Quantcast
Channel: artnews.lt
Viewing all 6894 articles
Browse latest View live

„Kažkur ten, kažkur šalia. 2015–2019 m. Ukrainos videomenas“ Nidoje

$
0
0

Nidos meno kolonijoje pristatoma videodarbų programa „Kažkur ten, kažkur šalia. 2015–-2019 m. Ukrainos videomenas“, kurią sudarė reziduojanti kuratorė Lesia Kulčinska.

Parodoje pristatomi Ukrainos menininkų video darbai, sukurti karo Donbase metu. Nei vienas menininkas nebuvo priešakinėse fronto linijose ir tiesiogiai karo nepatyrė, tačiau 2015–-2019 m. buvo netoli jo.

Karas vyksta „kažkur ten“ – televizijos ekranuose, „ten ar kur kitur“. Tačiau tuo pačiu metu jis vyksta viduje – greta esančiuose kūnuose, košmaruose, kompleksuose, smurto protrūkiuose, įtarinėjimuose ir lūkesčiuose.

Videodarbuose užfiksuota kaži kur tarp realybės ir sapno plytinti mirties zonos erdvė. Joje apsistojusios įvairaus tipo būtybės: šalia gyvenę, bet niekada nepanorę susipažinti kaimynai ar vaiduokliai, trokštantys būti pastebėti; dar kiti primena iš virtualaus pasaulio nutekintus fantomus, kurie ieško sau vietos materialiame pasaulyje. Kažkur ten – laimingesnė ateitis, kurios kiekvienas iš jų siekia. Kažkur šalia – svajokliai, nenorintys ilgiau laukti ir jau dabar ieškantys bent mažo plyšelio laukan.

Kamuoja gąsdinanti nuojauta, kad Donbaso karas išsikėlė iš televizijos ekranų. Šis jausmas kelia klausimus apie tariamai saugią žiūrovo poziciją. Staiga realybė supanašėjo su siaubo filmais, kuriuose ekranai gali būti permatomi, o žiūrėjimo veiksmas gali kelti pavojų. Galbūt atėjo laikas pripažinti, jog žiūrovas yra žaidimo dalis. Ką tai reikštų mums, sėdintiems priešais ekranus?

Lesia Kulčinska

Kūrinių autoriai: Alina Kleitman, Alina Jakubenko, „AntiGonna“, Boris Kašapov, „Fantastic little splash“, Irina Kudrija, Ksenjia Chnylicka, Marija Kulikovska, „Mediator group“, Mykola Ridnji, Aleksij Radinski, Piotr Armianovski, Roman Michkhailov.

Lesia Kulčinska, gyvenanti ir dirbanti Kijeve, yra kuratorė, meno kritikė, kultūros studijų ir vizualinės kultūros tyrėja. Kaip tyrėja ir kuratorė ji nuo 2011 iki 2019 m. dirbo Vizualiosios kultūros tyrimų centre Kijeve. Taip pat ji yra „Nomadinės vizualiosios edukacijos mokyklos“ įkūrėja ir viena iš „Politinio performanso mokyklos“ steigėjų (kartu su menininke Marija Kulikivkska).

Tarp jos kuruotų projektų – „Ukrainian Body (2012 m.), diskusijų platforma „Between Revolution and War“ (2014 m.), paroda ir tyrimas „Some Say You Can Find Happiness There“ (2015 m.), „The School of the Lonesome“ programa 2015 m. Kijevo bienalės dalyje „The School of Kyiv“ ir paroda bei performanso projektas „The Raft CrimeA“ (2016 m.).

Lesia Kulčinska yra pirmoji 2019 m. pradėtos mainų programos tarp Ukrainos instituto ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos dalyvė.

2019 m. lapkričio 15–gruodžio 25 d.

Kasdien 11–18 val. E. A. Jonušo g. 3, Nida

Iliustracijoje: Mykolo Ridnij filmo „No! No! No!” kadras, 2017

The post „Kažkur ten, kažkur šalia. 2015–2019 m. Ukrainos videomenas“ Nidoje appeared first on artnews.lt.


Šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino paroda „Daugiau yra daugiau II“ Kaune

$
0
0

Lapkričio 28 d., ketvirtadienį, 17 val. M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas)  įvyks šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino parodos „Daugiau yra daugiau II“ atidarymas.

Paroda „Daugiau yra daugiau II“ visų pirma siekiama pristatyti žiūrovams pastaraisiais metais Slovakijoje realizuotus įdomiausius ir ambicingiausius stiklo ir keramikos dizaino sumanymus.

Parodai atrinkti dizaino darbai yra sukurti jauniausios ir vidurinės kartos autorių, kartu eksponuojamas Bratislavos dailės ir dizaino akademijos Stiklo ir Keramikos studijų studentų dizainas.

Darbai pranoksta tradicinį dizaino objekto, kaip praktiškai pritaikyto daikto, supratimą. Praktiškumas tėra viena tokių objektų savybė – ne mažiau svarbios vizualinės, simbolinės, emocinės ypatybės. Dauguma šių dizaino darbų sukurti kaip originalūs savarankiški kūriniai arba yra nedidelės autorinės kolekcijos dalis.

Autorinis dizainas yra palyginti naujas reiškinys Slovakijos dizaino scenoje. Jis susiformavo natūraliai, kaip reakcija menkstant keramikos ir stiklo pramonei (porceliano pramonė Slovakijoje faktiškai neegzistuoja, bet yra du stiklo gaminių fabrikai). Dizaineriai savo studijose ir dirbtuvėse dažnai naudoja keramiką ar porcelianą, tam tikros technologijos ir medžiagos pasirenkamos intymioms istorijoms išreikšti. Stiklo gamybos technologijos sudėtingesnės ir brangesnės, tad tokiems dirbiniams būtina tam tikra infrastruktūra. Todėl autoriai kuria pačiuose stiklo fabrikuose Slovakijoje, Lenkijoje, o dažniausiai Čekijos Respublikoje – mat čia esama atitinkamoms technologijoms pritaikytų patalpų. Šiems darbams būdinga pramoninio gaminio estetika, kurios siekiama sąmoningai.

Paroda „Daugiau yra daugiau II“ atskleidžia įvairius menininkų Peterio Ďurišo, Patriko Illo, Simonos Janišovos, Michaelos Stanovos-Koprdovos, Igorio Kováčo, Lucios Betinskos-Kováčikovos, Petros Molnárovos, Markétos Novákovos, Ľubomíro Ontkóco, Miros Podmanickos, Rudolfo Rusňáko, Aleksandros Stencel, Zuzanos Svatik, Lindos Vikovos žvilgsnius bei technologinius eksperimentus. Požiūrių įvairovė ir originalumas turbūt geriausiai charakterizuoja šiuolaikinį Slovakijos stiklo ir keramikos dizainą. Kiekvienas autorius siekia pasukti savo išradimų keliu. Kūrybos esmė pirmiausia ir yra malonumas atrasti tai, ką įmanu padaryti.

Doc. Patrikas Illo, Bratislavos dailės ir dizaino akademijos Stiklo studijos vadovas

Paroda veiks: 2019 11 28 – 2020 01 19

The post Šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino paroda „Daugiau yra daugiau II“ Kaune appeared first on artnews.lt.

Objekto meditacija ir choreografija. Rūtos Butkutės paroda „Somersault“ galerijoje „AV17“

$
0
0

Kelios knygos mano namuose paguldytos ant stalo. Viena vertus, tai – rietuvė daiktų, antra vertus – medituojanti literatūra. Sieninės spintos lentyną lengvai slegia suštabeliuoti rūbai. Viena vertus, tai – daiktai, antra vertus – medituojanti mada. Atsuktuvas ant palangės bei medvilninis maišelis su kyšančiu Maximos čekiu ant sofos ir šalia palikti popieriai yra atsitiktinai pasklidę daiktai. Kita vertus, tai – medituojantis chaosas. Savo būtyje panirusių daiktų rimtis sutrikdoma, kai šie yra paveikiami judesiu, kuriamu kūno intervencija į daikto „asmeninę erdvę“. Nuo viršelio iki nugarėlės vartomi puslapiai išblaškomi ir priversti megzti kontaktą su judesio atlikėjo sąmone. Apsivelkami rūbai raginami nerti į intymų santykį su kūnu. Svarstyti apie tarp kūno ir objekto atsirandantį ryšį per judesį išprovokavo Amsterdame dirbanti menininkė Rūta Butkutė, pristačiusi pirmąją Lietuvoje personalinę parodą „Somersault“.

Pagal aukščiau išvardytus pavyzdžius, Butkutės parodos visuma bent iš pirmo žvilgsnio priartėja prie medituojančio chaoso. Pastarojo asociaciją sukelia medijų mišrumas vienoje ekspozicinėje erdvėje: instaliacijų kompozicijose galima išskirti skulptūrinius ir keramikinius elementus, readymade‘ų pėdsakus. Tiek kartu, tiek atskirai apibendrintai įvardyti objektai žiūrovui suprantami kaip sustingdyti ir palikti meditacijai menininkės parinktoje padėtyje – vertikalioje (ant lentynos), horizontalioje (ant grindų), pasviroje (remiantis vieniems į kitus). Tačiau su pirminiu įspūdžiu ekspozicijoje kontrastuoja vaizdo monitoriai, o tiksliau juose rodomas turinys. Kaip daiktai monitoriai nors ir yra stabilūs bei išlaiko parodos meditacinę vienovę, visgi ekranuose kintančiu ir judesį reprezentuojančiu vaizdu suformuoja priešingą (arba papildomą) požiūrį kaip suprantame ekspozicijos objektus. Pavyzdžiui, video dokumentacijoje spalvotais dažais dekoruotus metalinius vamzdžius iš instaliacijos „Užburtas veiksmas“ (Spell Action, 2019) ima kontroliuoti atlikėjų kūnai. Pasitelkdami judesį jie keičia objektų padėtį erdvėje, „pozą“ iš statmenos į gulsčią ir panašiai. Remdamiesi video dokumentacija, objektų ilgiau neberegime kaip stagnacijos apimtų, savarankiškų kompozicijos dalių ir mintyse persvarstome kaip turinčius judėjimo potencialą. Tad parodoje kombinuodama dvi pateiktis, kuriomis atskleidžiama parodos objektų būtis, Butkutė išplečia pastarosios suvokimą kaip galinčios egzistuoti meditacinėje ir choreografinėje būsenoje, kurių kiekvieną lemia sąveika su kūnu ar jos nebuvimas.

Apart video dokumentacijos, akivaizdžiai atskleidžiančios kūno ir objekto ryšį per judesį, kai kurie ekspozicijos elementai nurodo į jau pasibaigusį, atliktą judėjimą – išsipildžiusį ir pasibaigusį judesio potencialą. Tad, meditacinė objektų būsena primena, kad nevykstantis judesys neturi pavidalo. Kitaip tariant, judesys egzistuoja tik savo choreografinio pasirodymo metu, kai yra atliekamas kūno ar jo iniciatyvos santykyje su objektu. Liudijimas, kad judesys egzistavo, įžvelgiamas per pasekmių fragmentus, kurie leidžia įsivaizduoti (ar kai kam atsiminti) atliktus veiksmus. Mišrių medijų instaliacijos kompozicijoje „Pastangos grafikas“ (Effort Graph, 2015) Butkutė provokuoja žiūrovą svarstyti ar ant balto paviršiaus medinės plokštės regimos juodos drūžės tai judesio praeityje šešėlis, likęs po menininkės pastangų vienodu atstumu traukti/stumti šviežiai dažytą keramikos objektą. Kitu atveju, skirtingų spalvų dekoratyvūs ratilai ar kitokie raštai keramikinėse ir porcelianinėse plytelėse („Rinkinys“, 2018; „Veiksmų seka“, 2018) mena Butkutės atliktus gestus, mostus – judesiais ne tik kuriant ryšį su objektu, bet ir suteikiant jam raiškius bruožus. Pastarieji nors ir stagnacijos būsenoje leidžia numanyti plastišką menininkės riešo gestą, kuriuo iš indo į formą buvo šliukštelima pigmentu dažyta slysto porceliano masė, stingdama virtusi kūriniu. Tad, kūno ir objekto santykis per judesį, kaip pastarojo prisiminimas, išlieka tik rezultate. Menininkės atveju kūrybiniame, kituose kontekstuose – buities, įvykių ir t. t.

Turint omenyje, kad judesys kuria ryšį tarp kūno ir objekto, tačiau nepereina iš vieno į kitą, nebent juos akimirkai sujungia, nurodo kiekvieno judesio neišvengiamybę priklausyti tik vienam kūnui. Priklausomas nuo jo judesys gali būti tik replikuojamas kieno nors kito. Ir nesvarbu kaip panašiai ar sinchroniškai kartojimas atrodys lyginat su kito kūno atliekamu judesiu, du veiksmai nebus vienodi. Tai atskleidžia ir jau minėti raštai Butkutės kurtose keramikos objektuose. Kitaip tariant, rankų darbo porceliano plytelė neturės identiško atitikmens, nes nebus pakartotas absoliučiai identiškas judesys. Tad, kiekvienas judesys yra individualus, unikalus.

Nors girdėjau, kad menininkė neigia kūriniuose paslėpusi metaforas, sunku galvoti, kad Butkutės ekspozicijoje cikliškumo simbolis – apskritimas yra atsitiktinis. Ženklas atsispindi ir parodos pavadinime „Somersault“, reiškiančiame gimnastikos judesį, kai žmogus horizontalia ašimi kūlversčiu apsiverčia 360 laipsnių ar, paprasčiau tariant, apsisuka ratu. Kitur simbolis išryškėja per pačių kūrinių formą (tai – guminių vamzdžių lankai, kėdės sėdimoji dalis) arba pigmento dekorą (keramikinėse plytelėse). Šiuo būdu išreikštas uždaras ciklas, nenutrūkstamumas yra glaudžiai susiję su tuo, kad apskritai tai objektai ragina kūną atlikti judesį (ar tiestume ranką bandydami pasiekti maistą, kad nuslopintume alkį, ar atversti (ne)perskaitytos knygos viršelį, kad patenkintume žingeidumą). Šių, regis, kasdienių ir nepastebimų judesių atlikimas ir formuoja gyvenimą arba, jeigu kam gražiau skamba, jo šokį. Butkutės kuriami (video)performansai, kuriose regima kaip atlikėjai naudodami judesį sąveikauja su objektais, ir pačiam žiūrovui primena, kad vaikščiodamas aplink kūrinius jis yra provokuojamas judėti atitinkama, objektų diktuojama kryptimi, ir tuo būdu vadovautis tam tikru, menininkės užmaskuotu choreografijos pastatymu. Parodos dalyviu žiūrovas taip pat tampa ir nepaisydamas instaliacijos saugios zonos, kai žengia į jos tūrį, savo kūnų užpildydamas tuščias ertmes ir taip performuodamas visumą. Santykyje su kūnu keičiasi kaip suvokiamas objektų mastelis, t. y. kaip jie atrodo šalia kūno ir kaip jam pasitraukus.

Lietuvos meno scenoje retai analizuojama judančio objekto choreografijos (ir meditacijos) fenomeną galima apžiūrėti parodoje iki lapkričio 30 d. O tai, kaip meditacinė objektų būsena keičiasi į choreografinę Rūta Butkutė kviečia pamatyti lapkričio 27 d. Šiuolaikinio meno centre, kur dvi performanso atlikėjos ir Olandijos atliks performansą „Spell Action“.

Išsamų fotoreportažą iš R. Butkutės parodos galite peržiūrėti čia.

The post Objekto meditacija ir choreografija. Rūtos Butkutės paroda „Somersault“ galerijoje „AV17“ appeared first on artnews.lt.

Parodą „Didžioji gatvė“ lydi ankstyvojo kino seansas

$
0
0

Didžiojoje gatvėje 1907 m. buvo įkurtas pirmasis stacionarus kino teatras Vilniuje. Didžiosios gatvės kino salėse vilniečiai filmus žiūrėjo beveik šimtmetį. Parodos „Didžioji gatvė“ rengėjai kviečia lapkričio 28 d., ketvirtadienį, 19 val. patirti ankstyvųjų Vilniaus kino teatrų atmosferą Vilniaus paveikslų galerijoje, parodą lydinčiame kino seanse, rengiamame kartu su projekto partneriu – ankstyvojo kino festivaliu „Pirmoji banga“.

Galerijos lankytojai išvys unikalią filmo „Kova dėl Materhorno“ 9,5 mm kino juostos kopiją. Originalus filmas italų režisierių Mario Bonnardo ir Nunzio Malassomos buvo sukurtas 1928 m. Šveicarijoje, bet iki šiandienos iš 117 minučių trukmės dramos devynių veiksmų teliko šeši. Spėjama, kad trys veiksmai buvo iškirpti dėl politinių priežasčių, britų ir italų alpinistams nesutariant, kurie pirmieji įkopė į Materhorną.

1952 m., kai nebylus kinas jau grimzdo į užmarštį, filmas vėl netikėtai atgimė – studija „Pathescope“ išleido trumpąją šio filmo versiją. Kopija, iškarpius dideles istorijos dalis, tapo įtempta romantine veiksmo drama. Ši mažojo kavinių ir namų formato 9,5 mm trijų ričių kino juosta, trunkanti apie 36 min., ir bus rodoma per seansą. Filmui akomponuos kino taperis Viktoras Orestas Vagusevičius.

Prieš filmą bus rodomos XIX a. „magiškojo žibinto“ skaidrės. „Magiškasis žibintas“ (laterna magica) – tai ankstyvasis vaizdų projektavimo įrenginys, naudotas dar iki kino atsiradimo. Reginį įgarsins Viktoras Orestas Vagusevičius ir aktorė Viltė Žalytė.

Programą pristatys ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ įkūrėjas Aleksas Gilaitis. „Pirmoji banga“ yra Europos šalių kino forumą „Scanorama“ papildantis renginys. „Vienas iš festivalio tikslų yra griauti mitus apie ankstyvąjį kiną, – sako Aleksas Gilaitis. – Į mūsų festivalį atėję žiūrovai dažnai nustemba pamatę, kad XX a. pr. filmai nėra tik strakaliojančių nespalvotų paveiksliukų kratiniai. Kartais tai tiesiog genialūs ir laikui nepavaldūs šedevrai. Juk tuo metu nebuvo jokių taisyklių, režisieriai kūrė iš nuojautos, visomis jėgomis bandydami atskirti kino kalbą nuo teatro. Tuo metu viskas buvo originalu, su niekuo nepalyginama, o tai stebina ir įkvepia.“

Informacija internete: www.ldm.lt

The post Parodą „Didžioji gatvė“ lydi ankstyvojo kino seansas appeared first on artnews.lt.

Žymaus Vilniaus dailininko Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus 150-ųjų gimimo metinių proga – paroda ir kultūros vakaras

$
0
0

Lietuvos dailės muziejus lapkričio 27 d., trečiadienį, 17 val. kviečia į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) vyksiančius kultūros vakarą ir parodą, skirtus žymaus XIX–XX a. sandūros Vilniaus dailininko Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus (1869–1927) 150-osioms gimimo metinėms paminėti. Renginyje dalyvaus Lietuvos dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslo darbuotojos habil. dr. Laima Laučkaitė ir dr. Jolita Mulevičiūtė. Įėjimas – nemokamas.

Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius gimė 1869 lapkričio 26 d. Nemenčinėlės dvare (20 km. nuo Vilniaus, dab. Riešės seniūnija), Lietuvos bajorų Stanislovo Bogumilo Bohušo-Sestšencevičiaus ir Konstancijos Volanaitės šeimoje.

Dailės pradmenis S. Bohušas-Sestšencevičius gavo Vilniuje – Mykolo Medardo Rudnickio dirbtuvėje Tilto gatvėje ir Vilniaus piešimo mokykloje. 1888–1894 m. jis studijavo Peterburgo dailės akademijoje, Bogdano Willewalde’ės batalinės tapybos klasėje, o 1894–1895 m. tęsė studijas Paryžiuje, privačioje Rodolphe’o Juliano studijoje, žinomoje „Académie Julian“ vardu. Po 1895 m. dailininkas persikėlė į Miuncheną, keletą metų mokėsi Józefo Brandto studijoje, tapo Miuncheno „Kunstverein“ draugijos nariu.

1900 m. S. Bohušas-Sestšencevičius grįžo į gimtinę. Dažnai buvodavo Vilniuje, daug keliavo po įvairius Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos dvarus. 1907–1920 m. dailininkas nuolat gyveno Vilniuje. 1919 m. Stepono Batoro universitete vedė vakarinę akto tapybos studiją.

1920 m. Sovietų Rusijos armijai artėjant prie Vilniaus, S. Bohušas-Sestšencevičius persikėlė į Poznanę. Čia tapo dailininkų draugijos „Świt“ nariu.

Dailininkas mirė 1927 m. gegužės 24 d. Varšuvoje. Palaidotas Vilniuje, evangelikų kapinėse ant Tauro kalno. Kapines panaikinus, S. Bohušo-Sestšencevičiaus antkapis perkeltas į Rasų kapines.

„Didžiausią įtaką S. Bohušo-Sestšencevičiaus kūrybinio braižo susiformavimui padarė Miuncheno laikotarpis, – pasakoja dailėtyrininkė Dalia Tarandaitė, – Jo darbuose yra daug sąsajų su J. Brandto, Józefo Chełmoński’io, Maksymiliano Gierymski’io ir kitų lenkų „miuncheniečių“ kūriniais. Dailininkas mėgo tapyti kaimo ir mažų miestelių kasdienio gyvenimo vaizdus. Ypač jį traukė prekyviečių ir mugių šurmulys, linksmos pasivažinėjimo scenos, visi epizodai su arkliais – lekiančiais, lenktyniaujančiais, besiilsinčiais…

Individualus S. Bohušo-Sestšencevičiaus braižas labiausiai išryškėjo piešiniuose plunksnele. Gyvybe ir energija alsuojantys, puikiai momentinį judesį perteikiantys S. Bohušo-Sestšencevičiaus piešiniai meno publiką sužavėjo jau 1896 m. „Kunstverein“ draugijos parodoje Miunchene. 1898–1899 m. keletą S. Bohušo-Sestšencevičiaus piešinių plunksnele Paryžiuje nupirko paveikslų prekybos firma „Goupil“. 1913 m. Vilniuje buvo išleistas S. Bohušo-Sestšencevičiaus piešinių plunksnele albumas, sulaukęs milžiniško populiarumo. Piešinius labai kokybiškai šiam albumui cinkografijos technika reprodukavo „B. Wierzbiski i S-ka“ grafikos įmonė Varšuvoje. 1928 m. albumas buvo išleistas pakartotinai.

Gyvendamas Vilniuje S. Bohušas-Sestšencevičius garsėjo kaip nepralenkiamas žaviųjų vilniečių portretistas, sugebantis perteikti jų išorės grožį ir rafinuotą skonį. Dailininkas sukūrė ir simbolistinių, art nouveau bruožų turinčių kompozicijų. Jis daug dirbo grafikos srityje – spausdino piešinius ir karikatūras periodinėje spaudoje, kūrė iliustracijas, apipavidalino karnavalus, muges, kabareto „Ach“ spektaklius ir jų leidinius.

S. Bohušas-Sestšencevičius labai mylėjo Vilnių ir dėjo daug pastangų vilniečių skoniui ugdyti ir miesto meninei kultūrai kelti – rašė straipsnius apie dailę, skaitė paskaitas, jų pagrindu išleido kelias knygeles (Vilnius ir estetika ir kt.).“

Paroda Piešinio meistras. Stanislovui Bohušui-Sestšencevičiui – 150“ veiks iki 2020 m. sausio 12 d.

Iliustracija: Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius. Kelionė. Apie 1900. Dr. Jauniaus Gumbio kolekcija

The post Žymaus Vilniaus dailininko Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus 150-ųjų gimimo metinių proga – paroda ir kultūros vakaras appeared first on artnews.lt.

Igno Pavliukevičiaus paroda „Vandeniui atspari širdis“ parodų erdvėje „Atletika“

$
0
0

Lapkričio 15 – 29 dienomis parodų erdvėje „Atletika“ veikė  Igno Pavliukevičiaus paroda „Vandeniui atspari širdis“.

Technologinės naujovės vis mažina atskirtį tarp dirbtinio intelekto ir žmogaus proto. Svarbiausi šios akimirkos klausimai – kiek automatizavimas ir skaitmeninimas įtakoja žmogaus būties prasmę ir vertę, ar skaitmeninės būtybės gali būti empatiškos, kada nuspręsime, kaip jaučiamės dėl jų egzistavimo?

Ignas Pavliukevičius instaliacijoje „Vandeniui atspari širdis“ kalba apie supanašėjimą tarp to, kas realu, ir to, kas dirbtina. Savo praktikoje jis kuria situacijas, kuriose žmonės priešpastatomi sau santykyje su technologijomis. Jungdamas skirtingas medijas – performansą, virtualią realybę, 3D modeliavimą – Pavliukevičius siekia iššaukti prieštaringą žiūrovo patirtį.

Ignas Pavliukevičius baigė bakalauro studijas Hagos Karališkoje menų akademijoje ir magistro studijas Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedroje. Pavliukevičiaus kūriniai rodyti Amsterdame, Hagoje, Leuvardene, Taline, Turine, Vilniuje ir Nidoje, jis bendradarbiavo su menininku Julijonu Urbonu projekte „Planeta iš žmonių“ (pristatytas galerijoje „Vartai“ 2018 m.). Menininkas 2019 birželį buvo nominuotas Nordic & Baltic Young Artist Award´19 (NBYAA) apdovanojimui. https://ignaspav.com.

Parodą organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

The post Igno Pavliukevičiaus paroda „Vandeniui atspari širdis“ parodų erdvėje „Atletika“ appeared first on artnews.lt.

Kauno IX forto muziejuje vietą rado Holokaustą menantis Kauno bienalės kūrinys

$
0
0

Specialiai 12-ai Kauno bienalei sukurtas menininko iš Ukrainos Mykola Ridnyi darbas „Dingęs bagažas“ dar kurį laiką bus pristatomas mieste. Vieną juodžiausių ir skaudžiausių istorijos periodų – Holokaustą – prisiminti skatinantis kūrinys, šią vasarą buvo eksponuojamas Kauno geležinkelio stotyje. Pasibaigus parodai „Po išvykimo | Prieš atvykstant“, milžiniškose dviejų metrų vazos, kuriuose Kauno geto kasdienybę atspindintys piešiniai, buvo perkeltos į naują ekspozicijos vietą – Kauno IX forto muziejų.

Menininko, filmų kūrėjo ir kuratorius M. Ridnyi darbas „Dingęs bagažas“ buvo bene jautriausias šių metų Kauno bienalės kūrinių. Eksponuotas vienoje pagrindinių ir matomiausių miesto erdvių, priešais Kauno geležinkelio stotį, darbas Bienalės lankytojams ir praeiviams siekė aktualizuoti skaudžią istorinę atmintį. M. Ridnyi įkvėpė Esther Lurie – žydų kilmės menininkė iš Kauno ir jos piešinių serija, kurioje vaizduojami geto herojai, gatvės ir gyvenimo sąlygos. 1941-1944 m. Kauno gete kalėjusi menininkė savo piešinius slėpė keraminiuose puoduose, kuriuos, gelbėdama nuo nacių, užkasė žemėje. Tačiau šie piešiniai niekada nebuvo rasti, o istorija palaipsniui tapo legenda. Savo instaliacijoje M. Ridnyi paslepia E. Lurie piešinius, kuriuos lankytojai gali matyti tik pro mažas vazų paviršiuje esančias skylutes. Niurnbergo teismo metu gyvaisiais liudytojais pripažinti piešiniai, vaizduojantys tamsiąją Kauno ir žydų mažumos jame istoriją, nepalieka abejingų.

„Tai yra bene pirmas kartas, kuomet Kauno bienalės inicijuotas, specialiai Kauno miestui sukurtas naujas meno kūrinys sulaukia tiek daug susidomėjimo iš potencialių pirkėjų. Kol nežinome tolimesnio kūrinio likimo, „Prarastas bagažas“ bus eksponuojamas Kauno IX forto muziejuje. Manau, jog unikali šio muziejaus aplinka ir specifinė tematika tik sustiprins kūrinio paveikumą. Kita vertus, jaučiu, jog Esther Lurie kūryba jau seniai turėjo būti IX forto muziejaus ekspozicijos dalimi, ir labai džiaugiuosi, kad glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas bent jau laikinai padėjo praturtinti muziejaus ekspoziciją“, – aplankyti kūrinį naujoje vietoje kviečia Kauno bienalės vadovė Kotryna Žemaitytė.

 

The post Kauno IX forto muziejuje vietą rado Holokaustą menantis Kauno bienalės kūrinys appeared first on artnews.lt.

Kah Bee Chow solo paroda „GĖLĖS“ projektų erdvėje „Editorial“

$
0
0

Iki gruodžio 14 d. projektų erdvėje „Editorial“ (Latako g. 3, Vilnius) veikia menininkės Kah Bee Chow solo paroda „GĖLĖS“. Tai – pirmoji  kūrėjos solo paroda Baltijos šalyse.

Brangi S,

Prieš savaitę mano mama paviešino vaizdo įrašą, kuriame vienas iš jos naminių vėžlių bando pabėgti. Ji juos laiko prie restorano įėjimo, neva pagal feng šui (yra įprasta, kad vėžlys turėtų būti laikomas gale, tačiau ji Lilian Too yra skaičiusi kur kas daugiau nei aš). Klipe vėžlys mėgina išlipti iš baltos vaikiškos plastikinės vonelės įremdamas dvi priekines kojas ties viršutine atbraila ir keldamas savo kūną aukštyn. Nėra jokio dangčio, jokios kitos kliūties tik jo paties fizinė išmonė – galima nujausti, kad vėžlio sėkmė yra tik laiko klausimas. Iš viso 2016-aisiais mano sūnėnui Ollie buvo nupirkti trys vėžliukai – nuo to laiko jo entuziazmas šiems gyvūnams seniai išgaravo. Kasmet jie vis išauga iš savo bendros buveinės ir yra perkeliami į vis didesnį plastikinį indą, pakankamai lengvą valymui, kur jie gali užsiimti vos keliais dalykais: sėdėti, krypuoti, laukti. Taip pat ir kautis. Tiesa, mano mama galėtų paprasčiausiai paleisti vėžlius į laisvę. Kažkada, kai naminiai vėžliukai pergyvendavo tam tikrą laikotarpį, juos paleisdavo į lelijų tvenkinį vietiniame parke. Tai nutikdavo taip dažnai, kad dabar ten pastatytas didžiulis ženklas, malajų ir anglų kalbomis, grasinantis didžiulėmis baudomis už vėžliukų palikimą tvenkinyje.

Visiškai įmanoma, kad vėžliui pavyks paprasčiausiai išeiti iš restorano be didelės sumaišties. Bet kelio viduryje dėl savo greičio ar, tiksliau, greičio trūkumo, vėžlys tampa itin pažeidžiamas padaras. Sausumoje “šiems šarvuotiems padarams didžiausią riziką kelia automobiliai”, sako daktaras Ronas Hinesas. Savo tinklapyje “Kaip sutaisyti sutraiškytą vėžlį” jis pateikia detalias instrukcijas, kaip rūpintis rimtas kiauto traumas patyrusiais vėžliais, jei tokį užtikai. Jis pataria, kaip su vėžliais elgtis, kad išvengtum įkandimo, kokios higienos laikytis ir ar išvis gerai bandyti gyvūno gyvybę gelbėti. Daug žmonių internete dokumentuoja savo bandymus sutaisyti rastus sutraiškytus vėžlius. Procedūrai dažniausiai reikia visai paprastų priemonių: įsivaizduok vienkartinį operacinį stalą, sutaršytus mėlynus rankšluosčius – visa tai kūdikio vystymo stalo proporcijomis. Gelbėjimo metodų yra gausybė: kai kuriais atvejais lūžęs kiautas sutvirtinamas plastikiniais raišteliais ar metalinėmis sagtelėmis, kitais – sutaisoma dantų plombavimo priemonėmis ar epoksidinės dervos užtaisais; Hineso vėžlio kiautas susiūtas plieno viela per jame išgręžtas skylutes, taip palaikant kiauto formą stabilioje pozicijoje. Lūžių nuotraukos dažnai atskleidžia, kaip smarkiai kiautas būna įsirėžęs į vėžlio kūną, – ties skilimais matomas rausvas kraujuotas minkštasis vėžlio audinys.

Hinesas paaiškina:
„Dauguma žino, kad sausumos ar vandens vėžlių šarvai sudaryti iš mažesnių kaulinių plokštelių (lot. scutum), padengtų plonu nagus primenančiu keratino sluoksniu. Šios kaulinės dalys viena su kita sujungtos plonomis, pjūklą primenančiomis linijomis, siūlėmis (lot. sutura). Daug kas nežino, kad skilimai dažniausiai įvyksta būtent per šias siūles, o ne ties kaulinėmis plokštelėmis.”

Lūžis ties šiomis siūlėmis primena tektoninių plokščių sandūros linijas, ties kuriomis spaudimas ir slėgis gali sukelti įtrūkius žemėje. Bangų ilgis tiksliu traumos momentu. Ar pameni, per savo filmo peržiūrą kalbėjai, kaip kraštovaizdį charakterizuoja būtent įtrūkiai ir dislokacijos. Kaip ir kalbą, kaip nuoseklumą.

Savo pirmąją meninę rezidenciją atlikau mažame Šveicarijos miestelyje, Burgdorfe, prieš šešerius metus. Vienas iš vietinių lankytinų objektų buvo apleisti šveicarų inžinieriaus Heinzo Islerio betoniniai prototipai – iki jų buvo galima lengvai nuvažiuoti dviračiu, vos pasukus nuo kelio. Savo forma jie priminė realaus dydžio iglus, turėjo apskritas angas langams iš gipso ir molio – mano piligriminės kelionės metu jie jau ėmė irti. Isleris geriausiai žinomas dėl savo kiautinių plono betono struktūrų ir nekonvencinių architektūrinių formų atradimo metodų. Jis išrado kabinimo ir inversijos techniką: leidžiant kabančiai membranai „tapti” forma savo pačios svorio, įtampos, tąsumo ir kompresiškumo dėka, buvo galima sugeneruoti begalines kiautų formų variacijas. Man patinka, kad pačiõs medžiagos ribos nulemia jos struktūrinį efektyvumą. (Kiautas išlaiko kartu ir savo struktūrą, ir ja apimamą erdvę.) Kažkokiu būdu čia, jau kitoje rezidencijoje, parmyniau ten atgal, galvodama apie kiautų struktūrų darybą, apie vėžlio architektūrą, trokšdama žaisti su formomis, kurių visai negaliu sukontroliuoti ar numatyti.

Vakar naktį kol miegojome signalizacija suskambėjo tris kartus. Galiausiai padarėme išvadą, kad joks žmogus ar kas kitas į Rupertą įsilaužti nebandė. Įdomu, ar pastatas, tarsi kūnas, įrašo į savo sistemą praeities įsibrovimus, ir dabar klykia pavojumi vos tik kokia nors galima grėsmė pasirodo prie durų. Jei šis pastatas išsigandęs, apie tai kalba tik tokiais panikos atvejais, – jo apylinkės skleidžia ramybės, poilsio pojūtį, čia jaučiuosi saugi, net ir kai medžių dydžio langai krintantiems lapams transliuoja mūsų darbą/gyvenimą. Jie siunčia man dainas, o aš pagal jas šoku. Vienintelis disonanso šaltinis, ko gero, esu aš pati: ta kintamoji, atsitiktinai užeinanti į verslo susitikimus dėvėdama pižama, gerianti vyną 2:45 nakties – beprotė, dar kart bėganti iš palėpės. Čia, Vilniuje, studijoje mane aplankė buvęs profesorius ir paklausė, ką aš slepiu. Tai buvo žodis, kurį mūsų pokalbio metu nuolat vartodavau ar kitaip implikavau. Nežinojau, ką jam atsakyti. Vėliau mąsčiau apie tai, ką neseniai parašė mano draugė Simona: „jei kalba turi būti naudojama skausmui išreikšti, ji turi būti taisyklinga, kupina humoro, diskretiška arba abstrakti. Ji turi būti paslėpta, parašyta suvaržytai.” Kodėl kažkam gali reikėti tokios užslaptintos šnekėjimo formos? Galbūt tai pakankamai akivaizdu, tačiau ar tai vargina? Ar tai turi omenyje? Tai tik dar viena gudrybė – šį laišką tau prižadėjau parašyti vietoj to, kad „kalbėčiau apie savo darbą.” Ko gero, esu ta mergina vakarėlyje, kuri pasakė, kad išeina, bet kurį po trijų valandų ją randi ten pat, kur ir anksčiau.

p.s. Atsiprašau, jei gėriau kažkieno vyną nesulaukusi pasiūlymo.

Tikiuosi mūsų keliai dar susikirs,

xxKBC

Paroda veikia lapkričio 09 – gruodžio 14, 2019
III – V 15.00–19.00
VI 12.00–16.00
„Editorial“ (Latako g. 3, Vilnius)

Nuotraukos: Ugnius Gelguda

The post Kah Bee Chow solo paroda „GĖLĖS“ projektų erdvėje „Editorial“ appeared first on artnews.lt.


Kūrybines performanso dirbtuvės Vilniuje

$
0
0

Lietuvos rašytojų sąjungos rūmų salėje antrame aukšte (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) lapkričio 28 d. 14- 17 val. kviečiame dalyvauti menininkų- režisierių Beatričės Bukantytės ir Rastko Novaković kūrybinėse performanso dirbtuvėse.

Ronaldas Firbankas (1886-1926) – spalvingas anglų rašytojas: gėjus, modernistas, eksperimentuotojas, sukūręs savitą, glaustą ir ironišką stilių. Būdamas kosmopolitiškas bohemietis, Firbankas kritiškai vertino savo gimtąją Angliją ir Britanijos Imperiją bei su precizišku tikslumu skrodė visuomenės ydas. Firbankas yra svarbus, kaip vienas pirmųjų homoseksualų autorių balsų ir kaip subtilios bei keistos komedijos meistras.

Kviečiame dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, kurių metu išmėginsime keletą vaidybos (atlikimo) technikų, žaidimų ir situacijų iš „Kaprizo”, kurio veiksmas vyksta visą naktį veikiančioje „Kleopatros“ kavinėje, įkvėptoje bohemiškos 1920-ųjų atmosferos.

Dirbtuvės skirtos bet kokio amžiaus suaugusiems, besidomintiems performanso/atlikimo menais, sceninė patirtis dalyviams nėra būtina. Dėvėkite laisvus, kasdienius drabužius, nes (pagal kiekvieno galimybes) judėsime erdvėje.

Užsiėmimas vyks anglų kalba, jo metu vaišinsimės arbata ir užkandžiais.

Būtina dalyvių registracija el. paštu: beatrice.bukantyte@gmail.com.

Registruodamiesi trumpai aprašykite, kodėl norėtumėte dalyvauti dirbtuvėse ir, jei Jums reikės renginio vertimo į lietuvių kalbą.

Beatričė Bukantytė – performerė, atlikėja ir fotografė, kurios praktika laviruoja tarp eksperimentinio performanso, judesio ir vizualios išraiškos. Jos atlikimo praktikoje atsispindi butoh šokio filosofija, balso ir judesio improvizacija. B. Bukantytė dažnai bendradarbiauja su įvairiais menininkais ar jų kolektyvais.

Rastko Novaković – Londone gyvenantis ir dirbantis menininkas ir filmų kūrėjas. Per paskutinius 18 metų jis sukūrė virš 50 autorinių video darbų: nuo 1 minutės trukmės lyrinių filmų iki pilno metro dokumentikos, eksperimentinių ir hibridinių filmų, instaliacijų, muzikinių klipų ir daugiaplatformių video darbų.

Įėjimas laisvas. Renginys Facebooke: https://www.facebook.com/events/441677093206138/

Organizatorius: VšĮ „Artišokai“

Renginį remia Vilniaus miesto savivaldybė

The post Kūrybines performanso dirbtuvės Vilniuje appeared first on artnews.lt.

Paroda „2 0 9 0“ „Lokomotif“ erdvėje, Lentvaryje

$
0
0

Iki gruodžio 1 d. Lentvaryje (Geležinkelio g. 13, II a.) „Lokomotif“ veikia grupinė rudens paroda „2 0 9 0“. Parodos uždarymas vakaras gruodžio 1 d. 18:00 val.

Mes pradedame 33978-ąjį tiražą. Susėdę ratu ant plikos žemės į savo šnerves traukiame pernykštį deguonį, o kelios dešimtys tonų rūko tuoj išsisklaidys.

– Kas laukia, jei iškris kamuoliukai, pažymėti numeriais: 23, 3, 6, 28, 40, 44, 7, 11, 32, 2.

Ridename toliau.

Lentvario mieste sovietmečiu suformuotas industrinio produktyvumo pikas jau senai snaudžia, o naujieji laikai šiam regionui dar neatsiuntė šviežių identiteto koncepcijų. Jam, atsitiktinumo tėkmėje paskendusiam, kuriama nauja ateitis – krentančių kamuoliukų kombinacijos žada naujas gyvenimo perspektyvas ir rakursus, tik sulauk tinkamo momento, ištrauk laimingą bilietą. Sėkmės variacijos kreivė ne mūsų rankose, automatizuotas procesas įgalina nesustoti ir tikėti.

Menininkai, tyrėjai, institucijos, atviros / uždaros bendruomenės, kolektyvai buvo kviečiami ieškoti dialogo su vietinėmis struktūromis ir sistema: politine, ekonomine, sociokultūrine ar ekologine. O tada, pasitelkus metodų įvairovę – plėsti būsimų vizijų akistatą su universaliomis tendencijomis, atvejais. Kūriniai, atrandami įvairiose Lentvario erdvėse, netaps ateities gairių prototipais; tai – diskusija apie šiandienos rytojų.

Paroda „2 0 9 0“ yra viena iš projekto „Atvira kūrybos ir parodų erdvė Lentvaryje“ programos dalių.

Parodos dalyviai:

Danas Aleksa
Eye Gymnastics
Ignas Pavliukevičius
Jurgis Bernatonis
Lukas Dagilis
Marta Frėjutė
Mindaugas Reklaitis
Vegan on Acid
Antanas Šveinys
Wouter van der Laan & Vilius Vaitiekūnas
Žygimantas Kudirka

Kuratoriai:
Milda Dainovskytė
Laurynas Skeisgiela

Parodos dizainas:
Gailė Pranckūnaitė

Antanas Šveinys, SLAV SQUAT AND A PUPPY

Antanas Šveinys, SLAV SQUAT AND A PUPPY

Paroda 2090 Lokomotif erdvėje

Danas Aleksa, Ateities voratinkliai

Danas Aleksa, Ateities voratinkliai

Vegan On Acid instaliacijos fragmentas

Marta Frėjutė, Freska

Marta Frėjutė, Freska

Žygimantas Kudirka, Stalo žaidimas „Lentvaris 2090“

Eye Gymnastics, Įsivaizduokite savo lūpas ant savo kaklo

Eye Gymnastics, Įsivaizduokite savo lūpas ant savo kaklo

Eye Gymnastics, Įsivaizduokite savo lūpas ant savo kaklo

Eye Gymnastics, Įsivaizduokite savo lūpas ant savo kaklo

 

Ignas Pavliukevičius, Stovinčios bangos

Ignas Pavliukevičius, Stovinčios bangos

Jurgis Bernatonis, Klaviatūros ergonominio implentavimo istorija

Mindaugas Reklaitis, Infosilijos-Lentvaris

Mindaugas Reklaitis, Infosilijos-Lentvaris

Mindaugas Reklaitis, Infosilijos-Lentvaris

Wouter van der Laan ir Vilius Vaitiekūnas ONE MORE TIME WITH FEELING / KNITTING BEE

Vegan On Acid, Pasaulio tautų viešbutis

Vegan On Acid, Pasaulio tautų viešbutis

Vegan On Acid, Pasaulio tautų viešbutis

Cafe Loko Lentvaryje

Antanas Šveinys, Čiupačiupsas transformation

Antanas Šveinys, Čiupačiupsas transformation

Paroda 2090 Lokomotif erdvėje

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

The post Paroda „2 0 9 0“ „Lokomotif“ erdvėje, Lentvaryje appeared first on artnews.lt.

„Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę! Kas jūsų grožei senobinei tiki?“, arba Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema Lietuvos šiuolaikiniame mene

$
0
0

Ekologija bei su ja susijusios temos ir potemės yra gyvas, itin kompleksiškas ir politizuotas diskursas. Šiuo esė siekiu aptarti terminologijos, temų ir potemių problematiką, pristatyti trumpą ekologijos temų Lietuvos šiuolaikiniame mene chronologiją ir išreikšti viltį, kad netrukus atsiras daugiau ir detalesnių skirtingų autorių kūrybai ar ekopotemėms skirtų tyrimų.

Tarp „Kodėl ekologija?“ ir „Milijardas skirtingų antropocenų“

Žvelgiant į pasaulį krečiančius ir vis didesnį pagreitį įgaunančius klimatinius bei sociopolitinius pokyčius, akivaizdu, kad ekologija ir su ekologija susijusios temos, tokios kaip gamtos ir žmogaus, gamtos ir kultūros bei technologijų santykiai, gyvūninis posūkis (animal turn), šeštasis išnykimas, antropocenas, kapitalocenas (kairiosios pakraipos sociologas Jasonas W. Mooreʼas teigia, kad šis terminas geriau atspindi šiandieninę pasaulio sąrangą nei antropocenas) bei chtulucenas (termino Chthulucene autorė Donna Haraway teigia, kad naujoje geologinėje epochoje pasaulis bendrai priklausys po artėjančios ekologinės katastrofos išlikusiems žmogiškiesiems ir nežmogiškiesiems (nonhuman) gyventojams[2]), globalinis atšilimas ir klimato kaita, gilusis laikas (deep time) ir gilioji ekologija (deep ecology), naujasis materializmas, spekuliatyvusis realizmas, į objektą orientuota ontologija (OOO), hiperobjekto teorija, geologinis kolonializmas ir juodasis antropocenas (pastarieji terminai kritikuoja antropoceną ir geologiją kaip objektyvų mokslą iš kritinių rasės ir postkolonijinių studijų perspektyvos; čia galime prisiminti Kathryn Yusoff išvystytą geologijos objektyvumo kritiką – primindama vergovę kasyklose ji teigia, kad yra „ne vienas, o milijardas juodų antropocenų“[3]), klimato pokyčių sukelta priverstinė migracija, kuri, įvairiais paskaičiavimais, gresia bent milijardui žmonių, atnaujinta Gajos teorija[4] ir taip toliau yra ir liks tarp aktualiausių tiek akademinėje visuomenėje, tiek populiarioje vaizduotėje bei, savaime suprantama, bus vienas labiausiai mūsų kasdienybę veikiančių faktorių.

Artūras Raila, Upė (projektas Žemės galia), 2006

Todėl apie ekologines problemas nederėtų galvoti kaip apie madingą ar laikinai šalia mūsų atsidūrusį reiškinį. Nors vos prieš dešimtmetį ekologinės krizė, klimato kaita ir jų priežastys buvo marginalizuojamos kaip kažkur kitur (Okeanijoje, Arktyje ir pan.) vykstantys procesai[5], prieš porą mėnesių žiniasklaidoje nuskambėjo, kad Lietuva yra labiausiai nuo klimato kaitos nukentėjusi Europos šalis[6]. Šiandien nieko nebestebina ir gana dramatiška retorika kalbant apie ekologines problemas. Kol pasaulio (sociopolitinis) klimatas kaista perkeltine ir tiesiogine prasme[7], tarptautiniu mastu vyksta debatai, simuliuojami ateities prognozių modeliai, o vyriausybės derasi ir nesutaria dėl išskiriamo anglies dvideginio – pagrindinio klimato kaitos faktoriaus. Jungtinių tautų Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija oficialiai skelbia[8], kad dėl žmogaus veiklos tarp 2035 ir 2050 m. pasaulinės temperatūros pakils 1,5 °C ar 2 °C. Tai turėtų neatpažįstamai pakeisti planetos ir, neabejotinai, globalaus šiuolaikinio meno veidą.

Ekologijos terminų problemiškumas

Susikalbėjimą ekologijos ir klimato kaitos temomis apsunkina minėtas sąvokų pliuralizmas.

Visų pirma, gana problemiškas yra pats ekologijos terminas. Siaurąja prasme ekologija (sen. gr. οἶκος – namas, aplinka) dažnai tapatinama su aplinkosauga, aplinkos švarinimo ir tvarumo problemomis. Jasonas W. Mooreʼas naudoja οἶκeiος terminą, kuris yra veikiau būdvardis, ne daiktavardis, ir juo įvardija kūrybinius, istorinius ir dialektinius santykius tarp žmonių ir viršžmogiškų būtybių.[9]

Antra, ekologija ir aplinka yra apibūdinama kaip tinkliška – jungianti įvairius tinklus bei sistemas, todėl vis dažniau suvokiama ir kaip lokali, ir kaip globali – pasaulinė ar net kosminė – trunkanti gilųjį laiką, kuris tęsiasi nuo Didžiojo sprogimo iki toli už mūsų galaktikos ribų „tekančių“ erdvėlaikių. Dėl šių priežasčių mūsų globaliame amžiuje ekologija negali būti patiriama ir suvokiama vieno individo – mes turime pasikliauti įvairiais, dažnai vienas kitam prieštaraujančiais tyrimais, žiniasklaida, politikais ir t. t., o tai apsunkina komunikaciją.

Trečia, ekologija yra ir politinės savimonės bei politinių, ekonominių ir intelektualinių kovų laukas. Pavyzdžiui, kairiųjų pažiūrų sociologai ir kritinės teorijos autoriai Jasonas W. Mooreʼas ar McKenzie Wark teigia, kad vienintelis būdas sustabdyti šeštąjį rūšių išnykimą yra visuotinis ekonominės ir politinės pasaulio santvarkos pertvarkymas, o tai nacionalinių interesų ir globalaus kapitalizmo sąlygomis neatrodo kaip lengvai įgyvendinama užduotis.

Vitalij Červiakov, Quicksilver Jet, Nida, 2017

Vienas iš probleminių situacijų pavyzdžių galėtų būti antropoceno termino, itin mėgiamo menininkų, vartojimas. Šiuolaikinio meno praktikoje ir teorijoje jis itin populiarus, tačiau Tarptautinė geologijos mokslų sąjunga iki šiol nėra patvirtinusi jo kaip geologinio laiko subdivizijos. Tarptautinė iš geologų, klimatologų, archeologų ir kitų specialistų sudaryta Antropoceno darbo grupė[10] įtraukti antropoceną į geologinę laiko periodizaciją rekomendavo dar 2016 metais. Tačiau kol nėra patvirtinta šios geologinės epochos pradžia (skirtingi pasiūlymai yra tokie įvairūs kaip paskutinio ledynmečio pabaiga, žemdirbystės atsiradimas Mesopotamijoje, vidaus degimo variklio išradimas ar pirmos atominės bombos susprogdinimas)[11] ir padėtis geologinio laiko hierarchijoje. Sutariama tik dėl viena, kad antropocenas žymi neabejotiną žmogaus veiklos įtaką aplinkai visoje planetoje. Taigi, nors ir mėgstamas bei vartojamas, šis terminas turi metodinių trūkumų ir gali tekti nusivilti, jeigu Tarptautinė geologijos mokslų sąjunga nuspręstų kiek pailginti ar patrumpinti šios geologinės epochos trukmę.

Ekologija ir šiuolaikinis menas Lietuvoje

Žalias lapas, Angakoko sugrįžimas, Nida, 1990

Jau patys pirmieji su vakarietišku šiuolaikiniu menu siejami devintajame dešimtmetyje inicijuoti lietuviški meno judėjimai „Žalias lapas“ (1988–1992) ir „Post Ars“ (1989–2009) turėjo gana ryškų ekologinį pradą. Šių grupių performatyvios akcijos buvo vykdomos už „baltojo kubo“ ribų, kūriniuose aplinka nebuvo siejama vien su siaura ir seklia ekologijos kaip aplinkosaugos samprata, bet suvokiama kaip eksponavimo ir veiksmo erdvė, o akcijų ir performansų metu buvo trinama riba tarp gamtos ir kultūros, autorių ir žiūrovų. Ekologinė savimonė, Černobylio avarijos padariniai (Michailo Gorbačiovo nuomone, šis veiksnys buvo lemiama TSRS griūties priežastis), ekologiniai žygiai ir protestai prieš Ignalinos atominės elektrinės trečiojo bloko statybą[12], pasipriešinimas dėl galimo naftos telkinio D-16 eksploatacijos Baltijos jūroje, bendros industrinės taršos ir t. t. buvo itin svarbi įvairių devintojo dešimtmečio pabaigoje kilusių nepriklausomybės judėjimų dalis[13].

Pagal tai, kiek ekologinė tematika meno projektuose suvokiama kaip kūrinio ar net visos menininkų grupės steigimosi inspiracija, tema ar teorinis kontekstas, būtų galima išskirti kelis santykinius ekologinio Lietuvos šiuolaikinio meno etapus. Pirmasis būtų XX a. devintojo dešimtmečio pabaiga – dešimtojo dešimtmečio pradžia, kai menininkai sąmoningai kūrė su ekologija ar aplinkosauginiu aktyvizmu susijusius šiuolaikinio meno projektus, dažniausiai viešosiose erdvėse. Antrasis būtų laikotarpis nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio vidurio iki pirmojo šio amžiaus dešimtmečio, kai ekologinis mąstymas liko veikiau retrospektyviai įžiūrimu atsitiktiniu faktoriumi, o ne taisykle, nes tuo metu Lietuvos ir pasaulio parodų salėse dominavo su kitais diskursais susiję kūriniai. Trečiasis etapas būtų maždaug jau dešimtmetį vykstantis aktyvus šiuolaikinio meno atsakas į įvairias ekologinės minties kryptis, sampratas ir judėjimus – nuo naujojo materializmo ir gyvūnijos posūkio iki hibridizacijos, hiperobjekto ir t. t.

Pirmasis, ekologinio aktyvizmo, etapas

Devintojo dešimtmečio pabaigoje, kaip teigia šį periodą tyrinėjusi Jūratė Kavaliauskaitė, po sėkmingo planuotos naftos platformos (naftos telkinys D-16 Baltijos jūroje) statybos darbų sustabdymo 1986 m. kilo didžioji ekologinių akcijų banga, kuri „leido besikuriančiam Sąjūdžiui sovietinės modernizacijos padarinių kritiką susieti su nacionalinio savarankiškumo idėja ir mobilizuoti masinę visuomenės paramą“[14]. Todėl itin svarbu prisiminti šiuo laikotarpiu susikūrusių ir aktyviai veikusių dviejų menininkų grupių – „Žalio lapo“ (1988–1992) ir „Post Ars“ (1989–2009) – veiklą bei motyvaciją.

„Žalią lapą“ 1988 m. subūrė Valstybinio dailės instituto (nuo 1990 m. – Vilniaus dailės akademijos) studentai Gediminas Urbonas, Aidas Bareikis, Julius Ludavičius, Arvydas Vadopalas, Džiugas Katinas, Artūras Makštutis ir kompozitorius Gintaras Sodeika.[15] Grupė „Post Ars“ susibūrė 1989 m. Kaune. Jos nariai buvo tapytojas Aleksas Andriuškevičius, skulptorius Robertas Antinis, muzikas Česlovas Lukenskas ir fotomenininkas Gintaras Zinkevičius. Abi grupės kūrė performansus, akcijas, žemės meno kūrinius, darė savo veiklos meninę dokumentaciją. Grupes siejo ir tai, kad kiekvienos jų nariai buvo iš įvairių disciplinų. Nepaisant abiem grupėms bendro tuo metu inovatyvaus tarpdisciplininio ir ekologinio požiūrio į kūrybą, jos organizavimą ir eksponavimo būdus, jų ekologijos sampratos skyrėsi.

Pradėkime nuo „Žalio lapo“. Anot Gedimino Urbono, „Žalio lapo“ pavadinimas ir pirmųjų „atsitikimų“ problematika buvo susiję su Černobylio avarija, invazija į Afganistaną ir gresiančia „moraline ekologine katastrofa“[16]. Ši grupė atliko įvairias viešas ir privačias akcijas. Pavyzdžiui, „Angakoko sugrįžimas“ (1990 m. liepos 23 d., Nidos didžioji kopa) buvo neviešas performansas, kurio metu „polietileninė vamzdžio imitacija, industrinė žarna ir tuščiavidurė antropomorfinė iš vielos nupinta žmogaus figūra“ savo reikšmėmis siejosi su 1986 m. protestais prieš naftos gamybą šalia trapios Kuršių Nerijos ekosistemos.[17] Kitaip tariant, tokio tipo akcijos buvo įkvėptos tiek aplinkosauginių (ekologijos siaurąja prasme, arba sekliosios ekologijos (shallow ecology), kaip giliosios ekologijos priešpriešos), tiek aktyvistinių motyvų. Labiau žinoma „Žalio lapo“ akcija „Kelias“ (iniciatoriai Gediminas Urbonas ir Džiugas Katinas) buvo surengta per Tarptautinę žmogaus teisių dieną, 1990 m. gruodžio 10 d., pačiame Vilniaus centre – Rotušės aikštėje. Tai buvo pirmas tokio masto projektas viešojoje erdvėje, kuris į kūrybinį procesą įtraukė ir miesto praeivius bei vairuotojus – šie mindžiojo ar automobiliais pervažiuodavo antropomorfines figūras, suformuotas ant gatvės grindinio iš anglies ir kreidos miltelių. Tai buvo ir pirmas meno projektas, apie kurį viešai skelbta kad jis turįs aktyvistinį ir pilietinį pradą.[18]

Kiek kitokia meninė programa ir sykiu ekologijos samprata buvo formuluojama šiek tiek vyresnės menininkų kartos grupėje „Post Ars“. Šios grupės dalyviai nurodo visai kitus savo veiklos įkvėpimo šaltinius. Tekste „Taip viskas prasidėjo“ vienas iš grupės dalyvių Gintaras Zinkevičius vardija grupės menines inspiracijas: „… buvo patikrinti Vilniaus ir Panevėžio apylinkių peizažai, įstabusis Jonavos „Azoto“ sąvartynas, o Leningrado ir Maskvos geležinkelių raizgalynai sukeldavo didžiulį susižavėjimą ir pavydą.“[19]

Post Ars, Zatyšiai, Zatyšių žvyro karjeras, Jonavos raj., 1990. Nuotrauka: Gintaras Zinkevičius

„Post Ars“ meno ir ekologijos sampratą siejo su patirtimi, o toks mąstymas būdingesnis akcionistinei Fluxus ar Allano Kaprow hepeningų filosofijai. „Gyvenimas ir menas – visiškai tas pats“, – teigia Zinkevičius. „Visatos muzika skamba visada“. „Debesų susidūrimai kartais atsitinka. Bet tada ir atsiranda tokia nesąmonė, kad reikalingas Menininkas. O greitojo traukinio Vilnius–Kaunas ratai bilda vis tuo pačiu ritmu; post-post, post-post, post-post.“[20]

Česlovas Lukenskas irgi išskiria šiukšlynų, kuriais jie su Zinkevičiumi gėrėdavosi keliaudami autostopu po anuometinę Tarybų Sąjungą nuo 1979 m., įtaką jų grupės estetikos sampratai.

„Šiukšlynai Panevėžyje, Jonavoje, Vilniuje, Peterburge, Rygoje, Maskvoje… ir griuvėsiai, ir pelėsiai, ir rūūdėsiai, ir puuuvėsiai,.. o dar – dūlančių tikrovių kvapas… Senos ir apleistos kaimų sodybos su palėpėse paslėptomis „smetoninėmis“ knygomis, niekieno sandėliai, gausiai priversti neaiškios paskirties gaminių, metalo sąvartynai prie kolūkių dirbtuvių, antrinio perdirbimo įmonės – tai buvo mano „muziejai“ ir „galerijos“.“[21]

Šiukšlyno simboliką ir reikšmę grupės meninei veiklai galime interpretuoti įvairiai: šiukšlynas kaip postindustrinė erdvė gali talpinti ir perprodukcijos ar net postprodukcijos, tarpdisciplininio koliažo bei asambliažo prasmes, su kuriomis „Post Ars“ siejo save ir kurdami patys, ir kalbėdami apie (jiems žinomą) pasaulinę meno istoriją. Vardydamas kūrybinių pasirinkimų intelektualines ir menines inspiracijas, Lukenskas išskyrė intelektualinius korifėjus, tarp kurių nerasime akivaizdžių ekologijos propaguotojų, tačiau tiek „rastų daiktų“ filosofija, tiek fovizmui, performatyvumui, asambliažiniam ar net hibridiniam mąstymui palankūs kūrėjai galėtų būti interpretuojami ir per šią prizmę, ypač jei žvelgsime į juos performatyvių, išlaisvinančių, postindustrinių akcijų kontekste.

Antrasis, tyliosios ekologijos, etapas

Donatas Jankauskas-Duonis, Mamutas spąstuose (projektas Sau ir kitiems), Vilnius, 1993. Nuotrauka: Gintautas Trimakas

Vienas įdomiausių periodų (nes, paradoksalu, iš pirmo žvilgsnio atrodo mažiausiai susijęs su ekologiniu diskursu) analizuoti ekologines meno praktikas Lietuvos šiuolaikiniame mene yra antrasis etapas – dešimtojo dešimtmečio antra pusė ir pirmas XXI a. dešimtmetis, kai išblėsus pasipriešinimo nuotaikoms bei išnykus pirminei buvusių Rytų ir Vakarų pasaulių priešpriešai, Lietuvos ir pasaulio šiuolaikinio meno erdvėse pradėjo vyrauti biopolitikos, reliacinės estetikos (Nicolas Bourriaud), lingvistinio posūkio ir kiti vizualinės kultūros kritikos diskursai.

Visgi retrospektyviai žvelgiant į to laikmečio lietuvišką šiuolaikinį meną pastebime nemažai kūrinių, kuriuos šiandieną galėtume nagrinėti ekologijos kontekste, nors tuo metu jie nebuvo tiesmukai siejami su ekologinėmis temomis. Tarp tokių galėtų būti Mindaugo Navako kūrinių serija iš sunkvežimio tentų ar iš Suomijos akmenų masyvų išskulptuoti granito kūriniai, pavyzdžiui, „Ši vieta“ (1995). Nereikėtų užmiršti ir iš šiferio pagaminto (taigi, greičiausiai turinčio nuodingo asbesto) objekto „Nepavadintas“, kuris buvo eksponuotas ir 1999 m. nacionaliniame Lietuvos paviljone 48-ojoje Venecijos bienalėje. Kai kurie kiti kūriniai, kurie savo laiku buvo interpretuojami iš biopolitikos perspektyvos, kaip kad Eglės Rakauskaitės „Meduje“ (1996, 30 min. trukmės video), galėtų būti analizuojami ir ekologijos kontekste, akcentuojant žmogaus ir gyvūnų (šiuo atveju – bičių) simbiotinius santykius. Vienas akivaizdžiausiai su ekologiniu diskursu susijusių šio etapo projektų yra Nomedos ir Gedimino Urbonų „Družba“ (nuo 2003 m.), kuris, anot menininkų, turėtų būti interpretuojamas kaip „naftotiekio psichogeografijos skaitymo prietaisas“[22]. Projektas buvo neseniai reanimuotas ir eksponuojamas 2019 m. Kauno bienalėje.

Gana išskirtinis savo nuoseklumu yra nuo 1990 m. parodose dalyvaujantis skulptorius Donatas Jankauskas-Duonis, kuris savo įvairialypėje kūryboje (nuo skulptūrų ir instaliacijų, piešinių ir videofilmų iki kaukių teatrui) naudoja ledynmečio, ikiistorinės eros, žmogbeždžionės motyvus. Prisiminkime, pavyzdžiui, jo skulptūrą „Mamutas“ (1994) ar solo parodą „Retrospektyva“ (ŠMC, 1999)[23]. Viena labiausiai išplėtotų Duonio kūrybos linijų yra M. K. Čiurlionio kūrybos interpretacija – šio metafiziniuose peizažuose jis įžvelgia pasislėpusias žmogbeždžiones (pavyzdžiui, knyga Marčiurlionis, 1999).

Trečiasis, ekologinės temos sprogimo, etapas

Zooetika, 2014–2018. Fotografija: Urbonas Studio

 

 

Trečiąjį – pastarąjį dešimtmetį prasidėjusį – etapą galime pavadinti savotišku „pliuralistiniu ekologiniu sprogimu“ Lietuvos šiuolaikiniame mene. Nuo jo neatsiejama ir tai, kad sąmoningai ir kryptingai su skirtingomis ekologijos sampratomis ir aspektais dirbančioms lietuvių menininkėms 2019 m. buvo suteikti pasaulinio garso apdovanojimai. Emilijos Škarnulytės instaliacija „Veidrodinė materija“ (2018) buvo apdovanota „Future Generation Art Prize 2019“ (Pinčiuko meno centras, Kijevas). Scenografės ir režisierės Rugilės Barzdžiukaitės, scenaristės Vaivos Gainytės, kompozitorės ir vizualaus meno kūrėjos Linos Lapelytės operos „Saulė ir jūra“ adaptacija „Sun & Sea: Marina“ Lietuvos nacionaliniame paviljone 58-oje Venecijos meno bienalėje (2019, kuratorė Lucia Petroiusti), buvo apdovanota Auksiniu liūtu. Menininkų kolektyvo „Pakui Hardware“ (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda) kūriniai, nagrinėjantys naujojo materializmo, hibridinių būtybių ir peizažų temas, itin sėkmingai eksponuojami įvairiose pasaulinės reikšmės šiuolaikinio meno institucijose ir bienalėse.

Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda), Underbelly, solo paroda, MdbK Leipcigas, Vokietija, 2019. Nuotrauka: PUNCTUM/Alexander Schmidt

Kadangi šiuolaikinis Lietuvos menas (kaip ir ekologija bei su ja susijusios teorijos) yra gerokai platesnis fenomenas nei Lietuva, nes šiuo metu kuriantys menininkai studijuoja, dirba, organizuoja projektus ir parodas globaliu mastu, o jų bendradarbiai yra įvairių šalių mokslininkai, menininkai ar kuratoriai, kalbant ekologijos tema nereikėtų apsiriboti lokaliu kontekstu. Pavyzdžiui, menininkė Emilija Škarnulytė kelis metus nuosekliai bendradarbiavo su įtakingu filosofu Timothy Mortonu parodose, vykusiose Vilniaus ŠMC ir šiuolaikinio meno erdvėje „Ballroom“ Marfoje, Teksase[24]. Menininkai, pedagogai ir kuratoriai Nomeda ir Gediminas Urbonai beveik dešimtmetį bendradarbiauja su Masačiusetso technologijų universitetu (MIT) JAV, Kauno technologijos universitetu ir kitais universitetais, kuriuose užsiima edukacine ir kuratorine veikla, rengia simpoziumus bei konferencijas.

Emilija Škarnulytė, Mirror Matter,  2017. Paroda Kunstlerhaus Bethanien, Berlynas, 2017. Nuotrauka: David Brandt

Kiti nagrinėtini ir analizuotini menininkai ir kūriniai: anksčiau neminėti turbūt nuosekliausiai įvairiomis ekologijos temomis dirbančių Urbonų ir jų bendradarbių projektai „Zooetika“ (2014–2018), „Pelkių paviljonas“ (Urbonų kuruotas Lietuvos paviljonas 16-oje Venecijos architektūros bienalėje 2018 m.) ir jo tęsiniai; bendra Baltijos šalių paroda „Baltijos paviljonas“ 15-oje Venecijos architektūros bienalėje 2016 m. [25], Lauros Garbštienės instaliacija-akcija-eksperimentas „Laikino meno fondas“ (Vartų galerija, 2012) – menininkės pasiūlytos naujos meno strategijos menininkui, gyvenančiam meno pasaulio periferijoje; į Žemaitijos kaimą gyventi išvykusio Juozo Laivio projektai; Aurelijos Maknytės tyrimas „Castor Fiber. Kraštovaizdžio partizanas“ (nuo 2013 m.) apie bebrų keičiamą kraštovaizdį; įvairūs medijų ekologiją ir simbiotinius ryšius tyrinėjantys Mindaugo Gapševičiaus bei kitų autorių kūriniai.

Aurelija Maknytė, Castor Fiber. Kraštovaizdžio partizanas, nuo 2013

Laura Garbštienė, Laikino meno fondas. Galerija „Vartai“, Vilnius, 2012. Nuotrauka: Arturas Valiauga

Pabaigai

Ekologinis aspektas buvo tarp svarbiausių Lietuvos meno sceną inspiravusių ir transformavusių veiksnių dar XX. a. devintajame dešimtmetyje. Su pirmais šiuolaikinio meno žingsniais Lietuvoje siejamos menininkų grupės „Žalias lapas“ ir „Post Ars“ į savo programą buvo įtraukusios ekologijos sampratas – tiesa, gana skirtingas. „Žalio lapo“ veikloje ekologija sieta su ekoaktyvizmu, o „Post Ars“ ekologijos samprata buvo veikiau gilioji – jos nariai vienodai žavėjosi ir magistralių brutalizmu, ir „antiekologiškais“ savartynais. Tačiau dalyti Lietuvos šiuolaikinio meno sceną į du polius pagal ekologinio aktyvizmo kiekį būtų pernelyg supaprastinantis požiūris. Kaip galima pastebėti aptarus tris, nors ir gana sąlyginius, ekologinio meno laikotarpius, šios temos Lietuvoje interpretuojamos gana pliuralistiškai – dažnai ekologijos tema tėra viena iš daugelio kūrinio prasmių registre.

Kartu su vis akivaizdesne klimato kaita pastarajame dešimtmetyje regimas ir ekologinės minties sužydėjimas. Vadinamojoje antropoceno epochoje tai labiausiai sietina su gamtos dekolonizavimu ir antropocentrizmo atmetimu. Nuo šiol žmogus nebelaikomas pasaulio centru, o gamta – resursų šaltiniu, kurį galima eksploatuoti iki begalybės. Šis radikalus lūžis tyrinėjamas iš įvairių perspektyvų, tarp jų – spekuliatyviojo realizmo, naujojo materializmo, ekosofinio aktyvizmo, į objektą orientuotos ontologijos (OOO), posthumanizmo ir kitų. Visi šie požiūriai siūlo skirtingas inovatyvias postantropocentrines analizės metodologijas. Todėl šis judėjimas yra įvairus ir pliuralistinis, dažnai ir prieštaringas, tačiau aktualus ir produktyvus.

Su ekologinės minties suvešėjimu galima sieti ir šiųmetę lietuviškos meno scenos sėkmę. Kadangi ekologinis mąstymas buvo vienas iš faktorių, modernizavusių Lietuvos meno padangę dar XX a. devintajame dešimtmetyje, o pastarajame – atnešęs tarptautinį pripažinimą, ekologiją, kaip temą, reikėtų pripažinti svarbiu ir tirtinu Lietuvos meno scenos tapatybės ir jos įvertinimo aspektu.

Rūgštus miškas, filmo kadras, 2018, 63 min. Režisierė Rugilė Barzdžiukaitė, prodiuseris ir bendrakūrėjas Dovydas Korba

Augustas Serapinas, February 13th (sniego senis iš Vilniaus Vingio parko), galerija „Emalin“, Londonas, 2019. Fotografija ir sutikimas: galerija „Emalin“

eeKūlgrinda, Kartena, 2017. Nuotraukoje: Venjamin Kaznačenko. Nuotrauka: Robertas Narkus

Iš Meno kūrinių kapinių archyvo (Donato Jankausko-Duonio skulptūros laidojimas), Narvaišiai, 2019. Nuotrauka: Juozas Laivys

River Runs, Oksfordas, 2012. Malonumo konstrukcija upei. Išrūšiuoti plastikiniai buteliai, dėžės, vamzdžiai, neoprenas, matmenys kintantys. Urbonas Studio: menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai, rašytoja ir kuratorė Tracey Warr, architektas Giacomo Castagnola. Fotografavo James Hudson

Iliustracija viršuje: Donatas Jankauskas–Duonis, Nerimas, Šiauliai, 2018. Nuotrauka: Virginijus Kinčinaitis

[1] Antano Baranausko „Anykščių šilelis“ (1859) yra viena pirmųjų vientisą ekosistemą aprašančių poemų, parašytų lietuvių kalba. Jau pirmos poemos eilutės parodo poemos artimumą ir šiandieninėms aktualijoms – ekosąmoningumui plačiausia prasme bei kartu pasisako prieš miškų kirtimą, kuris pastaraisiais metais paskatino įvairius judėjimus (pvz., „Apginkime Lietuvos miškus!“, „Gyvas miškas“) ir visuomenės susiskaldymą.

[2] Donna J. Haraway, 2016: Staying with trouble: making Kin in the Chtulucene, Duke University Press.

[3] Kathryn Yusoff, 2018: A Billion Black Anthropocenes or None, University of Minnesota Press.

[4] Bruno Latour, 2017: Facing Gaia: Eight Lectures on the New Climatic Regime, Polity Press.

[5] Telešienė, Audronė, 2009: „Klimato kaitos diskursas Lietuvoje: reikšmių konstravimas dienraščiuose“, in: Filosofija. Sociologija, t. 20, Nr. 4, p. 250–258.

[6] Žr. https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2019/04/07/lietuva–labiausiai-klimato-pokyciu-paveikta-europos-salis, [žiūrėta 2019 06 11].

[7] Baigiant rengti šį tekstą, termometras už lango rodė aukščiausią istorijoje užfiksuotą lapkričio temperatūrą Lietuvoje.

[8] Žr. https://www.ipcc.ch/sr15/chapter/summary-for-policy-makers/, [žiūrėta 2019 06 11].

[9] Jason W. Moore, 2015: Capitalism in the Web of Life. Ecology and the Accumulation of Capital, Verso, p. 35.

[10] Žr. https://theanthropocene.org/topics/anthropocene-working-group/, [žiūrėta 2019 06 11].

[11] Erle C. Ellis, 2018: Anthropocene: A Very Short Introduction, Oxford University Press.

[12] Žr. https://www.iae.lt/apie-imone/istorija/60, [žiūrėta 2019 06 11].

[13] Kavaliauskaitė, Jūratė, 2012: „Tarp prigimties ir tautos: žaliųjų pirmeiviai sovietmečio Lietuvoje“, in: Sąjūdžio ištakų beieškant: nepaklusniųjų tinklaveikos galia (kolektyvinė monografija), Baltos lankos, p. 226.

[14] Jūratė Kavaliauskaitė, 2012, p. 226.

[15] Erika Grigoravičienė, „Žalias lapas“, http://www.mmcentras.lt/zalias-lapas/7000, [žiūrėta 2019 06 11].

[16] Justinos Žukauskaitės interviu su Gediminu Urbonu, „Gedimino Sapnas arba triukšmas dėl noiseʼo“, in: Kultūros barai, 2013, Nr. 7–8, p. 76.

[17] Giedrius Gulbinas, 2018: Socialinės kritikos kaita Lietuvos šiuolaikiniame mene XX–XXI a. sandūroje: ideologinės ir epistemologinės implikacijos (daktaro disertacija), Vilniaus dailės akademija, p. 37.

[18] Giedrius Gulbinas, 2018, p. 37.

[19] Gintaras Zinkevičius, 2017: „Taip viskas prasidėjo“, in: Agnė Narušytė et al., Post Ars partitūra, M puslapiai, p. 8.

[20] Ten pat, p. 8.

[21] Česlovas Lukenskas, „1979–1984 m. šiukšlynai“, in: Agnė Narušytė et al., Post Ars partitūra, M puslapiai, p. 10.

[22] Žr. http://nugu.lt/dossier/index.php?lng=LT, [žiūrėta 2019 06 11].

[23] Žr. https://www.vle.lt/Straipsnis/Donatas-Jankauskas-(Duonis)-33916; http://www.cac.lt/lt/exhibitions/past/99/1696, [žiūrėta 2019 06 11].

[24] Žr. https://terremoto.mx/hyperobjects-group-show-at-ballroom-marfa-texas-usa/, [žiūrėta 2019 06 11].

[25] Žr. https://balticpavilion.eu/, [žiūrėta 2019 06 11].

The post „Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę! Kas jūsų grožei senobinei tiki?“, arba Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema Lietuvos šiuolaikiniame mene appeared first on artnews.lt.

Velvetinės ateities archeologijos: fragmentuota Stambulo bienalė

$
0
0

 

Šie žodžiai parašyti reaguojant į 16-ąją Stambulo bienalę. Miesto, kuriame gyvenu, bienalė, labai laukiamas ir itin didelis renginys, man visad atrodė fragmentuota – fragmentai iškyla likus keliems mėnesiams iki atidarymo pokalbiuose su draugais ir kolegomis, o vėliau išlieka įvairiais pavidalais ir formomis, idėjoms tampant medžiagiškais daiktais, o vėliau išsėlinant atgal į beformystę, kol aš, žiūrovė, bandau pažvelgti iš paukščio skrydžio.

Skonis kaip velveto.

Spalvos sunkiasi pro medžiagą, skleisdamos purpurinį kietumą.

Mėlyna virto raudona.

Vidury vandenyno, kur glaudėsi jo gelmė, buvo vieta, kurioje pradingo visa, kas egzistuoja.

Šioje žemėje niekad nepabaigtos istorijos buvo užbaigtos, o niekad neužduoti klausimai – užduoti.

Tai buvo atsakymų, pabaigų, gedėjimo vieta.

Kodėl jiems prireikė nusileisti, galima būtų paklausti. Kaip jie galėjo nenusileisti, neturėdami vietos užbaigti savo kelionei. Sakoma, jei negali pakilti, turi nusileisti.

Šios vietos koordinatės nežinomos ir nepažinios tiems, kurie prisidėjo prie jų netekties, kartais aktyviai, o kartais kaip bendrininkai. Pristabdęs ir praskridęs arčiau vandens paviršiaus, galbūt pastebėtum raudoną atspalvį kaip tik aplink tą vietą.

Iš jos kairiojo smiliaus kyšo odelė. Ji beveik atitrūkusi nuo nago. Šis padengtas perlamutriniu nagų laku. Kokioje temperatūroje lydosi perlai? Nago ruoželis tarp lako ir odelės – laiko atstumas nuo tada, kai ji nusilakavo nagus, iki dabar. (Ar ji pati lakavosi?) Ruoželis kaip laiko talpa / šeimininkas. O gal ji ir nebuvo nulakavusi to nago iki galo, iki pat pagrindo; lakas, kurio niekad nebuvo. Vis įsivaizduoju ją ant metalinio stalo, nuogą. Ji nuoga, aš žinau, nematau jos nuogumo. Ar ji vis dar nuoga, jei aš nematau? Ji po paklode, o galbūt mane taip užhipnotizavo pats jos kūno buvimas toje patalpoje, kad nepastebiu nuogumo. Jos nuogumas – tik dėmė mano regos lauko periferijoje. Ant jos piršto užmautas žiedas. Per laisvas. Išblukusios turkio spalvos venos ant jos rankos iššoka po fluorescenciniu žvilgsniu. Jos stangrios, kraujas išbėgęs.

Kai lauke labai atšąla, reikia išleisti vandenį iš namo vamzdžių, kad užšalęs nesuplėšytų vamzdyno. Jos kraujas išleistas, tačiau dar nepalikęs kūno. Persigrupavęs.

Mėlyna virto raudona.

Eufratas ir Tigras Anatolijos kalvose išgraužė gilius slėnius. Galbūt gailestingai, kaip maistą nuo vaiko veido valanti motina, arba šiurkščiai, kaip moteris po nevykusio pasimatymo gramdanti makiažą. Ilgainiui, pamažu, vandens trynimas ir glamonė ima graužti, įsikasa giliai į žemės kūną. Žemės gyvybingumas kartais stebina.

Kažkada šimtametis vandenų smurtas buvo sutelktas į kelias naktis. Tarsi žmonės būtų nusprendę pamėgdžioti stichinę nelaimę, tik jiems nepavyko pasiekti nei tokio greičio, nei našumo.

Mėlyna virto raudona.

Baltoji meška išlipo ant kranto.

Buvo pašauta tų, kurie ją (jį?) pamatė.

Vėl

Nuo pakrantės plaukia ledkalniai. Jie plukdo gyvūnus, kartais baltąsias meškas.

Baltąsias meškas, kurios, staiga atskirtos nuo žemyno, keliauja įkalintos vandenyne ištisas dienas ir savaites.

Vėl

Ant ledkalnio stovėjo baltoji meška – ledkalnio, atkeliavusio iš šiaurės. Ledkalniui prisiartinus prie Giliosios įlankos, nuo jo nulipo vieniša baltoji meška.

Vėl

Buvo pastebėta baltoji meška. Įstrigusi ant ledkalnio, atskilusio nuo pagrindinio masyvo, ji (jis?) atkeliavo iki ten, kur sutiko savo baigtį iš šautuvo vamzdžio.

Vėl

Ledkalnis, nebepakeldamas žemės karščio, ištirpdė savo saitus su žemynu ir iškeliavo į pietus. Traukdamasis, skilinėdamas, nejaukiai plūduriuodamas tarp bangų ir galbūt banginių, jis atkeliavo kaip tik septintajam sezonui. Šios savotiškos skęstančios baržos kapitonė, baltoji meška, išlipo paskutinė. Jos daugiau niekas niekada nematė.

Vėl

Baltoji meška, nuo ledkalnio išlipusi ant kranto, išgąsdino ją pamačiusius žmones ir šie gindamiesi nušovė ją.

Vėl

Ledkalnis, baltoji meška, šautuvas (kulka ar kulkos?), žmonės, daugybė liudininkų. Pirmąkart per ilgą laiką Fogo saloje pastebėta (ir vėliau nušauta) baltoji meška.

Šliaužiančios gyvatės, trapios. Akių kėgliai, kuriantys ir atkuriantys matymo atstumą. Alkūnės kelyje, akyje, žvilgsniai, klajojantys ir panyrantys į tą velvetą.

Piotr Uklaski instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Piotr Uklaski instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Charles Avery instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Charles Avery instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Norman Daly instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Sanam Khatibi instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Gunes Terkol & Guclu Oztekin instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Ozan Atalan instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Ozan Atalan instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

Simon Fujiwara instaliacija 16-oje Stambulo bienalėje, 2019. Nuotrauka: David Levene

The post Velvetinės ateities archeologijos: fragmentuota Stambulo bienalė appeared first on artnews.lt.

Tveriančios ekosistemos

$
0
0

2019-ieji pakeitė net ir lietuviškos žiniasklaidos raktažodžius. Tiesa, pagrindiniai liko beveik tokie patys, tik vartojome juos kitaip. Kaip ir anksčiau, daug kalbėjome apie „krizę“ – tačiau dažnai omenyje turėdami ne politinius konfliktus ar ekonominio nestabilumo grėsmę. Ausiai taip įprastas „eko..“ irgi liko tarp populiariausiųjų, bet sykį pradėję neretai pabaigdavome žodį kitaip, nei buvome įpratę.

Oikos senovės Graikijoje reiškė namus – pamatinį visuomenės vienetą. Dar neseniai daugiausia mums rūpėjo oikonomikós – „namų ūkio tvarkymo menas“. Kai vis dažniau ėmėme linksniuoti „ekologinę krizę“, paaiškėjo, kad žodį „namai“ supratome per siaurai. O gal „namuose“ tvarkėmės ne taip, kaip derėjo? Gal buvome pernelyg aplaidūs, o gal kaip tik – perdėtai ūkiški? Galbūt, susipainioję žodžiuose, apsigavome, manydami, kad „namai“ nėra vieningu veikimu paremta sistema, o tik namų valdytojo (oikonomos) žaidimų aikštelė?

Mano žodžių žaismai turbūt jau niekam nebepasirodys mįslingi. Pastaraisiais metais įpratome linksniuoti sudėtingesnius žodžius. Kai kuriuos jų laikėme pernelyg nuobodžiais ar tolimais, kai kurių nebuvome girdėjome, kai kuriuos buvome pamiršę, o gal niekada dorai nesupratome, nes per biologijos ir geografijos pamokas pasikliovėme rankovėje paslėptomis špargalkėmis. Atmosfera, antropocenas, autopoezė. Biosfera, biomasė, biota, bioįvairovė. Ekologija, ekosistema, eutrofikacija, ekocidas. Geosfera, geoįvairovė, globalinis atšilimas. Invazija, išnykimas, išlikimas.

Klimatinių grėsmių akivaizdoje ekologija, kaip žodis (priešdėlis, šaknis), sulaukė, regis, vaisingiausio periodo – jis noriai migruoja ir yra priimamas išskėstomis rankomis pačiose įvairiausiose veiklos srityse. Populiariojoje vartosenoje ekologijai priskiriamos įvairios reikšmės – nuo aplinkosaugos, tvaraus ūkininkavimo, potraukio prie gamtos, tikro ar vaizduojamo natūralumo, iki kūrybos įrankio, individualią ar tautinę tapatybę formuojančių elementų, gyvenimo būdo filosofijos ar naujosios pagonybės.

Mokslų klasifikacijoje ekologija priskiriama gamtos mokslams. Ir vis dėlto savo prigimtimi ji yra išskirtinai tarpdisciplininė. Kaip gamtos mokslas ekologija pradėjo formuotis XVIII–XIX a., tačiau ankstyviausiomis jos ištakomis laikomi Antikos filosofų darbai, o šiuolaikinėje filosofijoje ekologijos samprata tampa vis svarbesnė (iš vienos pusės – kaip mokslo filosofijos objektas, iš kitos pusės – kaip geofilosofijos, aplinkos filosofijos, giliosios ekologijos, ekofeminizmo, ekofenomenologijos ir kitų mąstymo krypčių pagrindas). Kai kurios šiandieninės ekologijos atmainos (teorinė ekologija, miesto ekologija, žmogaus ekologija ir kt.) yra glaudžiai susijusios ir su kitais mokslais – matematika, informatika, urbanistika, antropologija, ekonomika, politikos mokslais.

Šiuolaikinės ekologijos pradininkai, tokie kaip Alexanderis von Humboldtas, dažnai buvo polimatai – mokslininkai ir kūrėjai universalai, pasižymėję išskirtiniu tyrėjo įkarščiu ir įvairių mokslų žiniomis – o tai leido jiems susidaryti įvariapusį pasaulio vaizdą. Ernstas Haeckelis, 1866 m. pirmą kartą pavartojęs ekologijos terminą, garsėjo ne tik kaip mokslininkas, atradęs ir aprašęs daugybę naujų rūšių, bet ir kaip dailininkas, naudojęs savo gabumus mokslo tikslais, tiesa, bendraamžių mokslininkų nuomone, dažnai pernelyg kūrybiškai.

Ernst Haeckel, Kunstformen der Natur (Gamtos meno formos, 1904), pav. 56: Irklakojai vėžiagyviai (kopepodai)

2019-uosius nuplovė didžiulių karščių, gaisrų ir seniai regėto lygio potvynių bangos. Per meno sceną irgi ritasi naujas potvynis. Kasmet ryškėjančios ekologinio mąstymo tendencijos šiemet buvo daugybės didesnių ir mažesnių meno renginių, parodų ir bienalių dominuojanti tema. Klimato krizės artikuliacijos, antropoceno kritika, naujų ekosistemų modeliai ir posthumanistinio bendrabūvio vizijos buvo dėmesio centre 16-ojoje Stambulo bienalėje Septintasis kontinentas, ne viename 58-osios Venecijos bienalės paviljone, Varšuvos bienalėje Florafilija: augalų revoliucija, šiuolaikinio meno centro Zamek Ujazdowski projekte Planetos plastiškumas ir daugelyje kitų. Jos tebelieka ryškios 2020-ųjų planuose, pavyzdžiui, 2-ojoje Rygos bienalėje.

Distopinis kūrybiškumas, su kuriuo dabartiniai menininkai čiupinėja šias temas, gerokai skiriasi nuo romantistinio troškimo grįžti „atgal į gamtą“ ar žemės meno spektakliškumo, grįsto kiek naivia viltimi pasprukti ir iš miesto, ir iš meno rinkos glėbio. Labiau nei bet kada aišku, kad pabėgimo nėra – nei nuo ekologinės krizės, nei nuo meno sistemos – todėl atsidavę institucijų malonei menininkai pasaulio saulėlydį tyrinėja su moksliniu smalsumu, ieškodami naujų plastiko simbiozės formų ar bandydami pasimokyti iš „žemiausių“ ekosistemos grandžių.

Chemikas ir nepriklausomas mokslininkas Jamesas Lovelockas XX a. aštuntajame dešimtmetyje suformulavo Žemės ir jos biosferos, kaip vientiso save reguliuojančio makroorganizmo, hipotezę, kurią pavadino Gaja. Gajos hipotezė teigia, kad organizmai evoliucionuoja kartu su savo negyvąja aplinka. Ši teorija buvo ir tebėra nemažai kritikuojama – paties Lovelocko teigimu, iš dalies dėl to, kad plačiai ir populiariai priimta hipotezė imta sieti su neopagoniškais judėjimais (Senovės graikų žemės deivės vardas, kurį Lovelockui anuomet pasiūlė rašytojas Williamas Goldingas, išties yra tas pats priešdėlis geo-, naudojamos Žemės mokslų šakų pavadinimuose ir daugybėje su žeme susijusių terminų).

Vis dėlto vėlesni indėliai į Gajos teoriją – kaip antai mikrobiologės Lynn Margulis darbai apie mikroorganizmų poveikį drivožemiui ir atmosferai – leido išvystyti ir moksliškai pagrįsti dalį jos teiginių. Margulis pataisė Lovelocko hipotezę teigdama, kad Žemė nėra organizmas, bet organizmų sąveikos metu besiformuojanti bendra nuosavybė, arba daugelio sąveikaujančių ekosistemų sudaroma vientisa didžiulė ekosistema.

Sąveika, dalyvavimas, bendradarbiavimas ir bendruomeniškumas keletą dešimtmečių buvo – ir tebelieka – svarbūs meno scenos raktažodžiai. Menininkai su įkarščiu tyrinėja žmogiško bendrabūvio formas ir galimybes, vieni vedami humanistinių paskatų ir vildamiesi prisidėti prie lygiateisiškesnio žmonijos rytojaus, kiti teigdami disensusą esant politinės žmonių bendrijos pagrindą. Humanizmo matas yra žmogus. Posthumanistinis mąstymas[1] siekia išklibinti antropocentrizmo pagrindus, žmogų laikydamas viena iš daugelio rūšių. Šiandien, posthumanistinio požiūrio šviesoje, bendruomenės sampratą apibrėžiame iš naujo: mąstyti bendruomeniškai – reiškia mąstyti ekosistemiškai[2], į bendruomenės sąvoką įtraukiant kitas rūšis, gyvąsias ir negyvąsias formas, ir visą dinamišką aplinką.

Ernst Haeckel, Kunstformen der Natur (Gamtos meno formos, 1904), pav. 62: Ąsotenis (ąsoteninių šeimos vabzdžiaėdžių augalų gentis)

Nepaprastai gajus Gajos hipotezės autorius, švęsdamas savo šimtmetį, prognozuoja antropoceno pabaigą. Bet jo scenarijus ne distopinis. 2019 m. liepos karštyje pasirodžiusi Lovelocko knyga Novacene: The Coming Age of Hyperintelligence (Novacenas: hiperintelekto amžiaus pradžia) įsivaizduoja dirbtinio intelekto valdomą Žemės ateitį su džiaugsmu.

Prieš porą dešimtmečių nanotechnologijų mokslininkas Robertas A. Freitas aprašė nanotechnologijų keliamą grėsmę, kurią pavadino ekofagija – įsivaizduojama situacija, kai įsivėlus klaidai nepaliaujamai save replikuojantys nanorobotai suvartoja ištisas ekosistemas. Lovelocko scenarijuje superprotingos mašinos išsaugos organinį gyvenimą tam, kad save reguliuojančios ekosistemos išlaikytų Žemėje palankią temperatūrą – juk net elektroninis gyvenimas negali išlikti perkaitusioje planetoje. Nors dešimtis tūkstančių kartų greičiau mąstančių technologijų akivaizdoje mes atrodysime panašesni į augalus – lėtai mąstančias ir veikiančias būtybes, Lovelocko scenarijus yra glaudaus bendrabūvio scenarijus: išvien veikianti biotinių ir abiotinių elementų ekosistema.

Kiek ištvers ir ką sutvers ekosistemos?

[1] Trumpai apie posthumanizmą žr. Audronė Žukauskaitė, „Posthumanistinė būklė“, in: Doxa, 2016 m. kovo 6 d., http://doxa.lt/posthumanistine-bukle/?fbclid=IwAR0v9TlKY5H856ekv8_-P9rVj8P36j5diiCrM4w5b_i2lipxOrYLy6yzG1k.

[2] Ekosistema – abipusiais ryšiais susijęs, funkciškai stabilus gyvosios ir negyvosios gamtos komponentų, tarp kurių vyksta medžiagų ir energijos apykaita, kompleksas.

Iliustracija viršuje: Ernst Haeckel, Kunstformen der Natur (Gamtos meno formos, 1904), pav. 4: Diatominiai dumbliai (titnagdumbliai)

The post Tveriančios ekosistemos appeared first on artnews.lt.

Lietuvos paviljono Venecijoje statistika: lankytojai, išdainuotos valandos ir biudžetas

$
0
0

Ketvirtadienį, Lietuvos paviljono 58-ojoje Venecijos meno bienalėje organizatoriai žiniasklaidai pristatė paviljono įgyvendinimo iššūkius, biudžetą, lankytojų srautus ir operos-performanso „Saulė ir jūra (Marina)“ tarptautinio turo kryptis. Pusę metų – nuo gegužės pradžios iki spalio pabaigos Italijoje veikęs paviljonas pirmą kartą šalies istorijoje buvo įvertintas „Auksiniu liūtu“, o menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinį pamatė 87 tūkstančiai žiūrovų.

„Po pelnyto prestižinio apdovanojimo tapo aišku, kad keičiasi paviljono organizavimo scenarijus – dėl didžiulio susidomėjimo teko gerokai padidinti paviljono darbuotojų skaičių, kūrinys pradėtas rodyti du kartus per savaitę. Opera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“ skambėjo 49 dienas, po 8 valandas nepertraukiamai – iš viso 398 valandas“, – apžvelgdama statistiką sakė paviljono komisarė dr. Rasa Antanavičiūtė.

Per šešis paviljono veikimo mėnesius prie projekto dirbo 159 žmonės – dainininkai, garso ir šviesų inžinieriai, muzikos ir scenografijos asistentai, paviljono gidai, technikai ir kt. 13-ką operos personažų įkūnijo 51 atlikėjas iš Lietuvos, Italijos, Brazilijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Vokietijos, Graikijos ir kitų šalių.

Bienalės lankytojai galėjo net tik stebėti kūrinį iš viršaus, bet ir patys tapti jo dalimi – įsikurti šalia dainininkų ir paviljono paplūdimyje praleisti keletą valandų. Šia galimybe pasinaudojo 2,5 tūkstančiai lankytojų iš daugiau nei pusės šimto pasaulio šalių. Į jas iškeliavo ir dalis „Saulės ir jūros“ smėlio. Iš 36 tonų į Veneciją atgabento smėlio – 2 „išsivaikščiojo“ su lankytojais, o likęs panaudotas naujai vaikų žaidimų aikštelei Džiudekoje ir reljefo lyginimui Sant Erasmo saloje.

Nors paviljono pradžioje finansiniai ištekliai kėlė abejonių dėl galimybės kūrinį rodyti iki lapkričio, Lietuvos ir užsienio rėmėjų skirta parama leido pirminį planą netgi viršyti. Vietoje planuoto vieno karto per savaitę kūrinys buvo rodomas dvi dienas. Iš viso Lietuvos paviljono biudžetas siekia 752 tūkstančius eurų. Didžiąją išlaidų dalį sudarė paviljono įrengimas ir jo priežiūra, dainininkų honorarai, pragyvenimo Venecijoje išlaidos, renginiai, leidyba, reklama, foto ir video dokumentavimas, atributika. Pagrindiniais projekto finansavimo šaltiniais tapo Lietuvos paviljoną pristačiusios Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija, Šveicarijos meno fondas „Laurenz Foundation“, Vilniaus miesto savivaldybė bei kiti privatūs fondai ir asmenys. 40 tūkstančių eurų per sutelktinio finansavimo platformą „Indiegogo“ suaukojo kūrinio sirgaliai.

Opera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“ sužavėjo ne tik tūkstančius lankytojų, bet ir svarbiausias meno pasaulio institucijas, kurios panoro kūrinį pristatyti ir savo šalyse. Per kelerius artimiausius metus lietuvių menininkių kūrinį turėtų išvysti Norvegijos, Švedijos, Ispanijos, Šveicarijos, Islandijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Rusijos, Australijos ir kitų šalių žiūrovai. 2020-aisiais kūrinį tikimasi parodyti ir Lietuvoje.

Lietuvos paviljoną Venecijoje pristato Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Paviljono mecenatai Šveicarijos meno fondas „Laurenz Foundation“, „JCDecaux Lietuva“, „Lewben Art Foundation“, meno centras „The Momentary“ (JAV), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (Austrija). Rėmėjai „MailerLite“, Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Italija).

Iliustracijoje: Lietuvos paviljono organizatorių spaudos konferencija. Gintarės Grigėnaitės nuotr.

The post Lietuvos paviljono Venecijoje statistika: lankytojai, išdainuotos valandos ir biudžetas appeared first on artnews.lt.

NDG šį savaitgalį kviečia į parodą „Eduardas Balsys (1919-1984). Apie meistriškumą“ lydinčius renginius

$
0
0

Lapkričio 29-gruodžio 1 d. NDG kviečia į renginius, lydinčius parodą „Eduardas Balsys (1919-1984). Apie meistriškumą” ir skirtus atskleisti E. Balsio kūrybos įvairialypiškumą bei aktualumą mūsų dienomis.

Kompozitorius E. Balsys – baleto „Eglė žalčių karalienė“ (1960), oratorijos „Nelieskite mėlyno gaublio“ (1969), dainos „Elektrėnų žiburiai“ (1964), muzikos filmui „Adomas nori būti žmogumi“ (1959) autorius – parodoje pristatomas kaip plataus spektro muzikos kūrėjas.

Jo kūryba įtraukia ne tik garsais, bet ir vizualumu, todėl paroda Nacionalinėje dailės galerijoje sudaryta iš itin įvairaus pobūdžio eksponatų: garso įrašų, kino, dokumentinių filmų ištraukų, fotografijų, tekstinių dokumentų, autentiškų objektų.

Tik iki gruodžio 1 d. veikia šios parodos dalis, skirta baletui „Eglė žalčių karalienė“, tačiau didžiąją parodos dalį bus galima apžiūrėti iki sausio 12 d.

Savaitgalio programa:

Lapkričio 29 d., penktadienis

17.30 val. ekskursija su parodos kuratore Egle Juocevičiūte. Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija el. p. edukacija@ndg.lt.

Lapkričio 30 d., šeštadienis

14 val. ekskursija po parodą su NDG gide. Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija el. p. edukacija@ndg.lt.

16 val. menotyrininko dr. Helmuto Šabasevičiaus ekskursija po parodos dalį, skirtą baletui „Eglė žalčių karalienė“. Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija el. p. edukacija@ndg.lt.

Gruodžio 1 d., sekmadienis

12 val. kompozitoriaus ir garso menininko Mantauto Krukausko kūrybinės dirbtuvės jaunimui „Eduardo Balsio kūrybos genas“. Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija el. p. edukacija@ndg.lt. Dalyvius prašome atsinešti išmaniuosius telefonus ir ausines. Išsamiau apie dirbtuves ir Mantautą Krukauską – čia.

14 val. KTU muzikologijos doktoranto Domo Miliaus paskaita NDG auditorijoje, kurioje E. Balsio muzika kinui bus aptarta bendrame kompozitoriaus kūrybos ir pasauliniame filmų muzikos kontekste. Renginys nemokamas.

The post NDG šį savaitgalį kviečia į parodą „Eduardas Balsys (1919-1984). Apie meistriškumą“ lydinčius renginius appeared first on artnews.lt.


Kūrybinės dirbtuvės „Netoleruojate laktozės? Niekai, įdarbinsime bakterijas!“

$
0
0

2019 m. gruodžio 7-8 dienomis alternatyvioje nedisciplininių tyrimų laboratorijoje AltLab, veikiančioje besikuriančiame kultūros centre SODAS 2123, vyks kūrybinės dirbtuvės „Netoleruojate laktozės? Niekai, įdarbinsime bakterijas!“ Į jas kviečiami visi besidomintys meno ir mokslo projektais, mikroorganizmų poveikiu mūsų savijautai bei jų panaudojimo galimybėmis.

Šiandien gana sparčiai aktualizuojamas mikroorganizmų pasitelkimas „savęs patobulinimui“, pavyzdžiui, vartojant fermentuotą arbatą, jogurtą ar įvairius probiotikus, taip aktyvinant ar net keičiant natūralias organizmo funkcijas. Tačiau kiek panašius eksperimentus galima panaudoti estetinėms patirtims ar išgyvenimams? Kaip estetinės patirtys galėtų būti formuojamos pasitelkiant bakterijas, esančias jogurte? Ir kiek šiuolaikinis menas galėtų prisidėti prie šių klausimų kėlimo bei atsakymų ieškojimo?

Kūrybinių dirbtuvių metu planuojama ne tik apžvelgti bakterijų ir mūsų organizmo sąveikos aspektus, bet ir savarankiškai izoliuoti Lactobacillus ir Streptococcus bakterijas iš jogurto, identifikuoti jų kamienus bei įvertinti jų įtaką žmogaus organizmui. Dirbtuvių metu dalyviai turės galimybę eksperimentuoti, diskutuoti ir įgyvendinti savo vizijas kartu su menininku Mindaugu Gapševičiumi bei mokslininke Aukse Gaižauskaite. Realizuotas idėjas kviesime pristatyti viešai, AltLab laboratorijos atidarymo renginyje, kuris planuojamas šių metų pabaigoje.

Mindaugas Gapševičius – menininkas, Vilniaus dailės akademijoje apsigynęs meno magistro laipsnį, vėliau Londono Goldsmiths’ universitete – filosofijos magistrą. Nuo 2015 dėsto Bauhauzo universitete Veimare, kur tęsia meno doktorantūros studijas. Gapševičius savo mene kvestionuoja mašinų kūrybiškumą ir neapsiriboja kūrybiškumo apraiškomis žmonijoje.

Auksė Gaižauskaitė – mokslininkė, baigusi genetikos bakalauro ir molekulinės biologijos magistro studijas Vilniaus universitete. Daugiau kaip ketverius metus dirbo ir stažavosi aukšto lygio mokslinius tyrimus vykdančiose laboratorijose, įsikūrusiose Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre bei „Thermo Fisher Scientific“ įmonės padalinyje Vilniuje. 2017 metais kartu su Vilnius-Lithuania iGEM komanda iškovojo pirmąją vietą prestižiniame pasauliniame sintetinės biologijos konkurse Bostone.

Dirbtuvių vieta: AltLab laboratorija (Vitebsko g. 23, 304 kab., Vilnius, kultūros komplekse „Sodas 2123“)

Dirbtuvių laikas: 2019 m. gruodžio 7 ir 8 d., nuo 12 iki 16 val.

Kviečiame registruotis į kūrybines dirbtuves el. paštu o-o@o-o.lt. Laiške trumpai prisistatykite ir motyvuokite savo ketinimą dalyvauti. Vietų skaičius ribotas.

Kūrybines dirbtuves rengia Institutio media, remia Lietuvos kultūros taryba. Partneriai – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Sintetinės biologijos organizacija.

Daugiau informacijos apie projektą http://www.howto-things.com bei @altlabvilnius Instagram paskyroje.

The post Kūrybinės dirbtuvės „Netoleruojate laktozės? Niekai, įdarbinsime bakterijas!“ appeared first on artnews.lt.

Donatos Minderytės paroda „Vaizdinis vertimas / Translation Error“ galerijoje „Vartai“

$
0
0

Iki lapkričio 29 d. galerijoje „Vartai“ veikia jaunosios kartos tapytojos Donatos Minderytės paroda „Vaizdinis vertimas / Translation Error“. Dvikalbiame parodos pavadinime išryškėjanti paklaida nurodo į menininkės plėtojamą vaizdinio vertimo tyrimą.

Žodžio vertimas į kitą kalbą ne visada turi tiesioginį atitikmenį, neretai – daugiau nei vieną reikšmę arba tiesiog neturi atitikmens. Analizuodama vaizdus skirtingose medijose D. Minderytė pastebi panašų reiškinį. Tačiau kūryboje ji dėmesį sutelkia į tai, kas vengtina žodiniame vertime – atitolimą nuo originalo, prasmės nyksmą ir vaizdinio pranešimo kaitą. Vaizdo kaip laikmenos melą ir atminties klaidas įgyvendindama tapyboje, D. Minderytė tyrinėja, kas atsiranda ir kas dingsta vaizdo perduodamoje žinutėje.

Parodoje D. Minderytė pristato 2019 m. kurtų tapybos darbų ciklą. Jame, nuosekliai plėtodama ankstesniuose kūrybos etapuose nagrinėtas temas, tapytoja apmąsto santykį tarp patiriamo, prisimenamo ir medijomis perteikiamo – fotografijoje, o vėliau tapyboje, išgyvenimo. Pasitelkdama vaizdinio vertimo sąvoką D. Minderytė analizuoja vaizdo reikšmines slinktis ir jų prasmės kismą. Permąstydama vaizdą tapyboje autorė ieško naujų prasminių detalių, kaip ji pati teigia: „Ne viskas yra taip, kaip atrodo, ir ne viskas atrodo taip, kaip yra.“

Tapydama D. Minderytė dažniausiai remiasi sustabdytais filmuotais kadrais bei fotografijomis. Tačiau ji telkiasi tai, kas tarsi priešinga kokybiškai fotografijai, – renkasi tokius vaizdus, kurie negeba tiksliai atskleisti praeities momento, kurie išryškina fotografijos melą, nes iškraipo, prieštarauja prisiminimams arba jų neatitinka tarsi klaidingas teksto vertimas, keičiantis jo esmę. D. Minderytė tapyboje fiksuoja atitolusius nuo originalo, blunkančius, trūkinėjančius praėjusio laiko fragmentus – tokius, kokius juos paverčia laiko tėkmė ir iš pirmo žvilgsnio objektyvumu pasižyminčios vaizdo bei fotografijos medijos. Tapydama ji susitelkia būtent į pirminės prasmės nyksmą ir užfiksuoto vaizdo pranešimo pokytį, o prisiminimo kismą tapyboje išreiškia sustabdyto laiko momento modifikacijomis.

Nors menininkė naudojasi asmeninio archyvo vaizdais, kūrybos procese juos redaguoja ir fragmentuoja tol, kol jie tampa nuasmeninti, greičiau siūlantys plastinio vaizdo konstravimo – spalvų ir tonų santykių, spalvinių kodų, kompozicijos sprendinius, nei perteikiantys konkretų naratyvą. Ir nors šis vaizdinis vertimas nutolina asmeninę patirtį nuo jos konkretybės, vis tiek išlieka tos patirties, nors ir išreikštos kita kalba, atitikmuo – tai liudija atpažįstami žmonių figūrų, portretų fragmentai bei paveikslų pavadinimai. Nors D. Minderytės kūrybą būtų galima vadinti autobiografine, jos paveikslai kelia kur kas platesnius tikrovės sąlyginumo klausimus, o ne reprezentuoja konkrečius įvykius. Per atstumą laike, medijų mainus ir vertimo paklaidą, tapytojos atsiminimai, kaip ir patys portretuojamieji, transformuojasi į apibendrintą būtojo laiko pakaitalą.

Analizuodama tapybos darbų genezę bei glaudų jos ryšį su fotografijos ir video medijomis, D. Minderytė permąsto ir pačios tapybos kaip medijos autentiškumą bei aktualumą. Toks kūrybinis procesas – pradedant drobės paruošimo technologijomis, kurios nulemia medžiagos galimybes, baigiant skaitmeninių vaizdų apdorojimu – palyginti lėtas, neatitinkantis šių dienų greitosios produkcijos ir greitojo vartojimo koncepcijos, kelia klausimus apie tapybos darbo kaip daikto, veiksmo, mąstymo būdo vertę šiuolaikinio meno scenoje bei komerciniame kontekste.

Parodos tekstas

Eglė Ulčickaitė

 

 

Nuotraukų autorius: Tomas Terekas

The post Donatos Minderytės paroda „Vaizdinis vertimas / Translation Error“ galerijoje „Vartai“ appeared first on artnews.lt.

Kipro Dubausko paroda „36 kambariai“ POST galerijoje

$
0
0

Spalio 24 d. – lapkričio 10 d. POST galerijoje, Kaune, veikė Kipro Dubausko paroda „36 kambariai“.

Pirmoje personalinėje parodoje Kaune, autorius pristato naujausius kūrinius, kuriais siekiama kontekstualizuoti miestus jungiančius vandens kelius ir įsigilinti į upėse esančių salų reikšmę šiandien. Pradiniu atspirties tašku pasirenkama 1857 metais įgyvendinta ekspedicija Neries upe, kurią grafas Konstantinas Tiškevičius aprašė savo knygoje “Neris ir jos krantai. Knygoje skirtingais rakursais aprašoma pirmoji tokio tipo mokslinė kelionė, tačiau joje visai nedaug dėmesio skirta Neries saloms.

Šiais metais autorius atliko meninį tyrimą, kuris buvo pagrįstas tiesioginiu veiksmu – plaukimu savadarbiu skulptūriniu objektu nuo Vilniaus iki Kauno. Kelionės metu buvo sudarytas negyvenamų salų katalogas bei surinkta naudinga informacija apie specifinio teritorinio vieneto – niekieno žemė, panaudojimo būdus.

Parodą papildys anksčiau sukurti lietuvių ir užsienio menininkų darbai, kurie yra tiesiogiai susiję su parodoje keliamais klausimais. Įžanginėje parodos dalyje veiks nedidelė skaitykla, kuri lankytojui suteiks ganėtinai platų spektrą parodos pajautai, o taip pat ir istoriniam bei politiniam upės-salos kontekstui suvokti.

Parodos dalyvių sąrašas: Kipras Dubauskas, Marrie Sarrah Simon, Milda Laužikaitė, Krystoffer Myjska, Nathan Taylor Marriot, Dominik Bednarek ir kiti.

Kipras Dubauskas (g. 1988, Vilniuje) yra baigęs skulptūros studijas (VDA, 2010) bei instaliacijos magistratūros studijas (KASK, Belgija 2013). Menininkas yra surengęs personalinę parodą “Take as much as you can carry” (2015) Romoje, taip pat jo kūryba yra pristatyta grupinėse parodose “Waiting for another coming” (2018) Varšuvoje, “Some Pieces from a Cracked Sidewalk (through an intent gaze)” (2017) Gdanske, XII Baltijos trienalėje (2015) ir “Word’s aren’t the thing” (2015) Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Menininkas yra analoginio kino laboratorijos – kolektyvo Spongé” įkurėjas.

Projekto autorius dėkoja visiems, be kurių šis ilgametis meninis tyrimas nebūtų pajudėjęs iš pradinio taško: Sigita ir Vytautas Dubauskai, Eglė Razumaitė, Simon Marie Sarah, Žilvinas Landzbergas, Petras ir Mykolas Olšauskai, Andrius Pukis, Eitvydas Doškus, Jokūbas Čižikas, Gediminas Kulikauskas (Lietuvos muitinės kriminalinė tarnyba), Gediminas Pavenskas, Giedrius Petrauskas, Audrius Antanavičius, Dominykas bei jo draugas iš Jonavos, Aldona Baubinienė, Stachu Szumski. Taip pat , Lietuvos kultūros taryba, “Kitokia grafika”, CBK Rotterdam, VU retų spaudinių skyrius, UAB “Biodegra”, Čiobiškio dvaras, VU Gyvybės ir mokslo centras, “Kmyninė”, ”Ponas dviratis”, “Aukštaitijos bravorai”, Širvintų ligoninė (Kęstutis ir Valera), “Bernot caps” ir visiems kitiems, kurie liko nepaminėti.

 Nuotraukos: Lukas Mykolaitis

The post Kipro Dubausko paroda „36 kambariai“ POST galerijoje appeared first on artnews.lt.

Jurgos Barilaitės animacija. Paroda „Kaulai ir nuosėdos“ „Artifex“ galerijoje

$
0
0

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos” veikė Artifex” galerijoje lapkričio 6-23 dienomis. Joje buvo eksponuojami nuo 2014 iki dabar 2019 metų sukurti piešiniai ir du video darbai arba kaip sako pati Jurga: Tai tarsi įžanga ir epigrafas projektui Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės”. Kūriniai, prikeliantys senus protėvių kaulus iš tiesų pilni ir tiesaus renesansinio žinojimo, ir tirštos demoniškos jėgos, ieškančios naujo sielos arba animos įsikūnyjimo.

Piešiniai nupiešti lengvai ir tiksliai ir beveik tinktų homo sapiens anatomijai iliustruoti, jeigu ne keli bet…. Visų pirma, šios figūros ne tobulai idealios, o veikiau -individualios ir tarsi dvigubos prigimties. Tai – ir mirtis (griaučiai), ir gyvybė (labiau tiktų angliškasis sex reiškiantis ir lytį, ir seksą) viename, Ir net joms nupiešti naudojamas simboliškas – juodas ir raudonas – tušas, o balta sienų ir popieriaus spalva čia sukuria papildančias konotacijas. Menininkė griaučiams suteikia lyties ir gyvybės požymių, kitaip tariant, juos animuoja (lot. animātiōn – gyvybės dovanojimas). Iš kitos pusės – ne mažiau svarbi ir pati ekspozicija – virsmo, judesio ir veiksmo vieta. Galerijos erdvėje kai kurie piešiniai sukomponuoti pabrėžiant virsmą ir kaitą – įeina “vyras” ( Sapnas I, Žengiantis per šunis”) išeina moteris” (Sapnas II (Motinos)”), o veržlus dviprasmiškos gyvybės judėjimas apribojamas ne tik ankštos ekspozicinės erdvės, bet ir piešinio, atvaizdavusio šaltą, idealų struktūrišką statinį (Nematomumo zona”). Ši gyvo ir negyvo bei architektūrinės formos sąsaja ir ir visomis prasmėmis apnuogintos figūros komponavimas toje pačioje erdvėje talpina savyje daug prasmių: ji iš karto asocijuojasi su Leonardo da Vinčio sukurtu piešiniu-iliustracija, vadinamuoju Vitruvijaus žmogumi (originalas skamba labai gražiai – Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio ir pagal architektą Vitruvijų simbolizuoja idealias žmogaus kūno proporcijas). Šis Leonardo piešinys interpretuojamas ir kaip vienas ankstyvųjų animacijos (animacija – čia kaip pieštinių, judančių vaizdų menas) pavyzdžių, kai viename piešinyje sujungiamos dvi skirtingos pozos ir du geometriniai elementai – apskritimas ir kubas. Jurgos figūros anaiptol nepretenduoja į renesansinį idealą, tačiau stebėtinai tiksliai pagauna transformacijų pavidalus, ir tuo pačiu kaip Leonardas ar Vitruvijus siekia atskleisti žmogaus paslaptis.

Jurga Barilaitė, Sapnas I, Žengiantis per šunis, 2018. Tušas ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Parodoje eksponuojami taip pat du video filmai – tamsoje šokantys griaučiai ir dviprasmiškas žmogaus gerklų judėjimas kalbant balsu. Falcetas virpina balso stygas” (video, garsas, trunkantis tik 30 sekundžių) – ne visiems prieinamas žvilgsnis į viena paslaptingiausių ir sunkiausiai pasiekiamų žmogaus kūno vietų. Iš vėl gi asociacija su animacijos pradžia – vadinamąja Camera obscura, davusioje pradžią ne tik animacijos, bet ir fotoaparato atsiradimui, kai kambario tamsoje buvo galima pro mažą skylutę pažvelgti į tolumoje paslaptingai judančius objektus. Šiuolaikinių technologijų dėka Jurga pažvelgia į tą vietą, kur atsiranda balsas. Gerklėje sklindantis garsas, mechaniškai judančios formos – asocijuojasi ir su juodąja skyle, ir su feministine simbolika. Feministinės asociacijos, rodos, turėjo nekilti žvelgiant į kitą kūrinį, bet tik kol neperskaičiau jo pavadinimo – Jei negaliu šokti, tai nedalyvausiu Jūsų revoliucijoje”, angliška versija “If I Can’t Dance, It’s Not My Revoliution”). Tai Emmai Goldman – Kaune gimusiai žinomai anarchistei ir kovotojai už moterų teises – priskiriama frazė. Greičiausiai Goldman to net nesakė, tačiau frazė išliko, patvirtindama, kad šokis – yra subversijos forma, feministinis palikimas, laisvės ir džiaugsmo įtvirtinimas, net jeigu jį atlieka aklinoje tamsoje makabriškai judantys animuoti griaučiai. Šokanti figūra, šokis (kaip ir feminizmas) nėra svetimas Jurgos kūrybai. Vienas nesenų pavyzdžių – 2018 m. meno mugėje Art Vilnius rodytas video projektas, kur šokanti figūra – vis kartojo judesius Jurga ekspoloatuoja daugelyje savo kūrinių, nors man labiausiai patinka daugelyje autoironiška, parodų eksponuota Audra stiklinėje” (videoinstaliacija, 2003 m., Mo muziejaus nuosavybė) – pieno stiklinėje besikapanojanti pati autorė. Griaučiai – meno istorijos, psichoanalizės klasikų, sapnų aiškintojų mėgiamas archetipas – makabriški tarpininkai – kai gyvieji gali susitikti mirusius, o mirusieji – pamatyti gyvuosius. Šokantys griaučiai – ne Helovyno projektas, ketinant nugalėti mirtį, o Jurga visais savo darbais šioje parodoje siekia peržengti nematomą liniją ir suprasti sapnų ir mirusiųjų pasaulį.

Jurga Barilaitė, Jei negaliu šokti, tai nedalyvausiu Jūsų revoliucijoje, 2019. Kadras iš video

Jau kažkelintoje parodoje vis pastebiu, kad šalia kūrinių, parodos anotacijoje ar kaip nors kitaip atsiranda poezija. Paroda Kaulai ir nuosėdos” – ne išimtis. Jos pačios parašytas stulpelis ir eilutė iš neseniai mirusio poeto Aurio Radzevičiaus eilėraščio X, su kuriuo Jurga bendravo – verbalinis indeksas žiūrovams, jeigu kartais protas (ar intuicija) juos apgautų. Tačiau šis poetinis papildinys paaiškina ir autorės iracionalų (spontanišką piešimą) veiksmą – (–) Iracionalus veiksmas – mojavimas rankomis ir kojomis/Pasaulio paslaptis ir jos užmarštis/Įrašyta tamsiose linijose ir raukšlėse/Suodžiai grafitas ir deimantai (–)” etc.

Ir tuo pačiu jis patvirtina, kad piešimas, piešinys, o ir visa paroda – autorei ne lėkštas dailumo ieškojimas ar estetinio pasigėrėjimo džiaugsmą kelianti veikla, bet giluminis, iš vidinio poreikio gimstantis procesas, todėl toks įtaigus ir sukeliantis daug asociacijų žiūrovui.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurga Barilaitė, Nematomumo zona. Reisas Nr. M370,  2015. Grafitas ir pigmentas ant drobės. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurga Barilaitė, Išplautos smegenys, 2015. Grafitas ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurga Barilaitė, Falcetas virpina balso stygas, 2019. Kadras iš video

Jurga Barilaitė, Kaulai ir nuosėdos, 2018. Suodžiai ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurga Barilaitė, Sąryšiai. Du, 2015. Suodžiai ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Jurgos Barilaitės nuotr.

Jurga Barilaitė, Sąryšiai. Ką sakai, 2018. Suodžiai ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurgos Barilaitės paroda Kaulai ir nuosėdos galerijoje Artifex , 2019. Jurgos Barilaitės nuotr.

Jurga Barilaitė, Sąryšiai. Šeši, 2018. Suodžiai ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

Jurga Barilaitė, Žiūrintis į tolį, 2015. Grafitas ant popieriaus. Vidmanto Ilčiuko nuotr.

The post Jurgos Barilaitės animacija. Paroda „Kaulai ir nuosėdos“ „Artifex“ galerijoje appeared first on artnews.lt.

Dormantės ir Jurgio Penkinski keramikos darbų paroda „Žemės skarba“ Kaune

$
0
0

Gruodžio 6 d., penktadienį, 17 val. A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64, Kaunas) įvyks Dormantės ir Jurgio Penkinski keramikos darbų parodos „Žemės skarba“ atidarymas.

Dormantės ir Jurgio Penkinski kūrybinis duetas bendrose parodose kuria dialogą, organiškai papildydami vienas kitą, kaskart vis giliau panirdami į estetines ir technologines keramikos meno galimybes, naikindami standartiškumo ribas tarp to, kas gyvenime yra įmanoma ir kas ne.

Jurgis Penkinski savo kūriniuose per pasirinktus zoomorfinius, antropomorfinius pavidalus apeliuoja į kažką archajišką. Plastiniai kūrinių sprendimai kyla iš filosofinių tekstų apmąstymų, aiški ir kūrinių perduodama semantika. Kūrinių formos – organiškas vidinio kūrėjo pasaulio atspindys.

Dormantė Penkinski lietuviškas senąsias tradicijas sugeba jungti su japoniškomis, taip supindama mūsų kultūros šaknis su senųjų pasaulinių kultūrų šaknimis į vieną gyvybingą raizginį. Jos kūryboje susipina istorija ir amžinybė, etnosas ir žmonija, fizika ir metafizika.

D. ir J. Penkinski gyvena bei kuria Gojaus kaime savo rankomis pasistatytame moliniame name. 2004 m. vasarą Dormantės pastangomis senoviška Japonijos keramikos degimo tradicija atkeliavo į Lietuvą. Sodybos kieme bidzen keramikos meistras Rikijo Hašimoto, padedant Lietuvos menininkams, pastatė pirmąją Lietuvoje malkomis kūrenamą krosnį – anagamą. Pastaraisiais metais menininkai paniro į japoniškos bidzen keramikos tradicijas. Šiai nuo viduramžių Japonijoje gaminamai keramikai būdingas paprastumas, saikas, neįmantrios formos, atsitiktiniai įtrūkiai, formos deformacijos.

Parodoje eksponuojamų kūrinių gimimas – daug fizinių pastangų reikalaujantis procesas, darbai degami ne vieną parą, būtina išlaikyti reikiamą temperatūrą, kuri siekia 1300 laipsnių. Japonijoje ši keramikos rūšis laikoma keramikos amato meistriškumo viršūne, vertinama ir suvokiama kaip ilgaamžiškumo, amžinybės atspindys materialiame pavidale.

Paroda veiks: 2019 12 06 – 2020 02 02.

Parodos kuratorė Jurgita Rimkutė.

Iliustracijoje: Dormantės Penkinski keramika. Foto: Anna Stanevičienė

The post Dormantės ir Jurgio Penkinski keramikos darbų paroda „Žemės skarba“ Kaune appeared first on artnews.lt.

Viewing all 6894 articles
Browse latest View live