bei fotografijos ir medijos meno magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 2018 m. Gyvena ir kuria Vilniuje.

The post Alvydo Donėlos paroda „Paraiškos“ Vilniaus fotografijos galerijoje appeared first on artnews.lt.

Gyčio Skudžinsko paskaita „Knyga kaip kišenėje telpanti galerija (tarp klasikos ir subkultūros)“ Kaune

$
0
0

Lapkričio 30 d., 18.00 val. Kauno fotografijos galerijoje vyks Gyčio Skudžinsko paskaita „Knyga kaip kišenėje telpanti galerija (tarp klasikos ir subkultūros)“.

Paskaitos metu pristatomi leidiniai įsiterpia tarp tradicinės knygos ir dailininko knygos meninių projektų. Bus kalbama kaip spausdintą projektą paversti meno kūrinio tęsiniu ir antrininku, siekiant klasikinį knygos formatą paversti unikalia ekspozicine erdve. Taip pat bus aptartos alternatyvios leidybos praktikos ir jų vaidmuo meno kūrinio reprezentacijoje.

G. Skudžinskas dirba grafinio dizaino, vizualinio ir garso meno srityse. Nuo 2002 m. albumų, parodų katalogų apipavidalintojas bei sudarytojas. 2014 m. kartu su Vilma Samulionyte įkūrė „NoRoutineBooks“ – leidybinę platformą dedikuotą riboto tiražo konceptualiems spaudiniams, jungiantiems klasikines bei šiuolaikines technikas, principus bei metodus. Gyvena ir dirba Vilniuje.

Šis renginys – paskaitų apie fotografiją ciklo dalis, kurį inicijuoja Lietuvos fotomenininkų sąjunga. Šių renginių, vykstančių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje metu siekiama analizuoti ne tik istorinę fotografiją, bet ir šiandienos aktualijas tiek lokaliu, tiek ir tarptautiniu kontekstu.

Daugiau informacijos apie paskaitas: http://photography.lt/lt/paskaitos.html

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Kauno savivaldybė ir Vilniaus savivaldybė.

Iliustracijoje: Jonathan Monk, The Billboard Book Project

The post Gyčio Skudžinsko paskaita „Knyga kaip kišenėje telpanti galerija (tarp klasikos ir subkultūros)“ Kaune appeared first on artnews.lt.

Paroda „Raidžių paveikslai“ Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos meno skyriuje

$
0
0

Ar galimas dar neišleistos knygos pristatymas kaip paroda? Taip. Jei knygos tekstus galime apžiūrėti kaip atskirus rašytojų grafikos kūrinius. Žinoma rašytojų grafikos darbus galime ir perskaityti!

Gruodžio 5 d. 18 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos meno skyriuje (J. Janonio g. 9) bus pristatyta paroda, knygos „Raidžių paveikslai“ puslapių „išklotinė“. Parodoje XX – XXI a. lietuvių rašytojų vizualiosios poezijos kūriniai, kurie šių metų pabaigoje skaitytojus / žiūrovus pasieks ir knygos pavidalu.

Pasak Benedikto Januševičiaus „Figūriniai eilėraščiai, formų, įmantrioji, konkrečioji, vizualioji poezija – tai terminai, skirti dailės elementais praturtintai poezijai. Tiesa, jie atsirado skirtingu metu ir nebūtinai reiškia visiškai tą patį, tačiau visi jie apibūdina eilėraščius, kuriuos galima ne tik skaityti, bet ir apžiūrėti.“ Vizualiosios poezijos pavyzdžių aptinkama nuo III a. prieš mūsų erą, bet Lietuvoje pirmieji tokie darbai, lietuvių kalba, pasirodo tik XX a. antroje pusėje. Paroda ir ruošiama knyga tai siekis apibendrintai apžvelgti šio žanro vystymąsi ir formų įvairovę lietuviškame kontekste.

Parodoje pristatomi vizualiosios poezijos darbai, kuriuos sukūrė poetai: Rimas Vėžys, Eduardas Mieželaitis, Antanas A. Jonynas, Auris Radzevičius-Radzius, Sigitas Geda, Donaldas Apanavičius, Tomas S. Butkus, Gytis Norvilas, Aušra Kaziliūnaitė, Alis Balbierius, Vladas Braziūnas, Benediktas Januševičius, Dovilė Kuzminskaitė, Mantas Gimžauskas, Žygimantas Kudirka-Mesijas, Vilma Pajuodienė-Fiokla.

Projekto iniciatoriai – NoRoutine Books.

Kuratoriai – Benediktas Januševičius ir Gytis Skudžinskas

Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.

The post Paroda „Raidžių paveikslai“ Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos meno skyriuje appeared first on artnews.lt.

„Keturi kambariai su vaizdu“ ir griaustinio dundėjimas. Šiuolaikinė skulptūra „Vartų“ galerijoje

$
0
0


Šių metų spalio 29 – lapkričio 30 dienomis Vilniaus „Vartų“ galerijoje veikianti paroda „Keturi kambariai su vaizdu“ (Four Rooms With A View) pristato penkių šiuolaikinių menininkų – Aron Mehzion, Anastasijos Sosunovos ir Andrea Zucchini, Neringos Vasiliauskaitės bei Johannes Wald – skulptūrinius objektus ir instaliacijas. Vokiečių kuratoriaus ir leidėjo[1] Daniel Marzona pasiūlyta parodos koncepcija, kurioje menininkams suteikta galimybė vieną iš keturių galerijos „kambarių“ užpildyti savarankiškai plėtojamu vaizdiniu pasakojimu – kitaip tariant, kuruoti savą ekspozicijos dalį – parodos vertintoją kreipia link sąryšinio kūrinių vertinimo ir funkcinių būdų, kuriais parodos eksponatai įgalinami egzistuoti keturiuose „Vartų“ galerijos kambariuose, aiškinimo. Šiaip ar taip, kuratorinė parodos strategija savyje talpina nedaug… Post-kapitalistinėje perkamo ir parduodamo meno rinkoje veikiantis išorinis menininko vertinimas grindžiamas ne kuo kitu, bet instituciniu įteisinimu, kai kūrinio ar net menininko vertė nustatoma neigiamo kritinio (angl. negative-critical) momento būsenoje, o viliojantis pasiūlymas įsteigti „privačią“ erdvę jau kelis dešimtmečius save kuriančios[2] sėkmingos institucijos viduje verčia susimąstyti apie faktinį parodą sudarančių kūnų, jiems suteikiamų „priežasčių“ bei „pasekmių“ statusą.

Panašiai kaip frazėje „griaustinio dundėjimas“ stichinis garsas bei jo rūšis („dundėjimas“) redukcijos metodu yra paverčiamas griaustinio pasireiškimo statusu, taip ir komercinėje galerijoje pristatomiems sąlyginai jaunų kūrėjų darbams (vertėtų teigti – daliai jų) – suteikiamas specifinis „prestižo“ požymis. Tai yra aišku visiems parodos dalyviams dar iki peržiangiant slenkstį, – dėl to nevertėtų nusivilti ir parodos lankytojams. Kaip viešėdamas Vilniuje taikliai pastebėjo vienas Fine Art Goldsmiths (Londone) direktorių, profesorius Suhail Malik, bet kokia destandartizuota ar marginali kūrybinė praktika šiandien paverčiama rinkos instrumentu per paprastutį protesto legitimavimą: Ak, bet juk mes mėgstame tavo pasipriešinimą![3] Todėl ir vienišo genijaus, savo dirbtuvėje besirengiančio „revoliucijai“ mitas su aptariama paroda (bei joje pristatomų objektų kūrimu) turi nedaug bendro.

Aiškinantis parodos vertę bei struktūrą, daug svarbiau atrodo atskirti ir apibrėžti, kada ir kokiu būdu konkrečių parodos kūrinių veiksmingumas arba minėtas „prestižas“ pasireiškia lygiaverčio parodos „veikėjo“ (kūrinio) bei „veiksmo“ (esminio parodos egzistavimo, atvirumo publikai bei prasmingumo šiuolaikinio meno laukui) santykiais, o kada – galimai – kūrinio intencinėje plotmėje užgimusi „priežastis“ savo pasekmes įgija vien tik per institucinį „griaustinio įgarsinimą“ – vykusį erdvės pasirinkimą, atidarymo fotografų blykstės spragsėjimus, neužtikrintą žiūrovo murmėjimą, ideologines parodos „kambariokų“ sėkmes bei kliauzas. Taigi, šis tekstas nėra institucinė galerijos kambario kritika – užsibrėžus šį tikslą parodos priežasties svorį vienareikšmiškai perkeltume į „Vartų“ bei „Galerie Daniel Marzona“ veiklos modusą, šias institucijas supančius kontekstus, pasirodymus tarptautinėse meno mugėse, jų atstovaujamų menininkų sėkmės istorijas ar – galiausiai – dar vieną baltojo kubo kritikos „rinktinę“.

Šiuo tekstu siekiama patekti į kiekvieno „Keturių kambarių su vaizdu“ vidų: įsisavinti meninius metodus bei formas, prisijaukintas medžiagas, paviršius ir pasakojimus, kuriais menininkai užpildo parodos ertmę šiuolaikinės skulptūros gyvenimais.

Kambarys Nr. 1. Neringa Vasiliauskaitė. Towels (liet. Rankšluosčiai), Tablecloth (2) (liet. Staltiesė Nr. 2), Hanging (liet. Kabantis), Watcher (liet. Stebėtojas), Tablecloth (1) (liet. Staltiesė Nr.1) – visi 2018 m.

Neringa Vasiliauskaitė, Towels, 2018. UV spauda ant latekso, porolonas, silikoninis diržas, 55 x 20 x 20 cm

Miunchene, Vokietijoje, gyvenanti ir kurianti N. Vasiliauskaitė savo žiūrovo nevargina šiuolaikinio meno išeksploatuotais kalbiniais konstruktais, meno centruose vis atsikartojančiais prasmės žaidimais, dažnai teišreiškiančiais konceptualius perėjimus „nuo žodžio į kūną“ ir atgal, kuriais stengiamasi įteisinti pamatines kūrinio suvokimo kategorijas, simuliuoti norimas jo suvokimo gaires. Vasiliauskaitės pristatomi objektai – „Rankšluosčiai“, „Staltiesės“, „Stebėtojas“ – domina mus kaip netikėti ir estetiškai patrauklūs skulptūros kūnai, kurių subtilus medžiagiškumas ir preciziškas įgyvendinimas skatina mus liesti, tyrinėti, idėjų lygmenyje – stebėtis modifikuotomis, taikliai įkontekstintomis šiaip jau puikiai atpažįstamų objektų formomis. Jei šiuolaikiniai restoranai savo produkciją stengiasi paversti patrauklia „Instagram“ vartotojui, būtų galima pajuokauti, kad Vasiliauskaitės kūriniai veikia panašiu principu meno rinkoje (o tai pirmiausia atskleidžia užtikrintą ir gerai apgalvotą menininkės estetinę poziciją). Mažiau patyręs parodos lankytojas būtinai pastebės, kad „Jūsų paltukas puikiai dera prie rožinio „Staltiesės“ neopreno“, menininkės pasitelkto kaip pagrindas UV spaudai… Tačiau Vasiliauskaiės kūriniuose nėra jokių atsitiktinių detalių – tūrinė glotni „Staltiesė“ prie natūralaus granito plokštės prigula skaidriais silikono diržais, o proporcingi objekto matmenys „apsaugo“ žiūrovą nuo perdėto dėmesingumo formaliai meninio objekto raiškai. Tą patį galima pasakyti apie kitą parodoje eksponuojamą menininkės kūrinį „Rankšluosčiai“, kuriame švarios tekstilės garankščiavimąsi nepriekaištingai įvaizdina spauda dengtas lateksas, gaubiantis į dailius cilindrus susuktą poroloną. Taigi, suvokiant N. Vasiliauskaitės plėtojamą skulptūrinio objekto sampratą, kurioje svarbią vietą užima medžiagos paslankumas diskusijai apie su ja pačia susijusius (sic!) požiūrius, „literatūrinė“ nūdienos paviršių interpretacija tampa įmanoma kaip tik per šį selektyvų, redukcinį, technologijomis kuriamą vaizdinį. Atsiribodama nuo bet kokio „rankdarbiškumo“, menininkė savo kuriamus objektus paverčia politinėmis-socialinėmis replikomis, kurių idėjinį krūvį sustiprina ne abstraktus kalbėjimas apie objektą, bet dabartiškas ir institucionalus šio objekto buvimas kasdienybėje nesamu.

Aukščiau aptariama meninė strategija subtiliau išnaudojama N. Vasiliauskaitės kambario erdvę fiziškai skaidančiuose kūnuose. „Kabantis“ ir „Stebėtojas“ savo abstrahuotomis formomis bei „įveiksmintu“ medžiagiškumu funkcionuoja ne tiek estetinėje neįmanomo sferoje (funkcinis neapibrėžtumas šiuose kūriniuose nėra vien tik medžiagų pasirinkimo – pirminės objekto „priežasties“ – išraiška), kiek atsiskleidžia per veiksminę šių skulptūros objektų potekstę. Panašiai kaip Neringos Vasiliauskaitės mokytojos, 2015-ų metų Turner prizo laureatės, Nicole Wermers instaliacijose, šiuose kūriniuose išryškinami konotatyvūs paskirų objektų bruožai (pvz. „Stebėtoją“ galime sieti su mobiliomis pertvaromis, naudojamomis oficialių priėmimų, parodų ir kt. metu, o taip pat ir su jais išreiškiamų galios santykių, tvarkos palaikymo struktūromis. Tuo tarpu, N. Wermers sėkmę pelniusioje instaliacijoje „Infrastruktur“ (2015) pretenzijas į viešosios erdvės personalizavimą, ženklinimą mums priklausančiais dizaino ir pramonės objektais, perteikė kailiniai puspalčiai, kabinami ant modernistinio dizaino kėdžių atkalčių, taip simboliškai „pasisavinant“ laikiną viešosios erdvės dalį). Taigi, Neringos Vasiliauskaitės hiperbolizuotai išaukštintas plieninis stovas, prie kurio tvirtinama stebinti – žemyn besiranganti, kirmėliška, stačiai gosli! – silikono vija, impozantiškai vyniojasi galerijos salės grindimis, tačiau nesukelia noro jos „permesti“, patraukti sau iš kelio. Tiesą sakant, „Stebintysis“ puikiai atlieka savo darbą – kol stengiamės apeiti ir mąstymu „pergudrauti“ sunkias virvės riestes, be jokios abejonės esame stebimi. Tam pasiekti viso labo prireikia institucinės galerijos kambario dimensijos, tvirto, tiesaus, pakankmai aukšto stovo, bei vizualinį „pasigėdijimą“ keliančios, statiškos silikono žarnos. Kambaryje nugriaudi Stebimojo aplodismentai.

Kambarys Nr.2. Anastasija Sosunova ir Andrea Zucchini. Švelniai kviečiant vienas kitą, Miegeivis, Likučiai, Slenka ir gyja, Švino kojos, Lėti Debatai, Sunkus skrandis – visi 2018 m.

Anastasijos Sosunovos ir Andrea Zucchini instaliacija galerijoje Vartai, 2018

Daugelį A. Sosunovos ir A. Zucchini ekspozicijoje pristatomų objektų Vilniaus šiuolaikinio meno parodų lankytojai galėjo išvysti šių metų balandžio pabaigoje, projektų erdvėje „Editorial“, kur surengta personalinė dueto paroda „Second Skin“ (liet. Antra Oda). Purvas yra tirštesnis už vandenį. Nešvarumai perneša energiją. Todėl mes juos pašalinome. Padarėme kambarį atsparų visoms srovėms, apsaugotą nuo įtakos ir abejonės. Prašome palikti kambarį ramybėje. Erdvė jau pakankamai prisikentėjo <…>”[4],- tuokart anotavo dailėtyrininkė Monika Kalinauskaitė. Tad jei „Editorial“ Vilniaus institucinio parodų gyvenimo fone galėtų būti ta gaiviai eksperimentiška, statuso požiūriu neišreikšta (dėl to nesuvaržyta), tačiau kokybiška ir „numatanti“ erdvė, kurioje nekonvenciniams energingų menininkų projektams suteikiamas vertingas „redakcijos“ patarimas – „Second Skin“ atveju Anastasijos ir Andrea darbai tiesiogine to žodžio prasme rado savo užuovėją. Nuo metalinės skardos, kuria parodos metu buvo uždengtos šiaip jau medinės – bet kokius nešvarumus, abejones ir energijas laisvai pernešančios – „Editorial“ grindys, iki niuansuoto dieninio apšvietimo, jaukaus publikos šurmuliavimo ir betarpiško kontakto su kūrėjais – parodos pavadinimas pilnai pateisino esminį savo paradoksą epoksdinės dervos, polisterio, kramtomos gumos, anglies, saulėgražų lukštų, apdegusių ir rastų objektų sintezėje.

Tradicinius miesto rūšių santykius perkeičiantis organinis nenatūralumas, kurį kaip aliuziją į post-industrinės visuomenės „pirmeivišką“ siekį pagaminti ir perkurti save Anastasija Sosunova ir Andrea Zucchini tyrinėjo antropo-estetiniais sumetimais – sklandžiai funkcionavo tokioje inkubacinėje, „išvalytoje“, metaforiškai patirčiai palankioje terpėje, tarsi nuo sukurto aliuminio „dirvožemio“ atsispindint bet kokiai anapus parodos kirbančių pasakojimų galimybei. Taigi, momentą, kai meninikai sutiko su Daniel Marzona pasiūlymu „Antros Odos“ pasakojimą perkelti į vieną iš keturių „Vartuose“ veikiančios parodos kambarių, galima palyginti su nusistovėjusių galios santykių inversija – visos abejonės ir įtakos, kurioms „Editorial“ erdvėse dueto kūriniai turėjo imunitetą šį kartą tapo integralia instaliacijos dalimi.

Taikus ir smalsus vėlyvojo kapitalizmo tapsmo stebėjimas, nutrūkusias sąsajas tarp kūnų ir bendruomenių pridengiant laikmečiui adekvačia membrana (skaidriomis sintetinėmis dervomis), „Vartuose“ tapo dueto įsisąmonintu instituciniu veiksmu. Anksčiau tekste minėtas „prestižo“ požymis – panašu – nebuvo nei A. Sosunovos ir A. Zucchini kūrinių „priežastis“, nei jų pasireiškimo (parodinės ekspozicijos) statusas, tačiau ši „trečioji dimensija“ tapo vieno iš keturių parodos kambarių atmosferos dalimi, tiesiogiai veikiančia ir jame egzistuojančių objektų biologiją. Čia reikia pabrėžti, jog nevertinu šio pokyčio neigiamai. Kai kurie naujai pristatomi kūriniai, pvz. instaliacija „Lėti debatai“ arba jau „Editorial“ eksponuota „Slenka ir gyja“ Daniel Marzona parodoje, regis, išsprūsta iš ankstesnio tolygaus pasakojimo (kiek romantiško kūrėjų darbams suteikto fono) ir kelia dar įtaigesnių klausimų apie globalizuotus namus, politizuotą kūną ar asmeniui nebepriklausančią atmintį. Iš už galerijos palubėje tvirtinamų PVC stogo dangos lakštų blausiai kyšantys, siluetus praradę kūnai – daugiausia kūrėjų rasti ir savo natūralioje buveinėje nepritapę – arba vakuumu apdoroto plastiko skydas, ekspozicijoje atskiriantis vienišas ir neartikuliuotas anglies pluošto galūnes (nepanašu, kam nors apskritai anksčiau priklausiusias) – sumenkina bet kokį norą burbėti apie šių objektų „tuščiagarbystę“.
Sosunovos ir Zuchinni kūriniais išsakomas universalus šiuolaikinis nerimas, o objekto kūnui metaforiškai virsant trūkstama svetimo miesto atauga vargu, ar kas iš tiesų jaudintųsi dėl institucinio prestižo.

Kambarys Nr. 3. Johannes Wald. Various poses (2014), Young man holding poses (in a fold of time) (2018), Stade su miroir / Mirror state (2018).

Johannes Wald instaliacija galerijoje Vartai, 2018

Johannes Wald – bene vienintelis „Keturi kambariai su vaizdu“ menininkas į savo kuriamą ekspozicijos dalį taip tiesiogiai įtraukęs erdvę. „Vartų“ galerijoje kūrėjas pristato instaliaciją, susidedančią iš lygiašonio trikampio siluetu kambaryje išdėstytų, menamas viršūnes ženklinančių, trijų kūrinių – ant marionetiškų virvelių kabančios, dinamiškos gipsinių kojų atliejos (Various poses, 2014) taške [A], nediduko poliruoto obsidano „veidrodžio“ – ant galerijos sienos pritvirtintos vulkaninio stiklo plokštelės, kurią stebint, tamsiame akmens kūne išvysite save bei už nugaros likusį kitą J. Wald kūrinį (Mirror State, 2018) taške [B] – tuo tarpu, trikampio „viršūnėje“, įsivaizduojamame taške [C] – instaliacijos iš trijų pramoninių gipso maišų ir ant jų gulinčių virtualios realybės akinių, kuriuose stebėsite dviejų kanalų video kilpos vaizdą, tuos pačius parodoje matomus objektus „perklojantį“ su apleista garažo, lofto ar studijos atmosfera, ir įtraukiantį papildomą veikiantį subjektą. Tačiau pasakojimą pradėjus nuo gana akivaizdaus erdvės inkorporavimo, nevertėtų atmesti ir ekspozicijos polinkio į konceptualizmą – Johanes Wald kuriama vaizdinė „lygtis“ primena „pasidaryk pats“ (angl. DIY – do it yourself) estetiką, kai žiūrovui paliekama galimybė pasirinkti jam parankiausią „medžiagos būvį“, kurie visi yra čia pat eksponuojami galerijos erdvėje. Iš gipso dulkių per amžius menininkų išgaunamos „Įvairios pozos“ (neverta net minėti akademinio piešimo kurse „nuzulintų“ Antikinių biustų), virtualios realybės akiniai įgalina esamus objektus sujungti „kūrėjo akimis“, o abstrahuotame uolienos „veidrodyje“, tasi šulinyje pasisemsite naujų idėjų formai…Vis dėlto, tiek parodos, tiek ir gyvenamojo laiko kontekste tokia meninė prieiga dvelkia didaktika ir yra matematiškai nuobodi. Lyginant su kūriniais, kuriuos esu linkusi vertinti kaip įtaigų ir išbaigtą formų redukavimą į koncepciją (to pavyzdys galėtų būti, tarkime, Liudviko Buklio 2015 m. Šiuolaikinio meno centre, Vilniuje, veikusi paroda „Kaip liežuviai / Tongues Alike“, kuruota Post Brothers, ir ypač joje pristatyti kūriniai „Skirtukų varpeliai“ (Nick Bastis kūrinys) bei „Prototipai vidurinėms mokykloms“), Johanes Wald pristatomų objektų reikšmė pakimba kažkur tarp griaustinio ir dundėjimo, galiausiai nesukeldama apskritai jokios stichijos. Užėjus į menininko kuruojamą „Vartų“ kambarį pasijauti tarsi paliktas po pamokų septintoje matematikos klasėje, kurioje giliausias prasmes talpina sustingusios lavos stačiakampis – klasės gale riogsanti rašomoji lenta su elementariosios geometrijos formulėmis, pagal kurias trikampio perimetras užpildomas jau seniai išmoktu prestižu.

Kambarys Nr. 4. Aron Mehzion. Piège de l’apparition I (2018), Passage XVI (2018), Passage V (2016), Passage XVII (2018).

Aron Mehzion, piège de l’apparition I, 2018. 3D spaudos objektas, travertinas, pusiau permatomas stiklas, metalo stalas, 145 x 150 x 75 cm

Paskutiniojoje ekspozicijos dalyje pristatomi Aron Mehzion kūriniai – atsparūs pačiai elementariausiai kuratorinei strategijai. Gali būti, kad šio teksto pradžioje aptartas institucinis įteisinimas ar privačios erdvės iliuzija net pasitarnauja Mehzion pusiau skaidriais veidrodžiais kuriamai heterotropinei erdvei (plg. Foucault), apibrėžiant ją kaip „pasaulį pasaulio viduje“ – atspindintį, tačiau ir suardantį, dekonstruojantį tai, kas yra anapus jo. Būdamas to paties institucinio susitarimo dalimi, Kambarys Nr. 4 išlieka vienintele tikrai autentiška parodos erdve. Čia pristatomais kūriniais įteisinamos iliuzinės erdvės tampa iš esmės nepavaldžios modaliniams „priežasties“ ir „pasekmės“ ryšiams, sulig kiekvienu parodos lankytoju pratęsiant menininko inicijuotą vaizdinių dimensijų persiklojimą, kuriame išnyksta hierarchinis „tikro vaizdo“ bei jo „atvaizdo“ santykis. Instaliacijoje „Išvaizdos spastai“ (Piège de l’apparition I) tarp dviejų 3D spaudos objektų – tūrinių plaštakų su penkiais ir keturiais pirštais – įrengiamas pusiau skaidrus veidrodis sujungia šiuos du skirtingus reginius – tobulą daikto vaizdą savo paviršiuje ir „stokojantį“ jo atvaizdą kitoje stiklo pusėje. Taigi, kūrinyje įrengiama pertvara ne tiek padalina vientisą dviejų objektų panašumo erdvę į dvi aiškiai atskirtas terpes, kiek steigia trečiąją (tikrumo labui, sakytume – ketvirtąją) šiems kūnams priklausančią erdvę – tą kurioje ir galime išvysti plaštakos formą, vienu metu turinčią ir keturis, ir penkis pirštus. Šio kūno savarankiškumą, nepriklausymą kokybiškai apibrėžtų (tobulų bei stokojančių) objektų pasauliui galėtume apibendrinti taiklia Walter Russel Mead citata: „Utopija – tai vieta, kurioje viskas yra gerai; distopija – kurioje viskas yra blogai; heterotropija – tai vieta, kurioje pasireiškia objektų skirtybės. Tai kolekcija, kurios nariai geriausiu atveju teturi keletą mums suprantamų sąsajų vienas su kitu“.[5]

Tuo tarpu, kiti trys Aron Mehzion ekspozicijos kūriniai iš serijos Passage (2016-2018) – dvimatės graviūros (Passage XVI, Passage XVII) ir piešinys (Passage V), atlikti metališkose anoduoto aliuminio ir matinio lako plokštėse – tarsi įženklina perėjimą iš regimosios tikrovės į prieš tai tekste aptartą heterotropijos plotmę. Dvimatėje plokštumoje organiškai kuriamas piešinys yra fiziškai įrėžiamas į minkštą metalo kūną, o abstraktūs jį sudarantys „raštai“ primena neišreikšto kelio žymėjimą, mikroschemišką „įtampų“ ir „atoslūgių“ ornamentą – tam tikrą perėjimo algoritmą. Prieš tai tekste nagrinėta Aron Mehzion instaliacija „Išvaizdos spąstai“ parodoje yra iš trijų pusių apsupama solidaus mastelio erdvinio kodo „ištraukomis“ (pranc. passage – ištrauka), kuriose kiekvienas kūrinio paviršių skaidantis rėžis savaip formuoja objekto reljefą, tapdamas dvimate daugiadimensinio proceso žyme.

[1] 2004 m. Daniel Marzona kartu su Elena Carlini įsteigta Navado Press leidykla daugiausia dėmesio skyrė menininkų knygoms (anlg. artist-book) bei šiuolaikinės architektūros klausimams.

[2] 2016 metų vasarį „Vartų“ galerijos kolektyvas ir jos įkūrėja Neda Rutkienė, už nuopelnus šiuolaikiniam menui pelniusi Šv. Kristoforo apdovanojimą, kvietė svečius į 25 metų jubiliejinę parodą („Žilvitis“ 2016-02-18/04-02). Nuo 1991 m. veikianti galerija, kaip taikliai pastebi menotyrininkas Kęstutis Šapoka, pastaruosius 6-7 metus ėmė dar kryptingiau veikti Lietuvos šiuolaikinio meno diskurse, strateginiame lygmenyje tapdama stipriu ir rafinuotu meno rinkos žaidėju, atstovaujančiu plačią itin kokybiškų šiuolaikinio meno praktikų (nuo tapybos, objekto iki performanso bei konceptualaus meno apraiškų) amplitudę Lietuvoje ir užsienyje. „Ideologinis [galerijos rengiamų parodų] posūkis reiška, jog, be grynai formalios įvairovės, galerija pretenduoja į kokybiškai angažuotą kuravimą, kai sąvoka „šiuolaikinis menas“ simbolizuoja atitinkamą socioestetinę kryptį, statuso tam tkroje institucijų <..> sistemoje siekimą ir paisymą“, Kęstutis Šapoka, „Vartų“ galerijai – 25“, In: KRANTAI, Meno ir kultūros žurnalas, red. H. Šabasevičius, Vilnius: 2016 (1), p. 25.

[3] Visas pokalbis su Suhail Malik – Vilniaus dailės akademijos leidinyje „VDA interviu: Ateities mokykla / VAA interview: Future Art School“, pasirodysiančiame š.m. lapkričio pabaigoje (Suhail Malik kalbina Alberta Vengrytė, p.110-123)

[4] Anastasija Sosunova & Andrea Zucchini, Second Skin, 2018-04-17/05-19, Editorial, Latako g. 3, Vilnius. Ištrauka iš parodos anotacijos.

[5] angl. “Utopia is a place where everything is good; dystopia is a place where everything is bad; heterotopia is where things are different — that is, a collection whose members have few or no intelligible connections with one another.” – W. R. Mead

Visos nuotraukos: Laurynas Skeisgiela. Išsamų fotoreportažą galite rasti čia.

The post „Keturi kambariai su vaizdu“ ir griaustinio dundėjimas. Šiuolaikinė skulptūra „Vartų“ galerijoje appeared first on artnews.lt.

Eglės Karpavičiūtės paroda „Making myself“ „The Rooster“ galerijoje

$
0
0

Lapkričio 7 – 21 d. „The Rooster“ galerijoje (Gynėjų g. 14, Vilnius) veikė Eglės Karpavičiūtės paroda „Making myself“.

Eglės Karpavičiūtės meninių tyrimų objektas – kultūros, pirmiausia – vizualiosios kultūros ir meno, pasaulis. Pagrindiniai jos darbų motyvai – meno kūriniai ir jų ekspozicijos, meno institucijos, meniniai įvykiai, meno veikėjų portretai. Drobėse tapytoja analizuoja meno istoriją ir šiandieną. Tai ji daro ne kaip pasyvi stebėtoja, o kaip aktyvi proceso dalyvė: vaizduojamas scenas ji ne tik fiksuoja, bet ir režisuoja. Vaizdo kūrimo principas artimas reportažinei fotografijai pastiprina atvaizdų (pseudo)dokumentiškumą, tariamą tapomų įvykių realumą ir aktualumą. Vaizdo fotografiškumą paremia ir asketiška plastinė raiška – santūrus, prislopintas koloritas, lengvas dažų sluoksnis. Taip konceptualizuojama tapyba kaip raiškos priemonė, nagrinėjama jos prigimtis ir raida, santykis su kitomis medijomis.

Parodoje pristatomuose naujausiuose darbuose E. Karpavičiūtė sutelkia dėmesį į menininko poziciją meno scenoje ir jos užkulisiuose. Nagrinėdama menininko įvaizdį, ji reflektuoja besikeičiančią menininko laikyseną visuomenėje ir meno pasaulyje, demaskuoja įsigalėjusius mitus ir populiarias nuostatas apie menininkus ir kūrybą. Ji negailestingai ir kiek provokuojamai apnuogina kūrybinį procesą, eliminuoja iš jo poetiką ir mūzas bei atskleidžia žiūrovams nematomą jo pusę. Tapytoja pabrėžia meno institucijų ir jų politikos bei meno rinkos vaidmenį. Parodos pavadinimas „Making Myself“ (liet. “Kuriant save”) ne tik paveikslą, bet ir patį menininką konstatuoja kaip produktą. Tapytojos vaizduojami menininkai, kuratoriai ir galerininkai – išskirtinės meno pasaulio figūros; jų autoritetas ir pripažįstamas, ir čia pat juo ironiškai suabejojama. Šalia jų tapytoja vis įterpia ir savo pačios atvaizdą, taip tarsi apmąstydama, įvertindama ir savo vietą galios lauke, svarstydama, ar įmanomas šiame įtakų žaidime autentiškas menininko balsas.
Tekstas – Justinos Augustytės

EGLĖ KARPAVIČIŪTĖ (g. 1984) – jaunosios kartos tapytoja, dar studijų Vilniaus dailės akademijoje metu įsiliejusi į Lietuvos meninį gyvenimą ir jame aktyviai dalyvaujanti. Ji surengė individualių parodų, dalyvavo dešimtyse grupinių parodų Lietuvoje ir svetur, tapytojos darbai eksponuoti prestižinėse meno institucijose (Nacionalinėje dailės galerijoje ir Šiuolaikinio meno centre Lietuvoje, Estijos meno muziejuje KUMU, Šveicarijos PasquArt šiuolaikinio meno centre ir kt.), kūrinių savo kolekcijoje turi Mo Muziejus, „Lewben Art Foundation“ ir Nacionalinė dailės galerija Vilniuje. 2011 m. E. Karpavičiūtė pateko į prestižinio konkurso „The Sovereign European Art Prize“ finalą Stambule. 2013-aisiais metais E. Karpavičiūtei skirta LR Kultūros ministerijos Individuali valstybinė stipendija. 2015 m. menininkė laimėjo pagrindinius prizus dviejuose tarptautiniuose konkursuose – „Premio Combat Pize 2015“ ir „Donkey Art Prize“. Dailininkė – daugkartinė konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkė ir publikos prizo laimėtoja.

The post Eglės Karpavičiūtės paroda „Making myself“ „The Rooster“ galerijoje appeared first on artnews.lt.


JCDecaux premija 2018: „Orumas“ ŠMC

$
0
0

Lapkričio 30 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centre atidaroma JCDecaux premijos 2018 metų paroda „Orumas“.

Orumas – tai visa persmelkianti šiuolaikybės ir kūrybos būklė, neišsenkantis poreikis, apie kurį nebeišeina negalvoti. Šiame žodyje užkoduota ta nuotaika, kai juokai baigiasi, bet dėl to nepasidaro nebelinksma – tada galime per save, kitus, išorinį ir vidinį pasaulį permąstyti su realybe prasilenkusias ekonomines viltis, bendruomeniškumo poreikį, tėvų lūkesčius, protesto prasmę, meno istorijos retro-verpetus. Viską, kas sudaro ir palaiko kiekvieno asmeninį ir mūsų visų stuburą nenuspėjamų jėgų ir procesų akivaizdoje.

„JCDecaux premija“ – tai trečius metus Šiuolaikinio meno centro ir „JCDecaux“ vykdomas parodų ciklas, siekiantis skatinti jaunųjų Lietuvos menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Penki „JCDecaux premijos“ parodos dalyviai buvo atrinkti atviro šaukimo metu. Tarptautinė šiuolaikinio meno kūrėjų, kuratorių ir tyrėjų komisija išrinks premijos laureatą, kuriam bus skirta „JCDecaux“ įsteigta vienkartinė 3000-ų eurų dydžio premija.

Dalyviai:
Gabrielė Adomaitytė
Matas Janušonis
Goda Palekaitė
Anastasija Sosunova
Pinigų Uostas / Money Haven

Vertinimo komisija:
Adam Harrison (Studio for Propositional Cinema)
Barbara Cueto
Raimundas Malašauskas

Kuratoriai:
Monika Kalinauskaitė ir Adomas Narkevičius

Architektas:
Linas Lapinskas

Dizaineris:
Vytautas Volbekas

Daugiau informacijos: www.jcdecaux-premija.lt

Paroda veiks iki sausio 13 d.

The post JCDecaux premija 2018: „Orumas“ ŠMC appeared first on artnews.lt.

Sostinė kviečia menininkus – skelbiamas antrasis konkursas „Kuriu Vilnių

$
0
0

Meno projektai, instaliacijos, gatvės menas atgaivina atokiau nuo sostinės centro nutolusius rajonus ir pagyvina primirštas miesto erdves, todėl Vilniaus savivaldybė tęsia konkursą „Kuriu Vilnių“, paremdama meno projektus dar 500 tūkst. eurų. Antrą kartą organizuojamame konkurse jau bus numatyti prioritetiniai rajonai ir viešosios erdvės – stoties–oro uosto apylinkės, skveras besitęsiantis nuo Rygos g. iki Sietuvos progimnazijos Taikos gatvėje, Čikagos alėja Pašilaičiuose, tačiau programai teikiami meno projektai gali būti sukurti ir kitoms vietoms. Paraiškų laukiama iki 2019 m. sausio 21 d. Konkurse gali dalyvauti tiek pavieniai menininkai, tiek juridiniai asmenys. Vienas pareiškėjas gali teikti daugiau nei vieną paraišką, o projektui įgyvendinti iš Savivaldybės biudžeto galima prašyti iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.  Konkurso paraiškos forma: https://paslaugos.vilnius.lt/service-list/Paraisku-priemimas-meno-projektu-remimo-programai-Kuriu-Vilniu

 Pernai pirmą kartą paskelbtos programos „Kuriu Vilnių“ konkurso laimėtojai neliko nepastebėti – lofte esanti „Open galery“ erdvė tapo itin lankoma, o Mykolo Saukos įspūdingos skulptūros Viršuliškių miško parke (tarp Šeškinės ir Viršuliškių) sulaukė itin didelio vietos ir aplinkinių rajonų gyventojų susidomėjimo. Pagrindiniai programos „Kuriu Vilnių“ uždaviniai – atskleisti konkrečių miesto viešųjų erdvių identitetą ir skatinti teigiamus estetinius ir socialinius vietos ir bendruomenės pokyčius, menininkų raišką mieste, suburti gyventojų bendruomenes ir menininkus, gyvinti socialinę aplinką, skatinti diskusijas miesto meno tema.

„Noriu, kad į Viršuliškių miško parką važiuotų ne tik vilniečiai, bet ir turistai. Pasivaikščioti po Šeškinę kaip po Père Lachaise kapines Paryžiuje. Šitas parkas, viena vertus, yra kitoks nei mums įprasta matyti: jis laukinis, mažai lankomas, kiek apleistas. Kita vertus, čia ramu, nes tuščia. Todėl čia žmonės ateina ne pasivaikščioti, o pasislėpti ar pavalgyti prisėdus ant išvirtusių kamienų. Betono skulptūros vaizduoja tokius pačius žmones, kokie gyvena aplinkui; vieni jų drįsta kirsti šį brūzgyną, kiti apeina aplinkui,“ – sakė skulptorius Mykolas Sauka.

Šiuo metu jau įgyvendinta arti 10 meno projektų: 1. „Open Gallery“. Tai šiuolaikinio meno projektas Naujamiesčio kvartale – visi pastatai pavirs meno kūriniais. 2. „Tapybos maršrutizatoriai“. Lietuvos ir Estijos jaunųjų menininkų projekto tikslas – 5 troleibusų apipavidalinimas tapybos darbais. 3. „Baubas“. Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos edukatorių, menininkų ir dizainerių piešiniai ant apleistų pastatų įvairiose Vilniaus vietose (Pylimo g. 21A, Vilniaus g. 37, M. K. Čiurlionio g. 114, 112A, Stepono g. 28, 32, Polocko 2A, J. Basanavičiaus g. 38). 4. „Vilniaus langeliai“ – Dovilės Bagdonaitės sukurtas piešinys–žodžių dėlionė ant pastato Vilniaus g. 22. 5. „Antakalnio sienos“ – Lietuvos dailininkų sąjungos freskos ant Vilniaus Antakalnio progimnazijos ir apleisto pastato P. Vileišio g. 14A. 6. Loretos Vaskovos ramybės stotelė „1, 2, 3“ – įgarsinti pratimai stresui mažinti (buvo galima išgirsti nuskenavus QR kodą autobusų stotelėse rugsėjo spalio – mėnesiais). 7. Simono Šerkšno „Šeškinės arka“ – miesto ritmą ir augimą išryškinanti sieninė tapyba ant viaduko Šeškinėje. 8. Mykolo Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke – įprasmina nematomus, bet svarbius žmones. 9. Vlado Urbonavičiaus skulptūra raketa žymiam Lietuvos inžinieriui ir raketų išradėjui Kazimierui Simonavičiui Naujininkuose, žalioje erdvėje Dariaus ir Girėno gatvėje (šalia K. Simonavičiaus vardo universiteto). Likusieji pirmojo konkurso laimėtojų projektai bus įgyvendinami 2019 metais.

Nuotrauka fotografo Sauliaus Žiūros.

The post Sostinė kviečia menininkus – skelbiamas antrasis konkursas „Kuriu Vilnių appeared first on artnews.lt.

Vieša diskusija „Dekolonizacija“ NDG

$
0
0

Gruodžio 7 d. 14 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) vyks diskusija „Dekolonizacija“.

Moderuoja: prof. dr. Marquard Smith (tyrėjas, Vizualinės kultūros asociacijos įkūrėjas, Londono menų universitetas, VDA)

Dalyvauja: prof. dr. Almira Ousmanova (tyrėja, dėstytoja, Europos Humanitarinis Universitetas); dr. Danah Abdulla (dizainerė, dėstytoja, Brunel Universitetas Londonas); dr. Michelle Williams Gamaker (menininkė, aktyvistė, dėstytoja Goldsmiths koledžas, Londono Universitetas); dr. Ieva Mazūraitė-Novickienė (kuratorė, tyrėja, NDG)

Ši diskusija yra sudėtinė prof dr. Marquardo Smitho dėstomo VDA meno doktorantūros dalyko „Tyrimas kaip praktika“ dalis.

Dekolonizacijos tema šiuo metu itin aktuali, diskutuojama įvairiose institucijose, universitetuose, meno mokyklose, gatvėse. Menininkai, dizaineriai, akademikai, kritikai, kuratoriai, aktyvistai reikalauja dekolonizuoti muziejus, studijų programas, žinias, mąstymą… Kodėl? Dėl to, kad vakarietiškame požiūryje į globalų pasaulį, muziejų, universitetinį išsilavinimą, meno ir dizaino lauką visada pastebima kolonializmo logika. Šiame kontekste būtinos ir sveikintinos skirtingose pasaulio vietose kylančios dekolonizavimo iniciatyvos. Jos ypač svarbios turint minty sudėtingą šiandienos politinę situaciją. Naujas galimybes ir iššūkius kelia alternatyvūs balsai girdimi iš Pietų Amerikos, sovietų įtakoje buvusių šalių, Birtų imperijos pakraščių. Jie skatina permąstyti vyraujantį požiūrį, dėstyti, rašyti ir kurti kitaip. Vadinasi, dekolonizuoti reiškia demokratizuoti. Kokia dekolonizavimo teikiamo impulso, jo retorikos, aktyvizmo, iš to kylančių protestų nauda? Ką, iš tiesų, tai reiškia muziejui, meno mokyklai, universitetinei studijų programai? Kaip dekolonizavimas keičia mąstymą ir žinojimą? Kokia galėtų būti dekolonozavimo estetika, politika, etika?

Diskusija rengiama Vilniaus dailės akademijai bendradarbiaujant su Nacionaline dailės galerija.

Įėjimas į renginį atviras. Renginys vyks anglų kalba.

Iliustracijoje: A. Sutkus, Sudie, partijos draugai, 1991

The post Vieša diskusija „Dekolonizacija“ NDG appeared first on artnews.lt.

Saulės Noreikaitės „Soliarinė meditacija” rezidencijoje galerijoje „101” Kaune

$
0
0

Lapkričio 30 d., penktadienį per pietų pertrauką 12-13 val. ir gruodžio 3 d., pirmadienį po darbo 18-19 val. vyks menininkės Saulės Noreikaitės vedama „Soliarinė meditacija” VDU Menų galerijoje „101” Kaune (Muitinės g. 7). Visą savaitę iki „Soliarinės meditacijos” Saulė Noreikaitė veikia atviroje studijoje, kviesdama lankytojus užeiti kasdien 12-19 val. ir susipažinti su rezidencijos procesu. Įvykiai yra nomadiškos projektų erdvės „Kabinetas” rezidencijos programos „Kenksmingas laisvalaikis/Toxic Leisure” dalis.

„Soliarinė meditacija” žada pakrauti energija, atgaivinti, suteikti dozę vitamino D ir padėti jaustis harmonijoje su savo kūnu ir mintimis. Ši meditacija suteiks šansą dalyviams mintimis gauti saulės energijos, ir sukurs nepakartojama patirtį, kai žiemos metu saulės spinduliai lies dalyvių odą ir pakraus kūnus ypatingai šviežia energija.

Menininkė Saulė Noreikaitė kūryboje sujungia žinias ir patirtis įgytas studijuojant bei tyrinėjant vizualųjį meną ir šokį. Savo video kūriniuose, jungiamuose su performatyviais elementais, dalyvaujamuosiuose performansuose ir/ar instaliacijose kūrėja naudoja įvairius metodus, komunikacijos formas, susijusias su kūnu, kūniškumu ir fiziniu sąmoningumu ar susivokimu. Pastaruosiuose kūrybiniuose darbuose menininkė bando atsakyti į klausimą, ką reiškia turėti, naudotis ir rūpintis fiziniu kūnu technologizuotame dvidešimt pirmajame amžiuje. 2018 m. Saulė Noreikaitė baigė bakalauro studijas Hagos Karališkojoje meno akademijoje Nyderlanduose, šiuo metu gyvena ir dirba daugiausiai gimtajame mieste Kaune.

Projektų erdvė „Kabinetas“, po keliaujančios įvykių programos Europoje, atsiliepė į Vytauto Didžiojo universiteto Menų galerijos „101“ kvietimą reziduoti Kaune. Iki 2019 m. sausio mėn. vyksianti programa tema „Kenksmingas laisvalaikis/Toxic Leisure“, kuruojama Vaidos Stepanovaitės, leis bendradarbiauti su skirtingų kūrybinių sričių atstovais, įtraukiant vaizdus, garsus, kvapus, tekstus, ir kt. į viešą tyrimą. Iki š. m. gruodžio 11 d. „Kabinetas“ perima ir „Instagram“ paskyros „@galerija101“ valdymą. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

The post Saulės Noreikaitės „Soliarinė meditacija” rezidencijoje galerijoje „101” Kaune appeared first on artnews.lt.

Namų galerijoje TRIVIUM Antono Lukoszevieze paroda „Pamesta opera”

$
0
0

Namų galerija TRIVIUM (Vilkpėdės g. 7-105, Vilnius) lapkričio 30 d. 18 val. atidaro lietuvių kilmės britų menininko Antono Lukoszevieze naują parodą „Pamesta opera”.

Antonas Lukoszevieze Lietuvoje daugeliui geriau pažįstamas kaip muzikas. „Pamesta opera” pristatys autoriaus koliažų rinkinį.

„Žodis „opera” reiškia „darbas”, o šie koliažai yra pamesti, įsivaizduoti ar galbūt pamiršti didesnio kūrinio fragmentai. Tai galėtų būti daugybe įvairių priemonių atliekamo kūrinio natos arba tiesiog absurdiškos partitūros, egzistuojančios vien kaip estetiniai objektai. Jie kuria savas prasmes- iš mano prisiminimų apie save kaip muziką, menininką ir keistą šios planetos svečią.“- sako Antonas Lukoszevieze.

Antonas Lukoszevieze (g. 1965) – muzikas ir tarpdisciplininio meno kūrėjas, vienas įdomiausių savo kartos atlikėjų, žinomas dėka savo avangardinės, eksperimentinės bei improvizacinės muzikos, koncertavęs daugybėje muzikos festivalių visoje Europoje ir JAV.

2009 metais, už nuopelnus Lietuvos kultūrai, Antonas Lukoszevieze buvo apdovanotas Lietuvos tūkstantmečio žvaigždės medaliu.

Parodą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks iki gruodžio 16 dienos.

The post Namų galerijoje TRIVIUM Antono Lukoszevieze paroda „Pamesta opera” appeared first on artnews.lt.

Viewing all 6791 articles
Browse latest View live